Nevyrovnané boje v Afganistane, Vietname a teraz v Sýrii ukazujú až príliš jasne, že relatívne malý počet bojujúcich strán môže vykonávať úspešnú vojenskú operáciu proti presile.

Ale aj napriek tomu je palebná sila nesmierne dôležitá. Sila krajinnej projekcie v značnej miere závisí od sily vojska a jeho schopností. Kľúčom diplomatických výhod je schopnosť úspešne viesť túto silu.

Na webových stránkach Global Firepower mužstvá najsilnejších vojsk vo svete zakladajú na mnohých faktoroch, vrátane dostupných pracovných síl, celkovej pracovnej sily a prístup k strategickým aktívam. Do kalkulácie niesú zahrnuté jadrové možnosti.

Nižšie je 11 najmocnejších vojsk vo svete podľa rebríčka v roku 2014 (pre zobrazenie dát vojenských prostriedkov kliknite na názov krajiny).
 

1. Spojené štáty americké

Rozpočet obrany USA je 612 miliárd dolárov. Napriek konfiškácií a ďalších výdavkových škrtov, USA míňa viac peňazí na obranu ako ďalších 10 najväčších krajín dokopy. Najväčšou konvenčnou výhodou USA je flotila 19 lietadlových lodí v porovnaní s 12 prevádzkovanými vo zvyšku sveta. Tieto masívne nosiče umožňujú USA pripraviť prevádzkové základne a projektovať svoju moc kdekoľvek vo svete. 

Super výkon má zďaleka najväčšie lietadlo zo zvyšku sveta, špičková technológia ako námornícka najnovšia railgun (hypersonická strela) so značne dobre vyškolenou ľudskou silou. Jadrový arzenál k tomu všetkému ani nepočítame.
 

2. Rusko

Dve desaťročia po rozpade sovietského zväzu, ruská armáda znovu rastie. Vojenské výdavky Kremľa sa zvýšili takmer o tretinu od roku 2008 a v najbližších troch rokoch sa očakáva rast o ďalších 44%. Dnes, ruský obranný rozpočet činí 76,6 miliárd dolárov.

Rusko má v súčasnosti 766 000 aktívneho personálu na prednej línii s rezervou sily 2 485 000 personálu. Tieto jednotky sú zálohované 15 500 tankami, čo sú najväčšie tankové sily vo svete. Ruskí vojaci zvyčajne dostávajú relatívne priemerný trening, avšak, ich vybavenie, ako napr. tanky, starne. 
 

3. Čína 

Čína sa pustila do neúprosnej politiky masívnych vojenských výdavkov s 12,2% nárastom za uplynulý rok. Obranný rozpočet Číny je 126 miliárd dolárov ale neoficiálne môže byť vyšší pobádajúc obavy celou Áziou, kedže sa Čína snaží premietať svoju právomoc pri riešení sporov o hranice s Japonskom a Filipínami.

Veľkosť čínskej armády je ohromujúca, s 2 285 000 aktívnymi vojakmi v prednej línii s prídavnými 2 300 000 vojakmi ako rezervou. Čína má tiež históriu ako úspešne kradnúť citlivú vojenskú techniku ako nedávno získané citlivé informácie o nových F-35.   


4. India

Výdavky na obranu v Indii očakávajú nárast, pretože India sleduje modernizáciu riadiacej techniky. V súčasnosti sa odhaduje, že minú 46 miliárd dolárov na výdavky, čo je kritizované aby bola na štvrtom mieste vo výdavkoch do roku 2020 keďže je už najväčším dovozcom vojenského tovaru.

India má balistické rakety s doletom schopné zasiahnúť celý Pakistan alebo väčšinu z Číny. Indické vojenské stratégie boli dlho ovládané tlejúcim konfliktom s Pakistanom, hoci tam boli v minulosti aj drobné vojny medzi Čínou a Indiou.
 

5. Veľká Británia

Desiatnik britskej armády Birendra Limbu z 2.práporu, Royal Gurkha Rifles, ukazuje svoju pušku afgánskym deťom, kde sa zaisťuje oblasť v blízkosti afgánskej národnej polície (ANP) kontrolný bod mimo mesta Lashkar Gah v provincii Helmand v južnom Afganistane 13. júla 2011

Veľká Británia plánuje znížiť veľkosť svojich ozbrojených síl o 20% medzi rokmi 2010 až 2018 s menšími škrtmi do Royal Navy (Kráľovské Námorníctvo) a RAF (Royal Air Force – Kráľovské letectvo). Obranný rozpočet je 54 miliárd dolárov.

Británia počíta s tým, že bude schopná premietať svoje sily po celom svete. Kráľovské námorníctvo plánuje uvedenie HMS Queen Elizabeth – lietadlová loď, ktorá má pilotné kabíny pre meranie na 4,5 akroch, do prevádzky už v roku 2020. Lietadlová loď plánuje prevedenie 40 F-35B Joint Strike Fighter (program, kt. má nahradiť širokú škálu súčasných stíhačiek, letiek a lietadiel pozemného útoku pre USA, UK, Kanadu, Austráliu, a ich spojencov…pozn. prekladateľa) po celom svete. Vďaka lepšiemu výcviku a vybaveniu by Británia mohla stále držať výhodu pred rozvíjajúcimi sa mocnosťami ako je Čína, podľa vedúcej think tank (neoficiálny názov skupiny alebo organizácie zaoberajúca sa vysoko synergistickým výskumom v oblasti vedy, technológie, priemyslu alebo podnikania… pozn. prekladateľa).
 

6. Francúzko

Francúzsky vojaci stoja na ulici počas hliadky pred prezidenskými voľbami v Timbukte nedeľu 25.júla 2013.

Francúzko účinne zmrazilo svoje výdavky v roku 2013 pri súčasnom znížení o 10% svojich obranných miest v snahe ušetriť peniaze na nákup high-tech zariadenia. Krajina minie 43 miliárd amerických dolárov ročne na obranu, čo je 1,9% HDP pod cieľom výdavkov stanovených NATOm pre členské štáty.

Hoci ustálili svoj vojenský rozpočet, Francúzko je stále schopné projektovania sily po celom svete s významným nasadením v Stredoafrickej republike, Čade, Mali, Senegali a inde po svete.
 

7. Nemecko

Nemecká vojenská sila nedosahuje svojej ekonomickej sily na svetovej scéne. V poslednej dobe Nemecko zvažuje ponúkať vojenskú podporu východoeurópskym členom NATO.

Vojensky sú Nemci považovaný za viac aktívnych v medzinárodnej úlohe. Nemecko minie na svoju armádu ročne 45 miliárd dolárov, čím sa stáva ôsmym najväčším hýrilom vo svete.

Po následkoch Druhej svetovej vojny sa nemecké obyvateľstvo stalo prevažne antivojnovým. Nemecká armáda bola obmedzená len na obrannú silu, ale prevziala aktívnu medzinárodnú úlohu nasledovať rozpad Juhoslávie. Nemecko má len 183 000 aktívneho personálu na prednej línii s ďalšími 145 000 členov v rezervách. V snahe vytvoriť profesionálnu armádu Nemecko eliminovalo povinnú vojenskú službu v roku 2011.
 

8. Turecko

Turecká armáda očakáva nárast vo výdavkoch v roku 2014 o 9,4% v porovnaní s rozpočtom v roku 2013. Hlavnými dôvodmi pre zvýšenie výdavkov bol pokračujúci konflikt v Sýrii a prípadné strety s Kurdskou separatistickou organizáciou PKK. Rozpočet na obranu Turecka je 18,2 miliardy dolárov.

Ako člen NATO prispelo Turecko vojakmi rôznym iniciatívam po celom svete. Turecká armáda sa zúčastnila na operáciách v Afganistane, rovnako aj v mierových operáciách na Balkáne. Turecko tiež udržiava silnú vojenskú silu v Severnom Cypre.
 

9. Južná Kórea

Južná Kórea zvyšovala svoje výdavky na obranu v dôskedku rastúceho zbrojenia v Japonsku a Číne a neustálou hrozbou zo Severnej Kórei. Minie 34 miliárd amerických dolárov na svoju obranu.

Južná Kórea má pre svoju malú rozlohu pomerne veľkú vojenskú silu. Má 640 000 aktívnych pracovníkov v prvej línii s ďalšími 2,9 milióna v rezervách. Južná Kórea má tiež 2 346 tankov a 1 393 lietadiel. Juhokórejská armáda je dobre vyškolená a pravidelne sa zúčastňuje vojenského cvičenia s USA. Letectvo Južnej Kórei je šieste najväčšie vo svete.
 

10. Japonsko

Japonsko zvýšilo svoje výdavky na obranu prvýkrát za 11 rokov v reakcii na rastúce spory s Čínou. Tiež začali prvú vojenskú expanziu za posledných 40 rokov od umiestnenia novej vojenskej základne na svojich vonkajších ostrovoch. Japonsko minie 49,1 miliárd dolárov na obranu, čím je na šiestej priečke vo svete.

Japonská armáda je celkom dobre vybavená. V súčasnej dobe má 247 000 aktívnych pracovníkov s pridanými 57 900 v rezerve. Japonsko má tiež 1 595 lietadiel a tak má piatu najväčšiu leteckú silu vo svete, a 131 lodí. Japonská armáda je v ústave obmedzená doložkou mieru, ktorá robí nezákonným mať útočnú armádu.


11. Izrael

Izrael míňa na obranu podstatne viac ako jeho susedia. V roku 2009 Izrael strovil 18,7% svojho štátneho rozpočtu na obranu. Obranný rozpočet Izraela je vo výške 15 miliárd dolárov.

Veľké percento z izraelského obranného rozpočtu ide na obranné technológie. Jedným z najlepších príkladov je Izraelský Iron Dome, protiraketový obranný štít, ktorý môže zachytiť rakety vystrelené na Izrael z palestínskych území. Izrael sa usiluje nahradiť Iron Dome  laserovým obranným štítom s názvom Iron Beam.

Preložila: Monika Vreteničková 

Zdroj: EliteDaily

Facebook komentár