Na svete je nová jednotka.

Gastronómovia, poznamenajte si: Svet má oficiálne novú najlepšiu reštauráciu. Talianska reštaurácia s troma Michelinskými hviezdami, Osteria Francescana, bola v pondelok večer počas slávnosti odhalenia vydania zoznamu Najlepších reštaurácií sveta pre rok 2016, korunovaná za najlepšiu reštauráciu sveta.

Zakladateľovi Osteria Francescana, Massimovi Botturovi bol priznaný kredit za spojenie tradícií a moderných inovácií v talianskej kuchyni vo svojej reštaurácii s 11 stolmi, ktorá je v Modene v Taliansku otvorená od roku 1995.

Súvisiace: Toto je najdrahší steak na svete

USA získalo 6 miest spomedzi svetových 50 najlepších reštaurácií na svete pre tento rok, oproti 5 miestam minulý rok. Tento rok bola najlepšou americkou reštauráciou Eleven Madison Park, New York, ktorá sa umiestnila na 3. mieste. Ďalšie americké reštaurácie sú  Alinea, Chicago (15), Le Bernardin, New York (25), Saison, San Francisko (27), Estela, New York (44) a Blue Hill at Stone Barns at Pocantico Hills, New York (48).

Dominque Crenn, majiteľka Atelier Crenn v San Francisku, bola vyhlásená za najlepšiu šéfkuchárku aj napriek tomu, že jej reštaurácia nie je zozname.

Najlepších 10 reštaurácií pre rok 2016:

1. Osteria Francescana (Modena, Taliansko)

2. El Celler de Can Roca (Girona, Španielsko)

3. Eleven Madison Park (New York, USA)

4. Central (Lima, Peru)

5. Noma (Kodaň, Dánsko)

6. Mirazur (Menton, Francúzsko)

7. Mugaritz (San Sebastian, Španielsko)

8. Narisawa (Tokyo, Japonsko)

9. Steirereck (Viedeň, Rakúsko)

10. Asador Etxebarri (Axpe, Španielsko)

Celý zoznam nájdete tu

Dánska reštaurácia Noma sa posunula na piate miesto po minuloročnom treťom mieste a po udržaní si titulu najlepšia reštaurácia v rokoch 2010, 2011, 2012 a 2014.  Central v Lime si udržal svoje 4. miesto znamenajúce najlepšiu reštauráciu v Latinskej Amerike a Narisawa v Tokyu bola najlepšou reštauráciou v Ázii. Spomedzi minuloročnej top 10tky najviac spadol  Dinner by Heston Blumenthal, keďže sa prepadol zo 7. na 45. pozíciu.

Súvisiace: 14 nezvyčajných reštaurácii sveta

Podľa organizátorov, poradie zostavuje celosvetová porota zložená z autorov píšucich o jedle, kritikov, šéfkuchárov a iných významných „gastronómov“.  Na zoznam sa spustila kritika od skupín ako je Occupy 50 Best, ktorí obviňujú organizátorov, že nemajú  žiadne objektívne kritériá pre posudzovanie reštaurácií a za výsledky, ktoré skresľujú voči európskym reštauráciám, ktoré vlastnia muži. Dvadsaťsedem tohtoročných víťazov bolo z Európy, deväť zo Severnej Ameriky (z ktorých šesť bolo z USA), sedem z Ázie, päť z Južnej Ameriky, jeden z Austrálie, a jeden z Afriky.

Preložila: Jana Sásfaiová

Zdroj: Yahoo, Bloomberg

Facebook komentár