Každý rok sa investori tešia na výročnú  správu Berkshire Hathaway Warren-a Buffett-a, no nie z lásky k analýze nákladov jej spoločností.

Táto správa je cenná, pretože je sprevádzaná  listom od proroka z Omahy, hovoriaca o jeho názoroch na trh, investovanie, financie a omnoho viac.

Takže, aby sme vás pripravili na tohtoročný  list, ktorý vyjde dnes (1. Marca) o 16:00, Business Insider prešiel Buffeett-ovými listami od roku 2010 a vybral niekoľko našich obľúbených úryvkov.

Niektoré sú úvahy o manažmente, iné o stratégiách pre investovanie. Sú tu dokonca aj predpovede, ktoré sa naplnili.

O tom, keď sa dozvedel o GEICO vo svojich 20 rokoch: Naskočil na vlak a búchal na dvere, dokiaľ niekto neotvoril.

Minulý mesiac, pred šesťdesiatimi rokmi, GEICO vstúpilo do môjho života, predurčené formovať ho vo veľkom. Vtedy som bol 20 ročný študent na Kolumbii. Zvolil som si ju, pretože môj hrdina, Ben Graham, tam vyučoval raz za týždeň.

…Rozhodol som sa navštíviť túto spoločnosť. Nasledujúcu sobotu som nastúpil na ranný vlak do Washington-u.

Bohužiaľ, keď som dorazil pred jej sídlo, budova bola zatvorená. Tak som začal horúčkovito búchať na dvere, pokiaľ sa neobjavil vrátnik. Opýtal som sa ho, či je niekto v kancelárii, s kým by som mohol hovoriť a on ma odprevadil k jedinému, kto tam vtedy bol, Lorimer Davidson.

To bola moja šťastná chvíľa. Počas nasledujúcich štyroch hodín ma „Davy“ učil o poisťovníctve a o GEICO. Bol to začiatok krásneho priateľstva. Krátko potom som promoval na Kolumbii a stal sa burzovým obchodníkom v Omahe…

Následne sa Davy stal generálnym riaditeľom GEICO a vzal spoločnosť do nevídaných výšin, než sa dostala do problémov v polovici 70. rokov.

Zdroj: Bershire Hathaway, 2011


O jeho obľúbenom druhu investícií: Chcete spoločnosti s výdržou, ktoré nepotrebujú tony reinvestícií.

„…aktíva by mali mať schopnosť počas inflačných čias priniesť výnos, ktorý udrží hodnotu kúpnej sily, a vyžadovaje minimum investícií. Farmy, nehnuteľnosti a mnoho spoločností ako Coca-Cola, IBM a naša vlastná See’s Candy, spĺňajú double-barreled (dvojhlavňový) test. Isté iné spoločnosti – spomeň si, napríklad, na naše regulované verejné služby – v tom zlyhajú, pretože inflácia na nich kladie veľké kapitálové nároky. Aby mohli viac zarobiť, budú ich majitelia musieť viac investovať. Každopádne, tieto investície zostanú nadradené neproduktívnym alebo menovo založeným aktívam.

Či už bude mena o storočie neskôr založená na zlate, mušliach, žraločích zuboch alebo kúsku papiera (tak ako dnes), ľudia budú stále ochotní vymeniť zopár minút svojej dennej práce za Coca-Colu alebo trocha See’s Peanut Brittle (sladkosť obsahujúca arašidy).“

Zdroj: Bershire Hathaway, 2012


Predpovedanie budúcnosti: Kúpa Energy Future Holdings bola chyba.

Podľa Bloomberg-u čelila spoločnosť pred niekoľkými dňami bankrotu.

Tu je čo o tejto spoločnosti napísal Buffett v minuloročnom liste:

Pred niekoľkými rokmi som vynaložil okolo 2 miliárd dolárov na kúpu niekoľkých emitovaných dlhopisov Energy Future Holdings, dodávateľa elektriny pre časť Texasu. Bola to chyba – veľká chyba. Do značnej miery boli vyhliadky spoločnosti naviazané na ceny zemného plynu, ktoré krátko po našej kúpe padli a zotrvávajú nízke.  Hoci sme každoročne od našej kúpy dostali úrokové platby vo výške okolo 102 miliónov dolárov, schopnosť spoločnosti splácať úroky bude čoskoro vyčerpaná, iba ak by ceny plynu značne podrástli. Našu investíciu sme odpísali o hodnotu 1 miliardy dolárov v roku 2010 a o následných 390 miliónov minulého roku.

Koncom roka sme držali dlhopisy s trhovou cenou 878 miliónov dolárov. Ak ceny plynu zotrvajú na súčasných hodnotách, budeme celkom určite čeliť ďalším stratám, možno o taktej veľkosti, ktoré prakticky zmažú našu aktuálnu účtovnú hodnotu. Naopak, podstatný nárast cien plynu nám môže umožniť vykompenzovať niektoré, možno všetky, naše odpisy. Už nech sa veci vyvinú akokoľvek, keď som dlhopisy kupoval, úplne som sa prepočítal pri pravdepodobnosti zisku/straty. V tenisovom žargóne, toto bola veľká nevynútená chyba vášho predsedu.

Zdroj: Bershire Hathaway, 2012

 

Byť zodpovedným generálnym riaditeľom: Ber zodpovednosť alebo čeľ následkom.

Podpichnutie generálnych riaditeľov na Wall Street:

Charlie i ja veríme, že generálny riaditeľ nesmie poveriť riadením rizika niekoho iného. Je to jednoducho príliš dôležité. V Berkshire som to ja, kto zahajuje a monitoruje všetky deriváty zmlúv v našich knihách, s výnimkou zmlúv súvisiacich s operáciami našich dcérskych spoločností ako MidAmerican a menších zmlúv v General Re. Ak sa Berkshire niekedy dostane do problémov, bude to moja chyba. Nebude to kvôli zlým úsudkom Komisie pre riadenie rizika alebo vedúceho pracovníka pre riadenie rizika…

Generálny riaditelia a riaditelia neúspešných spoločností však z toho vyšli prevažne bez následkov. Ich majetok sa dohliadaním nad týmito neúspechmi možno zmenšil, no stále žijú vo veľkom prepychu. Je to správanie týchto generálnych riaditeľov a riaditeľov, ktoré sa musí zmeniť: ak ich inštitúcia a krajina trpí ich bezohľadnosťou, musia za to tvrdo zaplatiť – cenou, ktorá nebude preplatiteľná spoločnosťami, ktoré poškodili, ani poisťovňami. Generálny riaditelia a, v mojom prípade, riaditelia dlho prosperovali z finančných mrkiev nadmernej veľkosti. Nejaké zmysluplné palice musia byť taktiež súčasťou ich terajšej predstavy o zamestnaní.

Zdroj: Bershire Hathaway, 2010


O tom ako investuje do akcií: Chceme rastúce zárobky a slabí výkon akcií.

„Táto diskusia o odkupoch mi dáva šancu adresovať neracionálne reakcie mnohých investorov na zmeny cien akcií. Keď Berkshire nakupuje akcie v spoločnosti, ktorá akcie odkupuje, dúfame v dve veci: Prvá – máme normálnu nádej, že zisky spoločnosti porastú dobrou rýchlosťou v dlhodobom výhľade, a druhá – taktiež dúfame, že akcie budú vykazovať slabí výkon na trhu po dlhú dobu. Dôsledok druhého bodu: Rozprávať o stratégiách pre akcie, ktoré vlastníme – akokoľvek účinné by to bolo – by vlastne Berkshire škodilo a nie pomáhalo, ako to komentátori zvyčajne predpokladajú.“

Zdroj: Berkshire Hathaway, 2012


O povinnom čítaní: Pozrite si výročnú správu Jamie-ho Dimon-a

Prvý zákon alokácie kapitálu – či už sú  peniaze vyhradené pre akvizície alebo odkup akcií – je, že čo je múdre pri jednej cene, je hlúpe pri inej.

(Jeden generány riaditeľ, ktorý vždy zdôrazňuje  faktor cena/hodnota pri rozhodnutiach od odkupoch, je Jamie Dimon z J. P. Morgan. Odporúčam vám prečítať si jeho výročnú správu.)

Zdroj: Bershire Hathaway, 2012

 

O radách od investičných bankérov: „Nepýtajte sa holiča, či potrebujete ostrihať.“

„…Počas viac než 50 rokov ako člen predstavenstva som nikdy nepočul investičných bankérov (alebo manažment!) diskutovať o skutočnej hodnote toho, čo je dávané…

Keď sú akcie zamýšľanou menou v akvizícii, a keď riaditelia počúvajú poradcov, vyzerá to pre mňa tak, že existuje iba jediná cesta racionálnej a vyváženej diskusie. Riaditelia by si mali najať ďalšieho poradcu, aby vytvorili argument proti navrhovanej akvizícii s odmenou závislou na neprejdení dohody. Bez prítomnosti tohto drastického opatrenia zostáva naše odporúčanie vzhľadom na používanie poradcov takéto: „Nepýtajte sa holiča, či potrebujete ostrihať.“

Zdroj: Berkshire Hathaway, 2010


O troch najlepších investíciách, ktoré kedy urobil: Jeho dom a dve manželské obrúčky.

Vlastniť dom dáva väčšine Američanov zmysel, obzvlášť pri dnešných nižších cenách a výhodných úrokových mierach. Celkovo vzaté, treťou najlepšou investíciou, ktorú som kedy urobil, bola kúpa môjho domu, hoci by som zarobil oveľa viac peňazí, ak by som si ho prenajal a peniaze na kúpu domu použil na nákup akcií. (Dve najlepšie investície boli svadobné prstene.) Za 31.500 dolárov, ktoré som zaplatil za dom, sme moja rodina a ja získali 52 rokov úžasných spomienok a mnoho ďalších, ktoré ešte len prídu.

Zdroj: Berkshire Hathaway, 2011

 

O manažovaní manžérov Berkshire: Najmite dobre, manažujte minimálne.

…máme káder naozaj zručných manažérov, ktorí  majú neobyčajnú oddanosť pre svoje operácie a Berkshire. Mnoho našich generálnych riaditeľov sú sami o sebe bohatý a pracujú, lebo milujú to, čo robia. Sú to dobrovoľníci, nie žoldnieri. Keďže im nikto nemôže ponúknuť prácu, ktorá by ich tešila viac, nemôžu byť odlákaní niekam inam.

V Berkshire sa manažéri môžu sústrediť na beh ich spoločností: Nie sú podriadení mítingom v centrále, ani finančným starostiam, ani šikane z Wall Street. Jednoducho odo mňa dostanú každé dva roky list… a zavolajú mi kedykoľvek sa im zachce. A ich chcenie sa naozaj líši: Sú manažéri, s ktorými som sa posledný rok nerozprával vôbec, zatiaľ čo je jeden, s ktorým sa rozprávam skoro denne. Naša dôvera je v ľuďoch namiesto v procesy. Kód „najmi dobre, manažuj málo“ vyhovuje im aj mne.

…Náš tým sa podobá baseball-ovému, zostavenému z najväčších hviezd, ktoré majú značne iné bojové štýly. Zmeny v našom zoskupení sú zriedka potrebné.

Zdroj: Berkshire Hathaway, 2011


O čítaní správy o zisku Berkshire: Sústreďte sa na čísla, na ktorých záleží.

Sústreďme sa na číslo, ktoré sme vynechali, ale ktoré sa najčastejšie objavuje v médiách: čistý zisk…Bez ohľadu na to ako sa našim spoločnostiam darí, Charlie a ja by sme mohli – celkom legálne – prispôsobiť čistý zisk v hociktorom období na hocijaké číslo, ktoré by sa nám páčilo.

Máme túto flexibilitu, pretože dosiahnuté  zisky alebo straty z investícié idú do súčtu čistého zisku, kďežto neuskutočnené zisky (a, v mnohých prípadoch, straty) sú vynechané.

Ak by sme naozaj považovali čistý zisk za dôležitý, mohli by sme ho pravidelne kŕmiť dosiahnutými ziskami, jednoducho preto, lebo máme obrovské množstvo neuskutočnených ziskov, z ktorých môžme čerpať. Buďte však pokojní, ani ja ani Charlie sme nikdy nepredali cenné papiere kvôli efektu, ktorý by predaj mal na čistý zisk, ktorý čochvíľa ohlásime. Obaja máme hlboké znechutenie pre „hru“ s číslami, praktiku, ktorá bola bežná v celej korporátnej Amerike v 1990. rokoch a stále pretrváva, avšak menej často a menej bezohľadne, než to bývalo zvykom.

Prevádzkové zisky, hoci majú zopár nedostatkov, sú vo všeobecnosti rozumným sprievodcom toho, ako sa našim biznisom darí. Avšak, ignorujte sumu nášho čistého zisku…

Zdroj: Bershire Hathaway, 2011


O držaní hotovosti: Učil sa od svojho deda.

Trocha osobnej histórie môže čiastočne vysvetliť  našu extrémnu averziu proti finančnému avanturismu… Meno môjho deda bolo Ernest a pravdepodobne žiaden muž nemal vhodnejšie meno. Nikto, kto pre Ernesta pracoval, aj keď iba ako skladník, neobišiel bez toho, aby ho táto skúsenosť zmenila…

Ernest nebol nikdy na žiadnej obchodnej škole – nikdy fakticky nedokončil strednú školu – ale rozumel dôležitosti likvidity ako podmienky pre zaistené prežitie. V Berkshire sme zobrali jeho 1.000 dolárové riešenie trocha ďalej a sľúbili, že budeme držať minimálne 10 miliárd dolárov v hotovosti, okrem hotovosti držanej v našich regulovaných úžitkových a železničných spoločnostiach. Kvôli tomuto záväzku, zvyčajne držíme minimálne 20 miliárd po ruke, aby sme mohli vydržať nebývalé poistné straty (naše dosiaľ najväčšie do dnešného dňa tvorili okolo 3 miliárd z Katriny, najdrahšia katastrofa pre odvetvie poisťovníctva) a rýchlo sa zmocniť príležitostí pre akvizíciu alebo investovanie, dokonca aj v časoch finančných nepokojov.

Zdroj: Berkshire Hataway, 2011


O nevýkonných investíciách: Dodržujeme naše záväzky.

„Hociktorý konzultant alebo Wall Street poradca by sa pozrel na naše zaostávajúce zložky a povedal „zbavte sa ich.“

To sa nestane. 29 rokov sme pravidelne vykladali ekonomické  princípy Berkshire v týchto správach…a číslo 11 opisuje našu všeobecnú neochotu predať výkonnostne slabších (ktorí, v mnohých prípadoch, zaostávajú kvôli faktorom v odvetviach radšej než manažérskym nedostatkom). Náš prístup je ďaleko od darwinistického a mnohí z vás s tým nemusia súhlasiť. Napriek tomu sme dali – a budeme pokračovať v dávaní – záväzok predajcom spoločností, ktoré kupujeme, že si ich ponecháme v dobrom i zlom.“

Zdroj: Berkshire Hathway, 2012


O Spojených Štátoch: „..Najlepšie dni Ameriky sú pred nami.“

Nenechajte sa zastrašiť realitou. Počas môjho života politici a učenci neustále stonali nad hrozivými problémami ležiacimi pred Amerikou. Napriek tomu, naši občania žijú napodiv šesťkrát lepšie, než keď som sa narodil. Proroci skazi prehliadli najdôležitejší faktor, ktorý je istý: ľudský potenciál je ďaleko od vyčerpania a Americký systém pre uvoľnenie tohto potenciálu – systém, ktorý spôsobil zázraky cez viac ako dve storočia, napriek častým prerušeniam spôsobeným recesiami a dokonca občianskou vojnou – zostáva živý a efektívny.

Nie sme múdrejší než sme boli, keď  našu krajinu založili, ani viac nepracujeme. No rozhliadnite sa vôkol seba a uvidíte svet, o ktorom sa žiadnemu kolóniálnemu občanovi ani nesnívalo. Teraz, tak ako v 1776, 1831, 1932 a 1941, najlepšie dni Ameriky ležia pred nami.

Zdroj: Berkshire Hathaway, 2011.


O menovej politike počas recesie: Sústreďte sa na podstatu.

Múdra menová a fiškálna politika hrá dôležitú úlohu pri zmierňovaní recesií, no tieto nástroje netvoria domácnosti, ani neeliminujú bytové jednotky. Našťastie, demografia a náš trhový systém čoskoro obnovia potrebnú stabilitu – pravdepodobne onedlho. Až nastane tento deň, opäť postavíme jeden milión alebo viac rezidenčných jednotiek ročne. Verím, že učenci budú prekvapení, ako ďaleko nezamestnanosť klesne, až sa to stane.

Zdroj: Berkshire Hathaway, 2012


O kúpe zlata: Je to kúpa založená na strachu a to je nesprávne.

Hlavným aktívom v tejto kategórii je zlato, momentálne veľký favorit investorov, ktorí sa obávajú takmer všetkých iných aktáv, najmä papierových peňazí (ktorých hodnoty, ako som už spomínal, sa majú právo obávať). Zlato má však dva veľké nedostatky – nemá veľa využitia ani plodnosti. Áno, zlato má priemyselné a dekoratívne využitie, no dopyt pre tieto účely je limitovaný a nechopný pohltiť novú produkciu. Medzitým, ak vlastníte jednu uncu zlata na večnosť, na jej konci budete stále vlastniť jednu uncu.

Čo motivuje väčšinu nákupcov zlata, je viera, že mužstvo ustráchaných sa rozrastie. Počas poslednej dekády sa táto viera ukázala správna. Za tým všetkým, rastúca cena sama o sebe vygenerovala ďalšiu nákupnú horúčku lákaním kupcov, ktorí vidia  nárast ako potvrdenie investičnej tézy. Ako sa trendom ovplyvnení investori pripájajú k hocijakej skupine, vytvárajú svoju vlastnú pravdu – na chvíľu.

Zdroj: Berkshire Hathaway, 2012

Preložil: Lukáš Jevčík

Zdroj: TheStockMarketWatch.com

Facebook komentár