Venezuele veľmi rýchlo dochádzajú peniaze a začala predávať svoje rezervy v zlate.

Táto krajina, ktorá má nedostatok hotovosti z dôvodu splatnosti jej dlhopisov by počas budúceho roka mohla vyhlásiť bankrot. Zásoby Venezuely, ktoré sú väčšinou tvorené zo zlata, počas tohto roka prudko poklesli, keďže táto krajina potrebuje hotovosť na splatenie jej dlhu a snaží sa udržať svoje programy sociálnej starostlivosti.

Venezuela v splátkach z dlhu medzi dneškom a koncom roka 2016 dlhuje zhruba 15,8 miliónov dolárov.

Súvisiace: Investori z rozvíjajúcich sa trhov vytiahli až $ 1 bilión!

Ale to nie je dosť, aby dosahovali výhodné podmienky pre svoje platby. Venezuela má v devízových rezervách iba $ 15,2 mld. – čo predstavuje najnižšiu sumu od roku 2003. Veľký podiel týchto rezerv je v zlate.

Menej ako 1 miliarda dolárov z venezuelských zásob je v hotovosti a v MMF má rezervy v hodnote niekoľkých miliárd.

Jej vláda v súčasnosti neposkytuje informácie o objemoch zlata. V máji mala Venezuela v zlate takmer 70% svojich rezerv – 11,7 miliardy dolárov a rýchlo sa zmenšovali. Vo februári mala v rezervách 14 miliárd dolárov. Obe tieto informácie sú z najnovších vládnych údajov.

Edward Glossop, ktorý má na starosti rozvíjajúce sa trhy u Capital Economics poznamenal: “Aby mohli vyplatiť niektoré svoje dlhy, museli vykonať odpredaj niektorých zo svojich zlatých rezerv,” … “Hotovostné rezervy sú takmer prakticky na nule.”

Venezuela sa vo veľmi rozsiahlej miere ohromne spoliehala na ropný sektor, ktorý pomáhal v raste ich ekonomiky a uľahčoval splácať svoje dlhy. Ale ceny ropy sú stále nízke, čiže Venezuela začala mať problémy ohľadom predajov svojej ropy. Odborníci uvádzajú, že na úhradu niektorých jej účtov nemala žiadnu inú možnosť, takže musela predať svoje rezervy v zlate.

Je to ďalší náznak toho, že Venezuela aj napriek tomu, že má najväčšie svetové zásoby ropy by mohla aktuálne dosahovať stav najhoršie ekonomiky na svete. Jej mena sa prepadla, inflácia prudko vzrástla o viac než 100%, a nemôže platiť za základné dovozné suroviny. Ekonomiky Venezuely by sa podľa očakávaní MMF mala v tomto roku zmenšiť o 10%.

Medzitým ich vláda, na čele s prezidentom Nicolasom Madurom pokračuje v realizácií posilňovania verejných výdavkoch pre dôchodky, dotovaniu obchodov s potravinami a poskytovaní bezplatnej zdravotnej starostlivosti. Realizáciu tejto politiky, v čase klesajúcich cien ropy je takmer nemožné udržať.

Win Thin, ktorý je celosvetovým riaditeľom divízie rozvíjajúcich sa trhoch v Brown Brothers Harriman poznamenal: “Faktom zostáva, že výdavky sú neudržateľnými s cenou ropy pod 50 dolárov a musia byť držané na uzde.” Thin verí, že Venezuela nakoniec zníži svoje výdavky, aby sa zabránilo zlyhaniu, ale poukazuje na to, že finančné trhy túto situáciu predpovedajú.

Súvisiace: 
70% rezervy Cháveza na zlato si vyberajú svoju daň
Brazílčania musia platiť 414% úrok na svojich kreditných kartách

Môžete si myslieť, že zvyšok venezuelských zásob je v hotovosti. Ale nie sú. Keďže jej rezervy v zlate u MMF sú na úrovni iba 2,3 miliardy dolárov, Venezuela má mizerný stav skutočných hotovostných rezerv, ktoré sú v súčasnosti pod 1 miliardou dolárov.

Odborníci tvrdia, že v súčasnosti existujú dva možné scénare záchrany pre Venezuelu:

1) Nárast cien ropy by mohol pomôcť Venezuele získať viac peňazí do svojich zásob. Ale tento nie je v krátkodobom horizonte príliš pravdepodobné.

2) Čína alebo Rusko, ktorí sú jej kľúčoví spojenci, môžu dobrovoľne splatiť ich dlhy. Ale Rusko má svoje vlastné ekonomické problémy a zdá sa nepravdepodobné, že by pristúpilo k záchrane Venezuely. Čína už v minulom roku poskytla Venezuele niekoľko miliárd a mohla by pristúpiť k záchrane znova. Ale spoliehať sa na Čínu v čase, keď jej vlastná ekonomika spomaľuje je neudržateľné.

Alejandro Arreaza, ktorý je ekonómom banky Barclays a pochádza z Venezuely poznamenal: “Je pravdepodobné, že z Číny získajú časť finančných prostriedkov.”

Niektorí uvádzajú, že klesajúci rezervy sú len ďalším príkladom toho, ako zle je Venezuela riadenou pod prezidentom Madurom.

Zdroj:MarketWatch, Barron’s

Facebook komentár