Britskí politici sú pripravený využiť narastajúci záujem o virtuálnu menu Bitcoin, kde nová štúdii sa pozrela na príležitosti a riziká spojené s touto technologickou menou.

V prejave v londýnskej štvrti Canary Wharf na východe Londýna, britský minister financií George Osborne povedal, že vláda začala skúmať potenciál virtuálnych mien a digitálnych peňazí, ako je Bitcoin.

Ďalej povedal: “Tieto alternatívne platobné systémy sú obľúbené, pretože sú rýchle, lacné a pohodlné a ja chcem zistiť, či ich môžeme vo väčšej miere využiť pre prospech hospodárstva Veľkej Británie a britských spotrebiteľov. Chcem taktiež dať pozor na riziká, ktoré sú súčasťou každej novej technológie.”

Súvisiace: Vysvetlenie: Ako funguje digitálna mena Bitcoin

Osborne s týmito vyjadreniami prišiel na konferencií s názvom pod záštitou “Innovate Finance”, čo je nový orgán pre “fintech” alebo finančné technológie – priemysel, ktorého súčasťou sú rôzne technológie, vrátane digitálnych mien, mobilných bankových aplikácií, crowdfundingu a ďalších.

Dodal: “So správnym prístupom vlády verím, že sa Londýn môže stať hlavným mestom na svete pre finančné technológie.”

Bitcoin je “virtuálna” mena, ktorá užívateľom umožňuje platiť tzv. kreditmi za tovary a služby. Keďže ju nereguluje žiadna centrálna banka, ktorá by vydávala menu bitcoin. Je ju možné vytvoriť on-line pomocou počítača, po dokončení náročných úloh, v proces známom ako baníctvo. Poďla očakávaní je v obehu 13 miliónov bitcoinov, s obmedzením na 21 miliónov, čo znamená, že žiadne ďalšie meny bitcoin nemôžu byť vytvorené po tomto okamihu.

Táto digitálna mena vyvolala záujem rizikového kapitálu na oboch stranách Atlantiku, ale taktiež narazila na regulačné otázky v mnohých krajinách.

Generálny riaditeľ a spoluzakladateľ banky tejto digitálnej meny Elliptic – James Smith povedal, že privítal posun smerom k vhodnej regulácií, čo pravdepodobne upokojilo obavy potenciálnych zákazníkov, ako sú hedgeové fondy a veľké banky, ktoré by mohli začať presúvať svoje peniaze do virtuálnej meny Bitcoin.

“Majú omnoho lepší pocit a oveľa pohodlnejšie môžu aktuálne investovať do digitálnych mien, keď vedia, aký postoj majú k nim zaujímajú vlády.”

Súvisiace: Vývoj meny Bitcoin má rovnaké črty, ako bublina z roku 1711

Volatilita ceny virtuálnej meny Bitcoin viedla k veľkej kritike. Táto mena prvýkrát získala medzinárodnú pozornosť médií v apríli roka 2013, čo vyvrcholilo nárastu jej cien na viac ako 100 dolárov. Neskôr v roku sa cena tejto virtuálnej meny dostala nad úroveň 1000 dolárov.

Avšak čínske úrady sprísnili pravidlá pre virtuálnu menu Bitcoin a japonský operátor pre obchodovanie s touto menou podal žiadosť o konkurznú ochranu. Jej cena odvtedy zostala stabilná na úrovni okolo 600 dolárov s malým počtom správ počas tohto leta. Podľa údajov z bitcoincharts.com objem obchodov bol taktiež znížený.

Londýn sa už s New Yorkom snaží stať jednotkou finančného centra, aby prilákali priemyselné odvetvia, ako začínajúce technológie a islamského financovania. Transakcie meny Bitcoin boli vo Veľkej Británii najprv zdanené 20 percentným poplatkom, ale daňový úrad krajiny v marci oznámil, že tieto dodatočné náklady budú odstránené.

Generálny riaditeľ investičnej spoločnosti z meny Bitcoin v Británii – Bitcoin Superfund povedal, že potenciál pre Britániu, aby sa stala najväčším sídlom meny Bitcoin je veľmi vysoký, ale je treba vyriešiť niektoré úskalia.

“Či už bude, alebo nebude (Británia) priťahovať dostatok investícií a či môžeme predbehnúť Silicon Valley v oblasti rizikového kapitálu – bude to otázkou veľkej snahy pre vyriešenie a cesta bude určite náročná.”

“Britskí investori sú oveľa viac konzervatívny v ich výhľade. Ale uviedol, že Británia má oveľa lepší právny rámec, ako USA.”

Regulátory New Yorku už na tom pracujú a v súčasnej dobe zvažujú rad nových pravidiel pre reguláciu Bitcoin a ďalších virtuálnych mien. 17. júla oddelenie finančných služieb štátu New York navrhlo vydať tzv. “BitLicense”, ktorá ochráni spotrebiteľov pred praním špinavých peňazí a docielením kybernetickej bezpečnosti.

Súvisiace: Kto potrebuje Bitcoin? Čo tak iné virtuálne meny ako alternatívy

Elliptic James Smith, však, je popísané v New Yorku je opatrenie ako “veľmi ťažký rúk” povedal britský reakcia bola lepšia.

Ale veľa nadšencov meny Bitcoin zostáva vzdorovitých a chcú, aby táto kryptomena zostala bez regulácie, centralizovaného orgánu a akéhokoľvek ohrozenia jej netransparentnosti. Výkonný riaditeľ záujmovej skupiny Bitcoin Foundation, už skôr uviedol, že má obavy týkajúcich sa právnych úprav.

Skutočnosťou je, že existuje veľa skvelých funkcií Bitcoin a ďalších digitálnych mien pre všeobecnú spoločnosť. K tomu, aby sa stali široko používanými je dôležité nájsť spôsob, ako sa stanú bezpečnými, čím sa ľudia budú pri ich používaní cítiť pohodlne.

Zdroj: CBSNews, Bloomberg

Facebook komentár