Zaklady_investovania_do_akcii_2017_burza

V dnešnej dobe považujeme obchodovanie na burze za kľúč k bohatstvu. Veľa ľudí počulo o niekom, komu sa podarilo zbohatnúť kúpou a držaním akcií. Avšak, nájsť ďalšiu firmu ako napríklad Apple, je oveľa ťažšie, než sa zdá.

Žiadny návod vám nedá úplne presné inštrukcie ako zožať na burze bohatú úrodu. V tomto článku vám však ponúkame aspoň základy investovania na burze.

Musíte mať dostatočný kapitál

Predtým, ako sa začnete zaujímať o investovanie na burze, musíte sa uistiť, že máte dostatok financií. Neviete si predsa vytvoriť pôsobivé portfólio, ak sa topíte v dlhoch.
„Pred investíciou na burze by ste mali splatiť všetky dlhy na kreditných kartách s vysokým úrokom. Pôžičky s nízkym úrokom (napríklad študentské) môžete splácať aj dlhodobo, pokiaľ to váš peňažný tok dovolí,“ radí Vic Patel, skúsený investor a zakladateľ Forex Training Group.

Pred investíciou do akcií by ste mali nielen splatiť svoje dlhy, ale tiež si zabezpečiť železnú rezervu. Pýtate sa, koľko by ste mali mať našetrené, ak chcete investovať?

Súvisiace: Väčšina ľudí nepotrebuje nikomu platiť za spravovanie investícií

„To závisí od vášho veku a času, ktorý ste ochotný obetovať, avšak ak máte stály príjem a rezervu, ktorá by vykryla vaše výdavky na šesť mesiacov, ste na dobrej ceste,“ vysvetľuje Chat Reynders, výkonný riaditeľ spoločnosti Reynders McVeigh Capital Management.

Začnite najskôr s malými investíciami

Ste bez dlhov s vysokým úrokom a máte našetrenú rezervu? Výborne!

Ďalším krokom pre vás môže byť šetrenie na dôchodok. Mali by ste odkladať najvyššiu možnú sumu, akú váš zamestnávateľ určuje, pretože sú to doslova peniaze zadarmo.

Kupovanie akcií vám môže priniesť vysnívané peniaze, avšak Wall Street vám nedá nič zadarmo, takže najskôr skúste začať pekne od podlahy (splatením dlhov či príspevkami na dôchodok od zamestnávateľa). Neskôr sa vám možno podarí zbohatnúť tak, že nájdete ďalšiu firmu ako Alphabet, či Tesla.

Nájdite si sprostredkovateľa

Teraz sa už môžete zamerať na to AKO investovať na burze. Našťastie na internete nájdete množstvo stránok, na ktorých si ako malý investor môžete vytvoriť svoje portfólio.

Väčšina sprostredkovateľov vám umožní uzavrieť obchod za menej ako 10 $ a niektoré nové aplikácie, ako napríklad Robinhood, dovoľujú investorom uzatvárať obchody zadarmo.

Pred kúpou akcií si definujte investičný cieľ

Príprava na kúpu akcií je zbytočná, ak si budúci investor neujasní niekoľko základných vecí o jeho budúcich investíciách, potrebách a cieľoch. Prvou otázkou je, koľko času ste ochotný venovať investovaniu.

Veľa ľudí nemá dostatok voľného času na dôkladné „prebádanie“ burzy, nestíhajú sledovať trendy a nájsť tak investície, ktoré majú potenciál. Ak si neviete nájsť dostatok času na svoje portfólio, priznajte si to hneď na začiatku.

Ak patríte k tejto skupine ľudí, nemusíte hneď hádzať flintu do žita. Stále môžete na burze zarobiť pekný balík! Musíte ale investovať do nízkonákladových indexových fondov, ktoré hýbu trhom, a zvyčajne môžete očakávať dlhodobý zárobok 9-10 % ročne.

„Väčšina investičných manažérov nedokáže prekonať priemerné trhové zisky, takže pre malých investorov je to veľkou výzvou,“ vysvetľuje Patel.

Ak sa nerozhodnete pre indexové fondy, je jasné, že chcete „urobiť prievan na trhu.“. Ak ste už rozhodnutý do čoho chcete investovať, musíte si vytvoriť investičný harmonogram a určiť si toleranciu riziska.

„Čím dlhšie časové rozpätie si zadáte, tým lepšie. Pre optimálny rast by si mal investor určiť minimálne 5-10-ročný plán,“ hovorí Petel. Ukázalo sa, že dlhodobé, pasívne investície sú výnosnejšie ako krátkodobé, nepredvídateľné investície, a investori s dlhodobým časovým plánom majú väčšie zisky ako ich ostatní kolegovia, zameraní na krátkodobé ciele.

Súvisiace: Sprievodca investovaním po celom svete

Tiež si musíte vyjasniť, ako veľmi chcete riskovať. Toto rozhodnutie môže vo veľkej miere ovplyvniť životná etapa, v ktorej sa práve nachádzate.

Ak dávate prednosť rýchlym, veľmi riskantným investíciám s vysokou ziskovosťou, môžete skúsiť dividendové akcie, na burze obchodované fondy (ETF) alebo podielové fondy.

Správny výber investície je základom, ktorý chce väčšina zvládnuť ešte predtým, ako do nejakých akcií investujú.

Výber vhodných akcií

Ak ste ochotný neustále na sebe pracovať, chcete mať veľké zisky, ale nízkonákladové indexové fondy vás neoslovili, skúste si vybrať nejaké akcie.

Mnohí napísali knihy o tomto kľúčovom kroku. Nezabudnite ale, že správny výber akcií oddeľuje úspešných investorov od tých ostatných, avšak nemáte šancu presadiť sa, ak si iba prečítate niekoľko stoviek slov. Čítajte radšej „klasiku“ o trhových akciách, ktorú napísali profesionáli ako Peter Lynches, Joel Greenblatts, Benjamin Grahams alebo Burton Malkiels.

Taktiež existuje niekoľko stratégií, ktoré vám pomôžu pri skúmaní nekonečného vesmíru investícií.

„Hľadajte fondy, ktoré majú nižší obrat, zamerajte sa na spoločnosti, ktoré majú na súvahe menšie dlhy a sú v odvetviach, do ktorých chcete investovať. Tiež si všímajte, či spoločnosť dodržiava svoje zásady,“ vymenúva Reynders.

„Neexistuje jednoduchá rada, avšak podľa mňa je najdôležitejšie poznať jednotlivé možnosti,“ zdôrazňuje Ken Staut, zakladateľ a výkonný riaditeľ investičnej a crowdfundingovej platformy GrowthFountain.

Súvisiace: 5 investičných pojmov, ktoré pravdepodobne používate nesprávne

Staut uvádza: „Ak zvažujete investovanie, odporúčam začať so spoločnosťami, ktoré poznáte,“ … „Pozorne si preštudujte ich 10k (ročnú bilanciu) a snažte sa pochopiť ich ciele, stratégiu a ako zarábajú. Prečítajte si všetky listy akcionárom od Warrena Buffetta, Grahamovu knihu Inteligentný investor, či Greenwaldovu Competition Demystified. Nielen čítajte, ale bavte sa pri tom! Ak vás to nebaví, držte sa indexu S&P a zamerajte svoju pozornosť iným smerom. Ušetríte tak čas aj peniaze.”

Nakoniec, investovanie do akcií nie je spôsob ako rýchlo zbohatnúť. Ak vám niekto tvrdí opak, radšej sa od neho držte ďalej. Pre väčšinu ľudí je zvyčajne najvýhodnejšie kúpiť akcie cez indexový fond, avšak ak ste odhodlaný skúsiť niečo väčšie, uistite sa, že máte dostatok času a prostriedkov. Nezabudnite tiež, že pred začiatkom je veľmi dôležité veľa sa o danej téme naučiť.

Preložila: Mariana Ferusová

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, NYTimes, Fortune

Facebook komentár