Len preto, že práve teraz ide všetko vo vašom živote ako po masle, neznamená, že to tak bude navždy.

Môžete snívať o naštartovaní nového podniku. Môžete sa presťahovať na druhý koniec krajiny. Môžete sa zaľúbiť a rozísť. Môžete prísť o milovanú osobu.

Inými slovami, prihodí sa vám život a kompletne to prevráti váš život na ruby.

Asi tak pred štyrmi rokmi som si myslel, že žijem svoj sen. Úspešne som predal svoj startup, mal som istú prácu na rok s veľmi štedrým platom a bol som čerstvo ženatý.

Ani som len netušil, že o šesť mesiacov neskôr si kúpim startup na ktorom stratím každý cent čo mám. Zo dňa na deň som sa z multimilionára stal chudákom.

Táto skúsenosť ma naučila veľmi veľa o znovuobjavení seba samého, o prispôsobovaní sa zmenám a pokračovaním aj cez facky.
Ak sa nachádzate v situácii, kde sa potrebujete znovuobjaviť, tu je 15 spôsobov ktoré vám pomôžu navigovať cestou premeny.

Súvisiace: Toto som sa naučil prácou pre milionárov, ktorí sa sami vypracovali

1. Naozaj chcete zmenu?

V našich životoch prídu chvíle, keď sme k zmene prinútení. Napríklad, keď mi skrachoval business, mohol som ísť iba ďalej. Mnohí majitelia podnikov sú v podobnej situácii. Zistil som, že ak sa nechcete zmeniť, tak sa nikdy nezmeníte. Ja konkrétne som nechcel aby moja rodina skončila na ulici a tak som sa prinútil prispôsobiť sa náhlej zmene.

2. Vstávajte zavčasu

Nikdy som nebol obzvlášť ranné vtáča. A, ak mám pravdu povedať, nie som ten typ človeka, čo je pripravený na všetky prekážky dňa o štvrtej ráno. Napriek tomu som si sľúbil, že nebudem vstávať neskôr ako o pol siedmej každé ráno.
Keď som začal vstávať skôr, zistil som, že som mal viacej času na aktivity, ktoré mi pomáhajú stať sa lepším človekom – v pracovnej aj súkromnej oblasti. Zistil som, že nikto nie je takto skoro hore a mohol som tak urobiť viac. Hlavne v práci.

3. Zatrieďte si úlohy podľa dôležitosti

Vaša vnútorná zmena sa nestane zo dňa na deň. Pamätáte si na tvrdú prácu čo som spomínal pred chvíľou? Vyžadovalo to veľa odhodlania a trpezlivosti. Aby vaša premena išla bez zádrhov, mali by ste aspoň hodinu svojho dňa venovať dosahovaniu vašich cieľov. Znamená to, že musíte zatriediť vaše ciele a úlohy podľa dôležitosti a to tak, že si vytvoríte zoznamy, časový management, a tak z vášho času získate čo najviac, aby ste mali kedy meniť sami seba.

4. Trávte čas so správnymi ľuďmi

V dnešnom prepojenom svete je ľahšie ako kedykoľvek predtým, byť v spojení s ľuďmi z celého sveta. Ľudia si spájali networking s hľadaním nových kamarátov alebo novej práce, môžete ho využiť aj na stretávanie sa s ľuďmi, ktorí vás zmenia k lepšiemu. Seth Godin používa ako príklad Sheparda Faireyho. Meno vám možno nič nehovorí, ale určite od neho poznáte legendárny plagát Baracka Obamu. 

„Internet pomohol jeho rozšíreniu. Plagát spájal jedného priaznivca s inými, stal sa ikonou, voľne zdieľanou ID kartou a nakoniec paródiou. A uprostred toho všetkého bol umelec. Fairey nezarobil na plagáte ani cent, ale na tom nezáleží. Záleží na tom, že zarezonoval a spojil ľudí, a to mu zabezpečilo vplyv. Nikdy nebude musieť hľadať prácu alebo príjem. Nájde si to jeho.“

5. Učte sa

Či už ide o čítanie alebo zúčastňovanie a workshopov alebo webinarov, nájdite si spôsob ako rozšíriť vaše poznanie. Stane sa tak z vás všestranný jedinec a pomôže vám to v osobnom a pracovnom živote. Celoživotné učenie sa vám pomáha ostať motivovaným, vytvoriť si mentálne schopnosti a zoznámi vás s novými ľuďmi a myšlienkami. Ja napríklad rád čítam knihy. 

Súvisiace: 27-ročný milionár, ktorý odišiel do dôchodku vysvetľuje, prečo sa vrátil späť do práce

6. Nájdite si mentora

„Niekto vám musí ukázať ako sa hýbať a dýchať,“ píše James Altucher. Je niekoľko typov mentorov;

Priamy – mentor stojí priamo pred vami a bude vás viesť.
Nepriamy – je taký mentor, ktorý nie je fyzicky pri vás. Napríklad autori.
Všetko je mentor – Altucher hovorí, „Ak ste nikto a ste rozhodnutý sa zmeniť, všetko okolo vás bude metafora k tomu čo chcete robiť.“

Ak máte mentora, ktorý trvá na tom, aby ste veci robili jeho spôsobom, je to v poriadku. Naučte sa to jeho spôsobom a potom to spravte po svojom.

7. Nebojte sa experimentovať

Skúšajte nové veci, experimentuje so zábavnými projektmi. Po tom ako som prišiel o svoj podnik začal som s viacerými rozličnými spoločnosťami. Skúsil som všetko od blogovania, agentúry až po spoločnosť zaoberajúcu sa platbami. Niektoré boli úspešné, iné zlyhali. Skutočne dôležité však je nebáť sa to vyskúšať. Mali by ste robiť to čo vás baví a toto je spôsob ako prísť na to, čo to vlastne je a snáď aj zarobiť cestou nejaké peniaze.

8. Buďte úprimný k sebe aj k ostatným

Musíte byť k sebe aj k ostatným úprimný. Nie som skromný človek, takže keď mi zlyhal business nechcel som sa s nikým o tom baviť. Čas vyrovnať sa sám so sebou. Čím viac ľudí o tom vie, tým viac ľudí vám môže pomôcť. Rovnako to platí aj pre vás. Naučte sa byť k sebe úprimný a čeľte svojim strachom.

9. Nezdôvodňujte svoje rozhodnutie

Keď sme už pri tej úprimnosti, ak bude niekto spochybňovať vaše rozhodnutie, buďte k nim priamy. Existuje dôvod prečo ste sa rozhodli zmeniť sa a ak to máte podložené faktami a vašim zápalom, niekoho názor vám nemôže zabrániť ísť vpred. A nakoniec to budú musieť aj tak rešpektovať.

10. Vystúpte zo svojej komfortnej zóny

Zvyk je železná košeľa. Ale vyjsť zo svojej komfortnej zóny vás dotlačí k novým zážitkom, stretnete nových ľudí a získate nové poznatky.

Dr. Elizabeth Lombardo, terapeutka a autorka „Better Than Perfect“ povedala pre Entrepreneur: „Rozbiť vašu vlastnú škrupinu vás iba posilní a pomôže vám byť viacej sebavedomý a tak dosiahnuť vyššie úrovne vo vašom profesionálnom aj súkromnom živte.“ Dr. Lombardo dodáva: „Aby ste mohli byť viacej kreatívny, musíte skúšať nové veci, vidieť veci z iného uhla, pospájať veci do kopy novým spôsobom.“

Súvisiace: 5 vecí o milionároch, ktoré si väčšina z nás neuvedomuje

11. Manažujte svoje financie

Vaša zmena nebude vždy zadarmo. Napríklad ak chcete zmenu kariéry, budete sa pravdepodobne musieť zúčastňovať workshopov, alebo vysokoškolských kurzov. A preto je dôležité vytvoriť si rozpočet a držať sa ho, aby ste mali financie na dokončenie vašej premeny.

Môj typ je: zoberte si 20% zárobku a odložte ho do banky na horšie časy. Ja som napríklad najspokojnejší, ak mám na bankovom účte cash na aspoň 12 mesačný osobný rozbeh. My podnikatelia niektoré mesiace zarábame veľa peňazí, iné mesiace nezarobíme nič. Naučte sa manažovať svoje financie ak máte variabilný príjem.

12. Riaďte sa 24 hodinovým pravidlom

Ak stretnete niekoho, napríklad na networkingovej akcii, mali by ste sa im pripomenúť do 24 hodín, aby ste im ostali v čerstvej pamäti a tak začali budovať silný vzťah. Taktiež je to slušné, a pomôže vám vyčistiť si čas, keďže vaše „pripomenutia“ neostanú len neovládateľný dlhý zoznam.

13. Každý deň si spravte nové zoznamy

Ak si každý deň spravíte zoznam z oblasti na ktorú sa zameriavate zistíte, že niektoré položky sa opakujú, iné nie. Namiesto toho aby ste venovali svoju energiu oblastiam, ktoré vás nenadchýnajú, môžete ušetrenú energiu venovať dosiahnutiu cieľov, ktoré sú pre vás dôležité.

Súvisiace: 6 najväčších mýtov o milionároch

14. Krok za krokom

Zmena je proces ktorý môže trvať roky. Nenechajte sa zaskočiť veľkosťou. Konajte tak, aby ste sa dopracovali ku konečnému cieľu. Napríklad, ak sa chcete dostať do formy, prvý krok by bol ísť na prechádzku, ďalší krok by bol vytvoriť si časový plán, potom členstvo vo fitnes centre a nakoniec zdravšia strava. Krok za krokom.

15. Akceptujte zlyhanie

Nechytíte len tak gitaru do ruky a zrazu je z vás Jimy Hendrix. Dlho sa vám nebude dariť zahrať „Voodoo Child“. Zmena si vyžaduje tvrdú prácu a trpezlivosť.

Cestou budete musieť akceptovať, že budete zlyhávať. Využite to. Učte sa z toho. A stále kráčajte vpred. Lebo vy to dokážete.

Preložila: Katarína Dobrotinová

Zdroj: Fortune, Yahoo

Facebook komentár