Podľa známeho analytika, Torstena Sloka z Deutsche Bank by investori mohli na trhu dlhopisov opätovne čeliť chaosu, tak ako v roku 1994.

Od januára do septembra toho istého roku, výnos na 30-ročné štátne dlhopisy vzrástol o 200 bázických bodov, čo investorov v stratách stálo až 1 bilión amerických dolárov. Časopis Fortune označil tento pohyb za “rozsiahly masaker.”

Súvisiace: Štátny dlh sveta o objeme $ 60 biliónov v jednom obrázku

Federálny rezervný systém bol považovaným za hlavný katalyzátor, keďže vykonal zvýšenie úrokových sadzieb rýchlejšie, než to očakával trh. Počas roka 2016 by Fed mal vykonať zvýšenie sadzieb o 2,25%.

Tohto-týždňové zverejnenie Zápisnice od Federálneho rezervného systému ukázalo, že by mohli pokračovať a ďalej zvyšovať sadzby v prípade, že trh práce a inflačné údaje dostanú zelenú.

Ale očakávania na trhu sa už dlho ťahajú za Fedom a vôbec nie sú s ním v súlade.

Slok, ktorý je hlavným ekonómom v Deutsche Bank, v poznámke zverejnenej vo štvrtok napísal: “Môj základný scenár počíta s tým, že trh v najbližších mesiacoch navýši očakávania pre zvýšenie sadzieb od Fedu, aj keď na výhľad môžu vplývať určité negatíva, je pravdepodobné, že to povedie k hladkému procesu.”

Ďalej pokračoval:

Ale čím dlhšie bude trh ignorovať Fed, vrátane skutočnosti, kde ekonomika v krátkodobom horizonte dosiahne úroveň plnej zamestnanosti a tým sa približuje aj fakt, ktorý je založený na očakávanom raste miezd a inflácie, tým existuje vyššie riziko, že by sme na trhoch dlhopisov mohli čeliť niečomu, čo sme videli v roku 1994.

Slok potvrdil, že investori z aktív s pevným výnosom a Fed sú pri pohľade na ekonomické údaje v iných názoroch. Fed sa zameriava na jeho dvojitý mandát plnej zamestnanosti a cenovej stability. Na týchto frontoch, došlo k pokroku, aj keď inflácia by mohla dosahovať vyššie úrovne.

Súvisiace: Kto je aktuálne najväčším vlastníkom dlhu USA?

Medzitým si trh myslí, že vyššie úrokové sadzby pochádzajúce z dôvodu vyšších príjmov a rastu zamestnanosti by viedli k spomaleniu založenom na celkovom základe. Investori taktiež nezabúdajú na mnohé faktory, ktoré sú mimo kontroly Fedu, rovnako ako situácia čínskej ekonomiky, prezidentské voľby v USA a júnové referendum Veľkej Británie.

Z týchto dôvodov je tak ich sentiment v súčasnosti celkovo medvedí (negatívny).

Slok ďalej uviedol: “Keď dostanete stav plnej zamestnanosti, znamená to, že začnete vidieť nelineárny pohyb v náraste miezd a inflácie a predstavuje inflexný bod, kde sa aktuálne Fed pred zvýšením sadzieb snaží dostať.”

Ale v prípade, že trh aj naďalej nebude súhlasiť s Fedom, trh dlhopisov by tak mohol čeliť rozsiahlym odpredajom, ako sa udialo aj v roku 1994. 

Zdroj: DeutscheBank, Bloomberg

Facebook komentár