Vysnívaný dom s rozumom

Inteligentný dom má za sebou dlhú cestu od prvej klapky. Zatiaľ čo mnoho domácich automatizovaných produktov sú len predmetom diskusie, minulý rok bol zaznamenaný zvýšený počet životaschopných inteligentných domácich zariadení na trhu, viac zameraných na praktické aplikácie a cenovú dostupnosť ako v predchádzajúcich rokoch. Technologické pokroky v inteligentných domácich zariadeniach na výstave na januárovom veľtrhu CES v Las Vegas ukazujú, že priemysel sa presúva z jeho začiatkov a rýchlo napreduje k svojmu sľubu vytvoriť dom, ktorý môže predvídať potreby jeho obyvateľov, šetriť energiou a peniazmi súčasne.

Tu je niekoľko inteligentných domácich zariadení k nahliadnutiu, ak máte záujem zvýšiť IQ vášho domova.

Nest thermostat ($250)

Nest Labs, ktorý bol nedávno prevzatý Googlom, je lídrom v oblasti inteligentného bývania. Jeho elektronický, programovateľný termostat s podporou Wi-Fi, vynájdený v roku 2012, bol prvým inteligentným domácim produktom zameraných na užívateľov. Udržiava vaše teplotné návyky a dokáže sa naučiť vašim preferenciám. Termostat si zároveň pamätá, keď znížite v noci kúrenie a dokáže aj znížiť kúrenie alebo klimatizáciu, ak nikto nie je doma. A pohľad na to, ako zmena len o jeden stupeň môže mať vplyv na účet za energiu, tak potom by tieto zmeny mohli znamenať značné úspory.

Goji Smart Lock ($299)

Dokonca aj dverové zámky môže byť inteligentnejšie. The Goji SmartLock je poistka, ktorá používa množstvo metód, vrátane senzora priblíženia a akcelerometra pre ovládanie domácej bezpečnosti. Má tiež samostatnú funkciu, ktorá umožňuje majiteľom odomknúť dvere pre návštevu, keď práve nie ste doma, ako v prípade keď sused príde nakŕmiť mačku.Okrem toho môžu používatelia posielať virtuálne kľúče priateľom a rodine a dať dátum skončenia platnosti na tieto kľúče s obmedzenou dobou použitia. A ak niekto klope na dvere, zámok nasníma záber a okamžite ju odošle majiteľovi domu.

Lumen TL800 Smart Bulb ($54)

LED žiarovky boli len začiatok. Niektorí výrobcovia robia bluetooth inteligentné žiarovky, dávajúci majiteľom domov viacero možností s ich osvetlením. Lumen TL800 bliká, keď zvoní telefón, môžete aj synchronizovať hudbu a vytvoriť tak tanečný parket v domácnostiach, má relaxačné aj romantické režimy (s farebným a tlmeným osvetlením) a režim prebudenia, ktoré pomaly zvyšuje intenzitu svetla v miestnosti, takže sa nemusíte prebudiť do zvoniaceho alarmu.

DropCam Pro ($199)

Bezpečnosť domácností môže zájsť oveľa ďalej ako len po zvuk alarmu upozorňujúci, keď sa zlodej pokúša vkradnúť do domu. DropCam je malá kamera s nočným videním a širokým spektrom videnia, ktorý dohliada na celú miestnosť nahraním videa (a audio nahrávky) do cloudu, na zabezpečenie, aby prípadní zlodeji nemohli utiecť záberom (aj v prípade, že zoberú kameru).

K dispozícii je ročný poplatok za cloud služby, v rozmedzí od 99 dolárov do 299 dolárov, v závislosti od toho, ako ďaleko spätne chcete mať video archivované. Môžete ho tiež sledovať v priamom prenose.

Belkin WeMo (Varies – cena začína na $50)

Pre tých, ktorí dávajú prednosť pomalému prechodu do automatizovaných domácností skôr ako tomu výraznému, Wemo je stávka na istotu. Systém Switch Motion sa jednoducho zapojí do existujúcich zástrčiek a robí čokoľvek s konektorom inteligentného spotrebiča. Akonáhle je zariadenie pripojené, je možné ho ovládať a programovať pomocou aplikácie Belkin, pomocou inštrukcie “Ak toto, potom to” . Napríklad, ak je sedemnásť hodín, môže sa zapnúť televízia a svetlo, keď  ste na ceste domov, takže sa môžete vyhnúť týmto krokom, kým vstúpite do dverí.

Nest Protect ($129)

Nest je nasledovníkom v revolúcii termostatov na detektor dymu, ktorý skoncuje s niektorými viac nepríjemnými funkciami, s ktorými sme sa naučili žiť – ako je vybíjanie batérie, alebo uši trhajúci zvuk, keď ste len spálili toasty. Protect, namiesto toho, najprv varuje užívateľa ľudským hlasom, keď  je v miestnosti dym alebo CO2, necháva alarm v tichosti s jednoduchou vlnou. Ešte lepšie je, že oznámi, kde sa problém vyskytuje, takže sa tomu môžete vyhnúť, ak budete potrebovať opustiť dom.


Z-Wave (neurčené)

Z-Wave nie je tak veľmi inteligentné domáce zariadenie, ale skôr ako centrálny protokol, ktorý sa snaží zjednotiť existujúce a nadchádzajúce produkty, rovnako ako Wi-Fi má štandardnú frekvenciu, na ktorej pracujú všetky zariadenia. Je to perspektívna, zjednotená stratégia, ktorá má už takmer 1000 výrobkov pod svojimi krídlami. Medzi spoločnosti, ktoré podporujú tento pokrok sú GE, ADT, Lowe, Schlag a Verizon.

Skydrop ($299)

Mať najzelenší trávnik v celom okolí zaberie veľa práce, ale uvedomiť si vypnúť postrekovače, keď prší a dať im trochu času navyše, keď je sucho, môže byť výzva. Skydrop používa Wi-Fi pripojenie na internet na komunikáciu s počítačovou cloud službou, integrujúcu informácie o počasí a nastavenie zavlažovania vášho trávnika podľa potreby je na základe poveternostných podmienok.

Revolv ($299)

S takýmto množstvom rozličných domácich inteligentných technológii, môže byť ťažké zosúladiť, aby všetky dokázali pracovať spoločne. Revolve pôsobí ako centrálny rozbočovač pre niekoľko rôznych druhov technológií, vrátane svetiel Philips Hue, zámkov Yale, reproduktorov Sonos Hi-Fi a Belkin Wemo.

Prístroj automaticky vyhľadá inteligentnú technológiu pomocou Z-Wave a ďalšie protokoly a umožňuje tak všetko ovládať prostredníctvom telefónu, dáva tak užívateľom možnosť vytvárať akcie pomocou pohybových senzorov v časovom rozvrhu alebo ak vycíti, že sa blížite domov.

Piper ($239-$359)

Piper dáva dokopy všetky technológie do prístroja, kde je všetko v jednom týkajúce sa inteligentného bývania. Je dodávaný s fotoaparátom, sirénou, detektorom pohybu, senzormi životného prostredia a ak by ste chceli, aj s integrovanou centrálnou techno-lógiou Z-Wave. Toto spojenie s centrálnym rozbočovačom umožňuje používateľom prispôsobiť upozornenia. Napríklad, ak ste ďaleko od domu a je detekovaný pohyb v dome, môže sa spustiť alarm a upozorní vás to prostredníctvom správy.

Preložil: Patrik Krak

Zdroj: LATimes

Facebook komentár