Fínska vláda od budúceho roka zavedie skúšobný takzvaný všeobecný základný príjem. Vybraná skupina občanov bude od štátu automaticky dostávať 560 eur mesačne. Fínsko sa tak zrejme stane prvou európskou krajinou, ktorá na národnej úrovni otestuje zaručený príjem.

Fíni majú do 9. septembra predložený na verejnú konzultáciu návrh zákona, podľa ktorého by sa všeobecný základný príjem otestoval na 2000 ľuďoch v produktívnom veku, ktorí by boli náhodne vybraní zo všetkých obyvateľov. Vplyvy všeobecného základného príjmu by sa potom porovnali s kontrolnou skupinou ľudí rovnakého typu, ktorí by žiadny zaručený príjem nepoberali.

Súvisiace: 5 návrhov na fungovanie základného príjmu

Projekt je súčasťou volebných sľubov, s ktorými prišiel centristický premiér a bývalý podnikateľ Juha Sipilä. Predseda vlády dúfa, že zavedenie všeobecného základného príjmu prispeje k zvýšeniu zamestnanosti a zjednodušenie systému sociálnych dávok.

Experiment sa zaručeným príjmom sa má v januári 2017 rozbehnúť aj v holandskom meste Utrecht.

Na celoštátnej úrovni ale garantovaný príjem pre všetkých občanov odmietli na začiatku júna v referende vo Švajčiarsku. Podľa návrhu mal dosahovať 2500 švajčiarskych frankov mesačne bez ohľadu na to, či dotyčný pracuje, alebo je nezamestnaný. Na druhú stranu chcelo Švajčiarsko zrušiť všetky sociálne dávky, podpory a príspevky.

Zástancovia jednotného príjmu tvrdia, že sa tak rozbije tradičný vzťah medzi zamestnaním a platom za prácu, keďže občania budú mať zaručený “plat”, aj keď nebudú chodiť pracovať. Tí, ktorí prácu budú mať, si tak polepšia. Kritici návrhu tvrdia, že kvôli istote štátnych peňazí by ľudia pracovať prestali.

Súvisiace: Spoločnosť zo Silicion Valley chce ľuďom dávať peniaze

Experiment zostane len experimentom

Odborníci sa domnievajú, že vo Fínsku môže experiment dopadnúť celkom dobre, pretože na fínskej pomery je dávka veľmi nízka. Preto ho tu považujú do istej miery za motivačný, pretože niekomu prilepší, ale rozhodne mu sám nezaistí žiadnu skvelú životnú úroveň.

Porovnávajú ho z kontrastom, so švajčiarskym návrhom, ktorý bol “veľkorysým a do značnej miery aj veľmi nebezpečný, pretože mohol odradiť značnú časť obyvateľstva od práce”. Celkovo sa však domnievajú, že aj vo fínskom prípade pôjde o experiment, ktorý zostane experimentom a nestane sa z neho trend napríklad pre krajiny, ako je Nemecko, Veľká Británia.

Zdroj: Vox, RT

Facebook komentár