1. apríla 2004, Google predstavil službu Gmail a takmer okamžite zmenil spôsob, akým ľudia používajú e-mail.

Gmail vytvoril náskok pred technologickou konkurenciou, keďže svojim rastom sa stal najväčšou svetovou e-mailovou službou.

Môže sa pochváliť viac ako 500 miliónmi užívateľov, “poštová” služba služba spoločnosti Google je oveľa viac než len službou pre mnohých a má sakramentsky blízko k náboženstvu. (Pre dôkaz, sa stačí pozrieť na aktualizácie stavu všetkých sociálnych sietí pri výpadku služby Gmail.)

Ale Gmail sa nenarodil počas priekopníckych dní e-mailu, ani nebol prvou e-mailovou službou a išiel proti hlavnému prúdu. Tak prečo je teraz tak dominantný?

Je to preto, že Gmail vyriešil najzávažnejšie problémy e-mailov, počnúc ukladaním a vyhľadávaním.

( Súvisiace: 10 ohromujúcich produktov, na ktorých Google aktuálne pracuje )

Po celé roky, Gmail navyšoval náskok nad svojimi rivalmi, ako ponúkal celý gigabajt vo forme úložných dát. Keď spoločnosť Yahoo bola nakoniec nútená reagovať, ponúkla ako odpoveď úbohých 100MB.

Vyhľadávanie bolo objavom. Mať silu vyhľadávania spoločnosti Google na webe vo vašej e-mailovej schránke nielen urobil komplikovaný život jednoduchší, ale oprávnene šetril čas.

Ale Gmail nebol len jednotkou vo svojej dynamike a zmenách svojho produktu. Gmail udržiaval svoje postavenie ako najväčšieho inovátora aj po dosiahnutí svojho obrovského rozsahu.

Gmail bral vážne aj mobilný zážitok a to ešte predtým, než existoval iPhone spoločnosti Apple. Dodal užívateľsky zamerané funkcie, ako je automatické ukladanie nedokončených e-mailov a prioritné položky e-mailovej schránky, ktoré automaticky išli navrch. A čo je najdôležitejšie, má integrovaný Gmail so zvyškom služieb spoločnosti Google.

Chat, kalendár a aplikácie produktivity spoločnosti Google vznikli, ako súčasť Gmailu. V dňoch pred Androidom, prehliadačom Chrome a inými aplikácií bol Gmail dôležitým produktom pre všetkých, čo využívali Google – dokonca viac než vyhľadávanie samotné.

( Súvisiace: Spoločnosť Google sa snaží prevziať celý Váš digitálny život )

Gmail nikdy nebol statickým produktom, a aktualizácie sú jeho dôležitou súčasťou, v rámci drobných, ale aj významných opráv jeho hlavných nových funkcií. To bolo rovnako dôležité ako čokoľvek v udržiavaní Gmailu v dobrom stave so svojimi užívateľmi. Nikdy sa nestal starým, alebo neaktuálnym.

A keď Google zistil, že používatelia pohŕdajú niektorými aspektami služieb, nemal strach, aby to zmenil.

To znamená, že 10 rokov Gmailu nebolo bez jeho razantnej premeny. Redizajn Gmailu nebol vždy dobre prijímaný a nové karty e-mailovej schránky, ktorými možno filtrovať a propagačné e-maily zmietli niektorých užívateľov.

Ochrana osobných údajov priniesla so sebou taktiež obavy, najmä s katastrofálnym pokusom spoločnosti Google vo februári 2010 ohľadom začatia služby Buzz – sociálnej siete v rámci služby Gmail. Google tiež nedopadol dobre so zmenou jeho podmienok služby v roku 2012, ktorými obnovoval, akým spôsobom je možné použiť zhromažďované údaje cez Gmail a ďalších aplikácií.

Ale profil spoločnosti Google o tom aké informácie zbiera z Gmailu a akú inzurciu zobrazuje svojim užívateľom sa aspoň snaží držať transparentne.

Ponúkli služby ako je Microsoft Exchange a spoločnosť BlackBerry už vyššiu spoľahlivosť a bezpečnosť? Áno. Ale Gmail ich doháňa – a ponúka ďalšie funkcie na ktorých bežným užívatelom e-mailovej služby záleží.

E-mail je pravdepodobne najmenej príjemnou súčasťou internetu. Gmail z neho urobil menej hrozivý zážitok a o tom veľa hovorí aj to, prečo je tak neoddeliteľnou súčasťou mnohých našich životov. 

Zdroj: BusinessWeek

Facebook komentár