Znamy_svetovy_akciovy_index_SP_500_oslavil_uz_60_rokov_2017

Americký akciový index S&P 500 bol oficiálne spustený pred 60 rokmi – 4. marca 1957. Zatiaľ čo akciový index Dow Jones Industrial Average, ktorý začal obchodovanie až v roku 1885 je pre stav akciového trhu známejším referenčným bodom, avšak index S&P 500 je pre investorov zďaleka najrozšírenejším štandardom.

Jedná sa o najpopulárnejší index na svete, s akciovými spoločnosťami.

Prečo sa index S&P stal tak slávny?

A prečo vytváranie indexov podľa trhovej kapitalizácie zvíťazilo nad ostatnými systémami indexov, rovnako ako rozloženie cez všetky akciové spoločnosti, alebo podľa cien, ako sa vykonáva u indexu Dow Industrials?

Standard & Poor’s vytvárala indexy po mnoho rokov, než prišla s indexom S&P 500. Medzi rokmi 1920-1930 vytvorila štyri samostatné indexy s označeniami – Industrials, Transportation, Utilities a Financials. V roku 1957 sa rozhodla spojiť všetky štyri indexy do jedného indexu až 500 spoločností a tým sa vytvoril index s označení S&P 500.

Jedným z charakteristických vlastností indexu S&P 500 je to, že je vážený podľa trhovej kapitalizácie, čo je určené vynásobením cien reprezentujúcich počet akcií v obehu. Väčšie spoločnosti tak majú v indexe väčšiu váhu.

Toto je odlišné od akciového indexu Dow Jones, ktorý je vážený výhradne podľa ceny.

Ale indexovanie podľa trhovej kapitalizácie jasne vedie. V súčasnej dobe indexovanie vládne svetu, najmä vďaka rastúcemu vplyvu fondov obchodovaných na burze (ETF), ktoré sú založené takmer výlučne na indexovaní, pre rozloženie podľa trhovej kapitalizácie.

Prečo trhová kapitalizácia bola použitou, ako metóda pre vytváranie indexov? Nie je to jediná cesta. Môžete rovnako nájsť index podľa hmotnosti, kde všetkých 500 akciových spoločností má rovnakú váhu. To je presne to, čo ponúka S&P Equal Weight ETF (RSP) od spoločnosti Guggenheim.

Môžete váhu zostavovať podľa iných faktorov, rovnako tak aj celých odvetví, čo je prezývané ako “smart beta”, ktorá sa snaží robiť len to.

Niektoré z nich sú tu po dlhú dobu, ako indexy zamerené na rast alebo hodnotu. Môžete sa taktiež pokúsiť o vážené indexy, cez určité zhodnotenie vo forme dividend, ako Vanguard Dividend Appreciation (VIG) alebo iShares Select Dividend (DVY).

Avšak tieto alternatívne prístupy nevedeli pritiahnuť rozsiahle investície. Trhová kapitalizácia vládne ako svetu indexov, tak aj investíciám.

Súvisiace: Všetko (ne)najlepšie k 100. narodeninám „Dani z príjmu“

Čiastočne sa jedná len o zdravý rozum. Určovanie podielov (váhy) spoločnosti len podľa ceny ignoruje prostý fakt, kde viac investorov by vlastnilo spoločnosť, ktorá má viac akcií a táto skutočnosť by mala vplyv na jej váhu. Takže akcie spoločnosti, ktoré sa budú predávať za 20 dolárov, po 100 miliónov akcií by mali mať inú hodnotu, ako spoločnosť cenená u 20 dolárov s rozsahom 400 miliónov akcií.

To je to, čo robí index S&P. V takom prípade, spoločnosť so 400 miliónom akcií bude mať štvornásobok váhy, ako spoločnosti iba so 100 miliónmi akcií, za predpokladu, že ich cena je rovnaká.

Je tu ešte jeden zaujímavý fakt o indexe S&P 500

Ak sa vrátime do starých čias, hodnota akcií bola vypočítavaná ručne. Predstavte si, že sa jedná o 500 akciových spoločností! Váha podľa trhovej kapitalizácie znamená, že nemusíte index opätovne prevažovať, pokiaľ nie je zmenené množstvo akcií. Vďaka tomu, pred elektronizáciou bolo oveľa jednoduchšie vypočítať cenu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch, Reuters

Facebook komentár