Zisk_spolocnosti_Heineken_prekonal_ocakavania_2017

Druhý najväčší výrobca piva na svete, spoločnosť Heineken v prvej polovici roku 2017 zaznamenal vyššie výdavky, ako sa očakávalo, ale najsilnejší rast ziskov v Európe vďaka neskorej Veľkej noci a skorému začiatku teplého letného počasia, svojimi výsledkami predsa len prekonal očakávania.

Holandský pivovar, ktorý vlastní najpredávanejšie pivo v Európe, rovnako ako značky Tiger a Sol v rámci predstavenia výsledkov uviedol, že objemy, príjmy a zisky vzrástli na porovnateľnom základe vo všetkých štyroch regiónoch, po slabých obratoch v prvom štvrťroku v Afrike a Amerike.

Rast objemu v Etiópii a Južnej Afrike viac než vykompenzoval pokles v Nigérii, zatiaľ čo silný mexický trh zabezpečil rozširovanie tržieb v Amerike, s poklesom v Brazílii, Paname a v menšej miere aj v Spojených štátoch.

Súvisiace: Najpredávanejšími pivami sveta nie sú tie, ktoré si myslíte

Vietnam, ktorý je jedným z dvoch najdôležitejších trhov spoločnosti Heineken, aj naďalej ukazuje svoje sily. V Európe, kde bol rast zisku najsilnejší, predané objemy dosiahli navýšenie vo Francúzsku, Taliansku, Španielsku a Portugalsku a týmto výsledkom pomohlo najmä neskoré veľkonočné sviatky a teplé počasie.

Laurence Debroux, ktorá je finančnou riaditeľkou spoločnosti Heineken poznamenala: “Ak sa pozrieme na objemy po celom svete, jedná sa o veľmi vyrovnaný výkon aj medzi zvýšením cien a mixom medzi posunom a objemom.”

“V Európe bol zaznamenaný vyvážený rast objemu, vo Vietname je vidno vhodné objemy (najmä pre značku Tiger) a v niektorých krajinách Afriky je vidno mierne oživenie.

Spoločnosť v pondelok uviedla, že tento rok aj napriek pokračujúcej volatilite očakáva rast tržieb a výnosov. Zameriava sa na zlepšenie prevádzkových marží o 0,4 percenta za rok, ako aj oblasť akvizícií brazílskeho podnikania s japonským pivovarom Kirin a americkou značkou Langunitas a plánovaným nákupom väčšiny britských krčiem s názvom Punch Taverns.

Spoločnosť však uviedla, že jej prevzatie v Brazílii, konsolidované od 1. júna, by malo v tomto roku zriediť maržu o 0,4 percentuálneho bodu.

Debrouxová ďalej uviedla: “Jednalo sa o veľmi pozitívnu prvú polovicu roku, ale aj v súlade s očakávaniami a stále veríme, že v druhej polovici bude čeliť volatilite, takže smerujeme základným cieľom za využitia našich najväčších akvizícií.”

Povedala, že spoločnosť pokračovala v účtovaní výkyvov v cene eura, ale nevedela špekulovať o tom, kde táto mena bude nakoniec smerovať.

Pivovar uviedol, že prevádzkový zisk pred jednorazovými výnosmi za prvý polrok vzrástol o 11,8 percenta na 1,81 miliardy eur (2,12 miliardy dolárov), čo je viac ako očakávalo sedem analytikov v priemernej prognóze agentúry Reuters, ktorá bol na hodnote 1,76 miliardy eur.

Nové trendy v pive

Rastúca popularita nových pív, najmä medzi novými spotrebiteľmi v rámci trhu s pivami, prinútila niektoré firmy aby riešili otázky o budúcnosti klasického piva, ale Debrouxová trvala na tom, že nové trendy opäť vyvolali diskusie o pive a spoločnosti Heineken poskytli podporu.

Debrouxová taktiež poukázal na rastúci dopyt po menej alkoholických alebo nealkoholických alternatívach a uviedla že sa jedná o segment, ktorý budú sledovať.

Jonny Forsyth, ktorý je analytikom pre oblasť nápojov v spoločnosti Mintel poznamenal: “Nealkoholické pivo je veľmi zaujímavé, pretože pivné spoločnosti ho vidia ako rastovú príležitosť, keďže vedia osloviť viac spotrebiteľov, ktorým záleží na zdravých potravinách.”

Forsyth poznamenal, že nealkoholický segment má pre pivovary strop z celkových tržieb na úrovni okolo 15%, ale v súčasnosti má stále priestor pre rast na úrovni 1-2%.

Súvisiace:
Zákaz alkoholu ovplyvní trh o rozsahu $ 10 miliárd
Tieto 4 spoločnosti produkujú takmer polovicu svetového piva … a 74% podiel zisku

“Ak sa pozrieme na tento trh všetci uvádzali, že nepresiahne 10-15 percent, v USA to znamená však úroveň viac ako 20 percent, takže vidíme meniaceho sa spotrebiteľa.”

“Ale,” dodal, “mám pochybnosti o tom, či (nealkoholické pivo) zaplní dieru ponechanú poklesom predaja štandardného piva.”

Heineken sa zaraďuje medzi svetovo najsilnejšie pivovarnícke koncerny, hoci rozdiel medzi ním a globálnym lídrom AB InBev sa rozšíril potom, ako počas minulého roka prevzala spoločnosť SABMiller za približne 100 miliárd dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár