Preco_Tesla_v_Cine_strojnasobila_svoje_prijmy_2017

Začiatkom tohto mesiaca, Tesla oznámila nárast tržieb v Číne za rok 2016 o viac ako 1 mld USD, čo je oproti minulému roku viac ako trojnásobok. V minulom roku bol čínsky trh v rámci generovania príjmov pre Teslu v USA na druhom mieste.

Elektrická automobilka neznižuje výnosy a neponúka žiadne vysvetlenie týchto trojnásobných tržieb v Číne. Skok v príjmoch mohol byť spôsobený politikou vydávania čínskych ŠPZiek vo veľkých mestách, ktoré rýchlo sledujú ako krajina zápasí s neustálím znečistením a dopravnými zápchami.

Súvisiace: Trhová kapitalizácia automobilky Tesla sa blíži k hodnote Fordu

Minulý rok boli výnosy v Číne 1, 065 mld USD, čo je v porovnaní z rokom 2015, kedy boli výnosy 318,5 mil USD a 2014 s výškou 477 mil USD, značne viac.

Podľa agentúry Reuters Breakingviews, jedným z hlavných prínosov rastúcich príjmov Tesli v Číne je politika tzv. zelených áut inak známej ako politika nových energetických áut.

V boji proti znečisteniu a snahe zmierniť preťažené mestské komunikácie, sa čínske orgány spolu s orgánmi pre riadenie mestskej hromadnej dopravy snažia favorizovať vydávania poznávacích značiek pre vozidlá s elektrickým pohonom, pričom pre pre ostatné vozidlá by mali platiť prísnejšie pravidlá.

V Pekingu bolo minulý rok v júni 2,7 milióna žiadateľov o poznávaciu značku. Podľa New York Times sa v tejto lotérii podarilo získať ŠPZ iba jednému zo 725 uchádzačov.

V minulom roku podľa Climate Home bola v Pekingu kvóta pre ŠPZ elektromobilov 40 percent celkového počtu nových mestských poznávacích značiek – EV registrácií malo byť 60,000, zatiaľ čo konvenčných palivových automobilových dosiek, ktoré majú byť vydané bolo 90,000.

V mnohých mestách potrebujú vodiči pre svoje plynové a dieslové vozidlá poznávaciu značku prímestskej štátnej dopravy v prípade, že ich nemajú, riskujú pokutu. Na druhej strane, elektromobily a hybridné automobily sú v niektorých oblastiach Číny oslobodené od bežnej registrácie vozidiel. Ťažké konvenčné auto-licenčné a registračné pravidlá presvedčili Číňanov v mnohých mestách, aby siahli po elektromobiloch.

Okrem toho často veľkorysé dotácie na nákup miestnych EV značiek,vrátane Warrena Buffeta, poháňajú rast predaja elektrických vozidiel.

Tesla tým, že je vozidlo vyrobené v zahraničí nie je predmetom dotácií, ktoré upozorňujú na tvrdenie, že spoločnosť Elona Muska by mala byť citlivá na akúkoľvek zmenu čínskej politiky pokiaľ ide o akvizície a registrácie ekologických automobilov.

V decembri minulého roka, spustila Čína v snahe boja proti znečisteniu a podpory využívania elektorbmobilov v piatich mestách pilotný program, ktorý vydáva pre nové energetické vozidlá špeciálne poznávacie značky, vrátane Šanghaja. Majitelia špeciálnych ŠPZtiek, ktoré sú od tých klasických odlišné svojou farbou, veľkosťou aj počtom číslic, si myslia, že ich autá sú od tých klasickách “coolovejšie”.

Súvisiace: Musk si želá dotiahnuť automobilku Tesla do Indie už “tento rok”

Vozidlá Tesla sú v Číne považované za prémiové značky, ktoré majú zo strany miestnych značiek takmer nulovú konkurenciu, a toto predajné miesto by mohlo byť pre Teslu na najväčšom svetovom automobilovom trhu víťaznou predajnou stratégiou.

Avšak minuloročné rastúce príjmy Tesli v Číne mohli byť jednorázovou záležitosťou a budúce výnosy môžu byť ovplyvnené rozhodnutím čínskych úradov pri udeľovaní grantov na ŠPZky vybraných zahraničných automobilov.

Preklad: Martina Kriváková

 

Zdroj: TheGuardian, Economist

Facebook komentár