10_faktov_ktore_ste_nevedeli_o_spolocnosti_Amazon

Amazon.com je najväčšia online obchodná spoločnosť na svete. Podľa informácie zo dňa 5.júla 2018 má Amazon trhovú kapitalizáciu 825 miliárd dolárov, a informácie v dokumente 10K odovzdaného ku dňu 31.decembra 2017 hovoria o výnosoch vo výške 177,86 miliárd dolárov.

Aj keď väčšina ľudí dobre vie, čo Amazon robí, nepoznajú pôvod spoločnosti ani množstvo iných služieb, ktoré ponúka.

1) V začiatkoch spoločnosti sa John Bezos, jeho žena a Shel Kaphan stretávali na poradách v lokálnej pobočke kníhkupectva Barnes and Noble. Predtým ako sa zakladateľ spoločnosti John Bezos rozhodol pre názov Amazon, zvažoval aj iné mená ako Cadabra (od abrakadabra) a Relentless. Jeho právnik ho však presvedčil, že Cadabra vôbec neznie magicky. Viac znela Cadabra podobne ako “cadaver”, teda mŕtvola. Názov Relentless sa ale Bezosovi páčil natoľko, že si kúpil doménu a aj dnes vás zo stránky relentless.com presmeruje na Amazon.

Súvisiace: Ďalší po Apple! Amazon môže čoskoro dosiahnuť $1 bilión

2) V období, keď Amazon začínal ako verejná obchodná spoločnosť, spustil aj aukčnú stránku, aby mohol súperiť s ostatnými online obchodmi. V deň, keď Amazon spustil túto stránku, jeho akcie prudko stúpli takmer o 8%.

3) Predtým ako najsilnejšia spoločnosť vo vyhľadávaní – Google spustil Street view na svojich mapách, Amazon začal prevádzkovať v roku 2004 vyhľadávač A9.com, ktorý mal funkciu Block View. Táto funkcia bola akési vizuálne Zlaté stránky, ktoré užívateľom dávali možnosť vidieť ulicu v ich cieľovej destinácii.

4) Takzvaný Amazon Smile zas pomáha ľuďom prispievať na charitu. Keď nakupujú na stránke smile.amazon.com, môžu si vybrať charitu, ktorú chcú podporiť. Nadácia Amazon Smile daruje 0.5% sumy z nákupu vybraných tovarov, ktoré sú súčasťou tejto iniciatívy.

5) Amazon Flow je rozšírená reality aplikácia, ktorá vie rozoznať milióny produktov, napr. servítky, obaly kníh. S aplikáciou Amazon Flow si užívatelia nemusia pamätať nákupný zoznam, stačí, keď si urobia fotku jednotlivých položiek a keď majú galériu synchronizovanú s aplikáciou, jednoducho im to vyhľadá daný produkt na Amazone bez toho, aby museli ťukať názov alebo niečo skenovať.

6) Amazon Go je zas technologicky vyspelý supermarket, kde môžu užívatelia nakúpiť potraviny bez toho, aby museli stáť v rade pri pokladni. Obchody Amazon Go sú vybavené stovkami kamier, zákazník sa prechádza po uličkách a nakupuje, potom môže kľudne vyjsť von z obchodu bez čakania na platbu. Kamery používajú podobnú technológiu ako pri autopilotoch v autách, nasnímajú nákupný košík a pošlú účet na zákazníkov Amazon profil.

7) Fluid Concepts and Creative Analogies od Douglasa Hofstadta bola prvá kniha predávaná na Amazone.

8) Amazon pracuje na technológii budúcnosti nazvanej Prime air, ktorá by im pomohla doručovať balíky zákazníkom v priebehu 30 minút pomocou malých dronov.

Súvisiace: Spoločnosť Amazon si robí zálusk už na celé krajiny

9) Vo svojich začiatkoch pracovníci Amazonu, vždy keď niekto urobil nákup, zazvonili na zvonček.

10) Amazon dnes zamestnáva vyše 566 000 ľudí na celom svete. Pre porovnanie Google má 62 000 zamestnancov, Facebook ich má necelých 25 000 a Alibaba 66 000. Počet zamestnancov Amazonu prevyšuje súčet zamestnancov v Google, Faceboku a Alibabe dokopy.

Preložila:

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, Beznology

Facebook komentár