Efate, ostrov vo Vanuatskej republike.

Efate, ostrov vo Vanuatskej republike.

Máte digitálnu peňaženku plnú Bitcoinov? Túžbu žiť v raji na Zemi? Môžete si pomocou nich kúpiť druhý pas.

Vanuatu je súostrovie v Tichom oceáne zložené z 80 ostrovov. Vláda Vanuatskej republiky povolila zahraničným záujemcom využiť volatilnú kryptomenu pri žiadosti o takzvané „investičné občianstvo“. Ak máte k dispozícii virtuálne mince v hodnote približne $280 000, Vy a Vaša štvorčlenná rodina môžete získať pas so štátnym znakom republiky, ktorú britská organizácia New Economics Foundation nazýva štvrtou najšťastnejšou krajinou na svete. Zoznam najšťastnejších krajín bol po prvýkrát publikovaný v roku 2006 a Vanuatu sa okamžite umiestnilo na prvom mieste. No podobne ako rozmary trhu, aj šťastie je vrtkavé.

Cena virtuálnej meny Bitcoin dosiahla 12. októbra (štvrtok) takmer päťnásobok svojej hodnoty zo začiatku tohto roka. Pas pre celú vašu rodinu Vás teda bude stáť asi 53,8 Bitcoinov.

Súvisiace: USA už nie sú najväčším svetovým trhom pre Bitcoin

Vanuatu nie je jediným ostrovom, ktorý ponúka občianstvo na predaj. Medzi ďalšie sa zaradili Antigua, Grenada, Malta, a Svätý Krištof a Nevis. Vanuatská republika je však prvou krajinou, ktorá pri tejto transakcii akceptuje Bitcoin. Táto skutočnosť bola oznámená v rámci tlačovej správy prostredníctvom portálu Investment Migration Insider, ktorý sa zameriava na investičné občianstvo.

[OBR] Turisti sledujú erupciu v kráteri aktívnej sopky Mount Yasur na ostrove Tanna, ktorý sa nachádza v provincii Tafea v rámci Vanuatskej republiky. Aktivita sopky sa dlhodobo udržiava na nízkej až strednej úrovni. Keď aktivita neprekračuje bezpečnú hranicu, návštevníci môžu pozorovať erupcie v kráteri priamo z jeho okraja.

Občianstvo Vanuatskej republiky so sebou prináša niekoľko výhod. Spoločnosť Arton Capital vytvorila pasový index s presným počtom destinácií, kam môžu obyvatelia jednotlivých štátov vycestovať bez toho, aby si museli vybavovať víza. Index klasifikoval pas tichomorskej ostrovnej krajiny ako 34. najsilnejší na svete, čo znamená, že pomocou neho môžete bez problémov navštíviť 116 ďalších krajín. Vanuatu sa v indexe umiestnilo pod Panamou a Paraguajom, ktoré zdieľajú rovnakú pozíciu, a tesne nad Dominikánskou republikou. Veľká Británia sa nachádza na tretej priečke, Spojené štáty na štvrtej a Rusku patrí 40. miesto.

Vo Vanuatskej republike neplatí daň z príjmu, dedičstva a ani firemná daň. Podľa Úradu pre cestovných ruch vo Vanuatu tu dokonca nie je zvykom dávať prepitné. Doprava na súostrovie je relatívne jednoduchá. Let zo Sydney do Port Vila, ktoré je hlavný mestom republiky, trvá asi tri a pol hodiny. Neďaleko tohto mesta sa navyše nachádza najhlbšie položený vrak potopenej lode na svete, ktorý je možné navštíviť s potápačským výstrojom. Jedná sa o luxusnú výletnú loď SS President Coolidge, ktorá počas druhej svetovej vojny prevážala pozemné jednotky ozbrojených síl. Tento unikát nepochybne ocenia všetci nadšenci potápania.

Súvisiace: Aká veľká je v skutočnosti explózia trhu kryptomien?

Súostrovie Vanuatu zahŕňa ž 80 ostrovov a dosahuje relatívne nízku populáciu o hodnote 290 000 obyvateľov. Ak naozaj túžite po úteku z civilizácie, Váš súkromný ostrov je na dosah. Webstránka realitnej kancelárie Private Islands Online uvádza, že v súčasnosti je najlacnejším z ostrovom na trhu Lenur, ktorého hodnota predstavuje $645 000. Cena zahŕňa pozemok o rozlohe 34 hektárov, tri piesočnaté pláže, niekoľko bungalovov a priestornú kuchyňu. Väčšinu ostrova pokrývajú kokosové palmy a rôzne ovocné stromy.

Podobne ako investovanie do kryptomien, aj život na exotickom ostrove prináša isté riziká. Začiatkom tohto mesiaca boli evakuovaní obyvatelia severného ostrova Ambae. Nachádza sa na ňom totiž sopka Manaro Voui, ktorá sa prebudila k životu a začala okolo seba chrliť paru a kamene.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch

Facebook komentár