Tazba_zlata_je_na_najnizsej_urovni_od_financnej_krizy_2017

Produkcia zlata z dolov počas roka 2017 “dramaticky” klesla, aj keď sa ceny tohto aktíva považované za bezpečný prístav zvýšili, tvárou v tvár geopolitickému napätiu. S týmto vyjadrením prišla investičná spoločnosť ANZ.

Vedúci komoditný analytik v spoločnosti ANZ – Daniel Hynes v poznámke ku klientom napísal: “Rast v produkcii baní je v najnižšom bode od finančnej krízy, pričom riziká sa len zväčšujú.”

V prvých piatich mesiacoch roku 2017 medziročná produkcia zlata klesla o 2 percentá, kde využil údaje zo Svetového úradu pre štatistiku kovov. Iba v mesiaci máj medziročná produkcia zlata klesla o 3,1 percenta.

Hynes ďalej uviedol, že zmena vládnej politiky v produkujúcich krajinách vytvára neistotu a zasiahne aj ponuku.

Vláda v Indonézii zaviedla nové povolenia na ťažbu a vývoz, čím prinútila spoločnosť Freeport, aby zatvorila svoju baňu Grasberg, ktorý je jednou z najväčších zlatých bánk na svete – dokonca na svojom vrchole vyprodukoval zhruba 2 percentá svetovej ponuky zlata.

V Tanzánii sa neistota zvyšuje, keď orgány oznámili zásadnú zmenu svojej politiky v oblasti zdrojov, čo zahŕňa zvýšenie autorských odmien vláde.

V ďalšom veľkom producentovi – Južnej Afrike môže prebudovanie zákonov ohľadom baní, môže od baníkov vyžadovať, aby vykonali zmeny vo vlastníctve banských spoločností.

Hynes dodal: “Keďže podmienky investovania zostávajú utlmené, je nepravdepodobné, že v dohľadnej budúcnosti uvidíme akékoľvek oživenie zásob z oblasti produkcie.”

Medzitým sa situácia okolo spotrebiteľského dopytu zlepšuje.

Súvisiace:
Graf zlata čelí “jednému z najviac vzostupných” vzorov
India zakazuje vývoz zlata nad 22 karátov

Podľa Svetovej rady pre zlato sa celkový dopyt po prútoch a minciach v druhom štvrťroku roku 2017 navýšil o 13 percent, čo bolo spôsobené silným nárastom čínskeho dopytu o 56 percent.

Cena zlata sa nedávno zvýšili, keďže bol posilnený nákup aktív považovaných za bezpečný prístav, v dôsledku rastúcich geopolitických rizík, vrátane napätia medzi USA a Severnou Kóreou a signálov od amerického prezidenta Donalda Trumpa, ohľadom ukončenia jadrovej dohody s Iránom.

Vo štvrtok spotové ceny zlata vzrástli o 0,4 percenta o 1287,70 dolárov za uncu. Analytici spoločnosti ANZ udržujú svoj trojmesačný cieľ ceny zlata na úrovni 1300 dolárov za uncu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár