Americký dolár bol pravdepodobne najbližšia mena k ozajstnej globálnej mene. Po celé desaťročia bol použitie dolára absolútne dominantné v medzinárodnom obchode. To má obrovské výhody pre americký finančný systém a amerických zákazníkov, a to dalo americkej vláde obrovskú moc a vplyv po celom svete.

Dnes, viac ako 60% všetkých zahraničných devízových rezer vo svete sú v amerických dolároch. Ale na obzore sú tu veľké zmeny. Mainstreamové média v USA o tom napodiv mlčia, ale niektoré z najväčších ekonomík na zemi uzatvárajú dohody medzi sebou k odklonu od používania amerického dolára v medzinárodnom obchode.

Sú tu taktiež niektoré krajiny produkujúce ropu, ktoré začali predávať ropu v inej mene ako je americký dolár, ktorý je hlavnou hrozbou pre petrodolárový systém, ktorý bol na mieste už takmer štyri desaťročia. A veľké medzinárodné inštitúcie ako OSN (Organizácia spojených národov) a MMF (Medzinárodný menový fond) vydávali oficiálne správy o potrebe odklonu amerického dolára a vytvorenia  novej svetovej rezervnej meny.

Takže vláda amerického dolára ako svetovej rezervnej meny definitívne hrozí a prichádzajúci posun v medzinárodnom obchode bude mať rozsiahle dopady pre americkú ekonomiku.

Veľa toho plynulo z Číny. Čína má druhú najväčšiu ekonomiku na tvári zeme, a veľkosť čínskej ekonomiky bude porovnateľná s veľkosťou americkej ekonomiky v roku 2016. V skutočnosti, jeden ekonóm predpovedá, že čínska ekonomika bude trikrát väčšia než americká ekonomika do roku 2040.

Tak Čína sedí a premýšľa prečo by mal americký dolár pokračovať ako hlavná mena, keď sa čínska ekonomika stane číslom jedna na svete.

Počas niekoľkých rokov, Čína a ostatné rozvíjajúce sa mocnosti ako Rusko, boli v tichosti a uzatvárali dohody k odklonu od amerického dolára v medzinárodnom obchode. Nadradenosť amerického dolára nie je zďaleka tak pevný ako väčšina Američanov verí, že je.

Ako americká ekonomika pokračuje v slabnutí, bude naozaj ťažké argumentovať tým, že americký dolár by mal pokračovať vo funkcii ako základnej rezervnej meny sveta. Veci sa rýchlo menia a väčšina Američanov nemá predstavu kde sú tieto trendy.           

Nasleduje 10 dôvodov, prečo vláda amerického dolára ako svetovej rezervnej meny prichádza ku koncu.

#1 Čína a Japonsko podhodnocujú americký dolár vo vzájomnom obchode

Pred niekoľkými mesiacmi, druhá najväčšia ekonomika na svete (Čína) a tretia najväčšia ekonomika na svete (Japonsko) uzavreli dohodu, ktorá bude podporovať používanie ich vlastných mien v obchodovaný medzi sebou (radšej než americký dolár). To bolo nesmierne dôležitá dohoda, ktorá bola prakticky úplne ignorovaná americkými médiami. Toto je zo správy BBC o tejto dohode:

„Čína a Japonsko ukázali plány k podpore priamej výmeny ich mien v snahe znížiť náklady spoločností a posilniť vzájomný obchod. Dohoda umožní firmám previesť čínsku a japonskú menu priamo medzi sebou. V súčasnej dobe podniky v oboch krajinách potrebujú kupovať americké doláre pred prevodom do požadovanej meny, čo zvyšuje náklady.“

#2 BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika) plánujú začať používať ich vlastné meny pri vzájomnom obchode

BRICS naďalej napínajú svaly. Nová dohoda podporí používanie ich vlastných národných mien keď obchodujú medzi sebou radšej ako americký dolár. Toto je z novinového zdroja v Indii:

„Päť hlavných rozvíjajúcich ekonomík BRICS sú nastavené na injekciu väčšieho ekonomického impulzu do svojho zoskupenia podpisom dvoch paktov na podporovanie obchodu vnútri zoskupenia na štvrtkovom samite ich vodcov tento štvrtok. Tieto dve dohody, ktoré umožnia úver v miestnej mene pre podniky z krajín BRICS budú podpísané v prítomnosti vodcov piatich krajín, povedal novinárom Sudhir Vyas, tajomník ministerstva zahraničia pre ekonomické vzťahy. Očakáva sa, že pakty navýšia vnútorný obchod BRICS, ktorý porastie vo výške o 28 % za posledných pár rokov, ale na 230 miliárd amerických dolárov zostáva hlboko pod potenciálom piatich ekonomických parných strojov. “

#3 Rusko/Čínska menová dohoda

Rusko a Čína používajú svoje vlastné národné meny keď medzi sebou obchodujú už viac ako rok. Vodcovia z oboch, Ruska a Číny, silne presadzujú novú rezervnú menu už niekoľko rokov, a obe krajiny sa zdajú byť odhodlané zlomiť moc amerického dolára na medzinárodný obchod.

#4 Rast využíva čínska mena v Afrike

Kto je najväčším obchodným partnerom Afriky? Čo myslíte?

Nie sú to USA. V roku 2009 sa Čína stala najväčším africkým obchodným partnerom a Čína je teraz agresívnejšia v hľadaní rozšírenia používania čínskej meny na tomto kontinente. Správa z africkej najväčšej banky, Standard Bank, nedávno uviedla nasledujúce:

„Očakávame, že aspoň 100 miliárd amerických dolárov (asi miliarda 768R) z čínsko-afrického obchodu – viac ako celkový bilaterálny obchod medzi Čínou a Afrikou v roku 2010 – bude stály v realizovaní cez renminbi v roku 2015.“

Čína sa zdá byť absolútne odhodlaná zmeniť cestu, ktorou ide medzinárodný obchod. V tomto bode, približne 70 000 čínskych spoločností využívajú čínsku menu v transakciách prekračujúcich hranice.

#5 Dohoda Čína/Spojené Arabské Emiráty

Čína a Spojené Arabské Emiráty sa dohodli, že stoku dolára nahradia používaním svojich vlastných mien v ropných transakciách medzi sebou. SAE sú pomerne malým hráčom, ale určite hrozbou pre petrodolárový systém. Čo sa stane s petrodolárom ak každá krajina produkujúca ropu na Blízkom východe ho bude nasledovať?

#6 Irán

Irán bol jedným z najagresívnejších národov, pokiaľ ide o odklon od amerického dolára v medzinárodnom obchode. Napríklad sa zistilo, že India začne používať zlato na nákup ropy z Iránu. Nie je pravdepodobné, že napätie medzi USA a Iránom skončí v dohľadnej dobe a je pravdepodobné, že Irán aj naďalej bude robiť všetko, čo môže spôsobiť bolesť USA vo svete financií.

#7 Vzťahy Čína/Saudská Arábia

Kto dováža najviac ropy zo Saudskej Arábii?

Nie sú to USA. O niečo je to Čína. Čína doviezla 1,39 miliónov barelov ropy denne zo SA vo februári, čo bol 39% nárast oproti minulému roku. Saudská Arábia a Čína sa spojili a postavili novú veľkú ropnú rafinériu v Saudskej Arábii, a vodcovia z oboch krajín pracovali na rozšírení obchodu medzi dvoma národmi.

Takže ako dlho sa bude SA držať petrodolára, ak Čína je ich najdôležitejší zákazník? To je veľmi dôležitá otázka.

#8 Spojené národy presadzujú novú svetovú rezervnú menu

Organizácia spojených národov vydala správu, ktorá otvorene volá o alternatívu k americkému doláru ak svetovej rezervnej meny. Jedna zo správ predpovedá „nový svetový rezervný systém“, v ktorom už USA nebudú mať dominanciu.

„Nový svetový rezervný systém by mohol byť vytvorení, ako taký, ktorý sa nespolieha na americký dolár ako jedinú hlavnú rezervnú menu. “

#9 Medzinárodný menový fond presadzuje novú svetovú rezervnú menu

MMF taktiež publikoval sériu článkov volajúcich po nahradený amerického dolára ako svetovej rezervnej meny. K nim patrí najmä materiál MMF s názvom „Hromadenie rezerv a menová stabilita“, ktorý bol publikovaný, zatiaľ čo navrhuje skutočnosť, budúcu globálnu menu s názvom „Bancor“ a budúcu svetovú centrálnu banku, ktorá by bola poverená jeho vyhlásením.

„Svetová mena, Bacor, vydaná svetovou centrálnou bankou (pozri prílohu 1 oddiel V) bude navrhnutá ako stabilný uchovávateľ hodnoty, ktorá nie je viazaná výlučne na podmienkach konkrétneho hospodárstva. Ako obchod a financie pokračujú v rýchlom raste a globálna integrácia sa zvyšuje dôležitosť tohto pohľadu bude aj naďalej rásť.“

#10 Väčšia časť sveta nenávidí USA

Svetový sentiment k USA sa dramaticky zmenil, a nemal by byť podceňovaný. Pred niekoľkými desiatkami rokov boli z jednou z najviac milovaných národov na zemi. A teraz sú jedným z najnenávidenejších. Ak o tom pochybujete, choďte do zahraničia.

Aj v Európe (kde majú priateľov) sa s Američanmi zaobchádza ako so špinou. Mnohí americkí cestovatelia sa uchýlili do Kanady, takže pri cestovaní tam s nimi nebudú zaobchádzať ako s odpadom. Ak zvyšok sveta miluje USA, pravdepodobne by aj naďalej rád používal americký dolár. Ale pretože sú teraz USA nepopulárne, dáva to iným národom viac motivácie k podhodnoteniu dolára v medzinárodnom obchode.

Čo sa stane ak vláda amerického dolára ako svetovej rezervnej meny je na konci? No niektoré z možných dopadov boli popísané v nedávnom článku Michaela Paynea:

„Zánik dolára prinesie aj radikálne zmeny v americkom životnom štýle. Keď toto ekonomická prílivová vlna zasiahne USA, bude recesia v roku 2008 a jej následky vyzerať ako nič viac než mierne hrče na ceste. To prinesie veľmi nežiaduce zmeny v americkom spôsobe života prostredníctvom masívnej inflácie, vysokých úrokových sadzieb na hypotéky a autá a podstatné zvýšenie nákladov na jedlo, oblečenie a benzín, bude to mať nepriaznivý dopad na každý aspekt života.“

Väčšina Američanov si neuvedomuje aká nízka je cena benzínu v USA v porovnaní so zvyškom sveta. Existujú oblasti, aj v Európe, kde sa platí zhruba dvojnásobok toho čo stojí benzín v USA. Áno, dane s tým majú veľa čo do činenia, ale skutočnosť, že americký dolár sa používa takmer pre všetky ropné transakcie hrá taktiež významnú úlohu.

Dnes Amerika spotrebuje takmer štvrtinu svetovej produkcie ropy. Celá ich ekonomika je založená na schopnosti lacného transportu tovaru a služieb cez obrovské vzdialenosti.

Tak čo sa stane ak sa cena benzínu zdvojnásobí alebo strojnásobí z ceny na akej je teraz? Okrem toho, ak vláda amerického dolára ako svetovej rezervnej meny končí, americká vláda bude mať oveľa ťažšie financovanie dlhu. Práve teraz je obrovský dopyt po amerických dolároch a dlh americkej vlády závisí od krajín po celom svete, ktoré držia obrovské zásoby americkej meny v záujme medzinárodného obchodu.

Ale, čo keď sa všetko zmenilo?

Čo ak chuť po amerických dolároch a americkom dlhu dramaticky vyschol? To je niečo na zamyslenie.

V tejto chvíli je svetový finančný systém zameraný na USA. Ale to nebude v tomto prípade navždy. Veci, o ktorých sa píše v tomto článku sa nestanú za noc, ale je dôležité si uvedomiť tieto zmeny po rozplynutí pary. Za správnych podmienok sa môže posun v momente stať zosuvom pôdy alebo lavíny. Očividne správne podmienky pre odklon od amerického dolára v medzinárodnom obchode. Takže kedy tento významný posun nastane? To ukáže iba čas.

Zdroj: The Economic Collapse

Preložila: Viera Slaninova

Facebook komentár