Všetci poznáme zopár ľudí, vlastne, asi len málo, ktorí sa vždy stanú stredobodom  pozornosti. Ich charizma sa nedá presne určiť, ale aj tak na ostatných vplýva pokojne a ostatných to ťahá k nim.

Ako to robia? Jedným z týchto dvoch spôsobov: Buď sa narodili s týmto inštinktom alebo sa to naučili a vniesli to do svojej každodennej rutiny.

Najhlavnejšími, spomedzi týchto zvykov, sú verbálne správy, pomocou ktorých komunikujú s inými.

Tu je niekoľko z ich najdôležitejších vecí, ktoré robia pravdepodobne aj každý deň.

Súvisiace: 6 účinných spôsobov ako sa spojiť s naozaj dôležitými ľuďmi

1. Sú tak slušný, ako sa len dá

Slová ako „prosím“ a „ďakujem“ sú technicky zbytočné, ale sú neoceniteľné, ak chcete byť charizmatickejší. Čo tak príklad! Pozrite si toto video extrémne zdvorilého a ospravedlňujúceho sa ozbrojeného lupiča, hlavne okolo 23 sekundy, a povedzte mi, či s ním nesúcitíte (aj dokonca ak si myslíte, že by mal ísť do väzenia.)

2. Ocenia aj malé láskavosti

„Nie je za čo!“ Tieto štyri slová vám povedia viac ako „žiaden problém“ (alebo, samozrejme „jo“), ak vám niekto za niečo ďakuje. Sympatickí ľudia si cenia, ak im niekto ďakuje a radi vám to oplatia.

3. Zmysluplne vás pochvália

Kľúčové slovo v tomto prípade je „zmysluplne.“ Charizmatickí ľudia dávajú úprimné komplimenty, nikdy nie nesmelé a podlízavé. Keď si niekto zaslúži pochvalu, tak ho pochvália.

4. Vyjadrujú úprimnú empatiu

Používajú frázy ako: „Na toto musíš byť fakt pyšný.“ alebo „Viem si predstaviť, aký si naštvaný.“ Obe tieto frázy skúmajú a vyhodnocujú pocity iných. (Lebo existuje malé tajomstvo: každý chce, aby mu rozumeli).

5. Zdieľajú užitočné informácie

Niektorí ľudia si zhromažďujú informácie, lebo si myslia, že ich to robí silnejšími. Nebuďte takí! Avšak, významnou námietkou je: Naozaj milí ľudia chápu, že „informácia“ a „klebeta“ nie je tá istá vec.

Súvisiace: 5 tipov pre vyjednávanie od Steva Jobsa

6. Ponúkajú pomoc

Mnohí z nás chceme prispieť do našej spoločnosti, ale zväčša nevieme, ako začať. Najcharizmatickejší ľudia začínajú jednoducho hľadaním, kde a s čím by pomohli v ich rodinách, v ich spoločnosti a v malých momentoch každodenného života. (Poznámka pre celú Ameriku: Podržte dvere ľuďom za vami.)

7. Hovoria s opodstatnenou sebadôverou

Nie sú pyšný a nenaparujú sa. Ale keď čelia výzvam, hlavne tým, ktoré vplývajú na iných, sú to tí, ktorí pristupujú k problému s pokojom, zvedavosťou a sebadôverou. Môžete počuť, ako hovoria napríklad: „Hmmm. Som zvedavý, ako vyriešime tento problém.“

8. Používajú mená a tituly, aby preukázali rešpekt

Charizmatickí ľudia si pamätajú mená ostatných ľudí a používajú aj ich tituly v prípade, že im to polichotí. Trvá to veľmi dlho, kým získate titul „doktor“ alebo policajný náčelník, tak prečo ich nepoužívať?

9. Prejavujú svoju vieru v ostatných

Dve jednoduché slová: „Verím ti.“ Môj bývalý šéf, Bob Woodward, zvykol rozprávať o tom, ako niekoľko malých slov povzbudenia od Bena Bradleeho, jeho editora v The Washington Post, bolo to čo potreboval cítiť, že môže uspieť ako novinár. Tento druh tvrdení od ostatných môže inšpirovať k úspechu a k náklonnosti k tej osobe, ktorá toto tvrdenie povedala.

10. Vždy majú na pamäti, že sú súčasťou tímu

Zmysel pre kamarátstvo môže uľahčiť ťažké situácie. Zmysel pre humor ich môže dokonca urobiť aj vtipnejšími.  Skutočne charizmatický ľudia sú tí, ktorí hovoria veci ako „Hej, sme v tom všetci.“ aj v ťažkých časoch, a potom tvrdo pracujú, aby dosiahli tímové výsledky.

11. Zoznamujú

Chcete počuť päť najkrajších slov, ktoré vám môže kedy kto povedať? „Rád by som vám predstavil…“ V týchto časoch sme všetci tímovými hráčmi, ale predpokladám, že skutočne charizmatickí ľudia sú práve tí, ktorí stále dokážu ostatným pomôcť spoznať nových ľudí, radšej ako si budovať vlastný tím.

12. Ak na nich príde rad, konajú

Sympatickí ľudia sa neboja spraviť krok, ak na nich príde rad urobiť niečo pekné alebo niesť bremeno niečoho, čo nie je až tak pekné. Inými slovami, môžu prijať kompliment alebo môžu byt aj zdvorilý, ale sú to aj ľudia, ktorí, keď na nich príde rad, tak si pamätajú, že treba niečo spraviť.

13. Dovolia ostatným samostatne sa rozhodovať

Skutočne charizmatickí ľudia sú sebavedomí vo svojich názoroch, ale vedia aj rozpoznať, že ostatní ľudia vidia veci naozaj inak a musia si zvoliť vlastnú cestu pre život. Ba čo viac, charizmatickí vedúci sa neboja zverovať prácu iným a veria ostatným v plnení úlohy, ktorú im zadali.

14. Počúvajú. A chcú počuť viac

Naozaj sympatickí ľudia sú aktívni a úprimní poslucháči. Môžete im povedať váš názor alebo príbeh alebo si od nich vypýtať radu a hneď vám budú odpovedať otázkami alebo slovnými návrhmi, ktoré im napadli, ba dokonca aj so záujmom. Pre každého z nás je čas veľmi drahý, ale napriek tomu sú títo ľudia ochotní podeliť sa s vami o ten ich.

Súvisiace: 10 základných čŕt budúcich lídrov

15. Berú na seba zodpovednosť

Či pracujú dobre alebo zlyhajú, stále napredujú. Preberajú kontrolu nad vecami, nad ktorými majú mať kontrolu. Dáva to zmysel: Spoľahliví ľudia sú často veľmi obľúbení.

16. Ich hlas je ich podporou

Všetci si ceníme ľudí, ktorí stoja po našom boku, a ktorí nám o tom dávajú vedieť. V armáde sa to nazýva krytie „chrbta“ — pozície za vami. Skúste popremýšľať o ľuďoch, ktorí vám pomohli, keď ste to potrebovali a povedzte mi, nepremýšľali ste v ten moment o tejto osobe ako o tej najobľúbenejšej.

17. Pýtajú sa: „Prečo nie?“

Obľúbení ľudia veľmi často snívajú, sú optimistickí a ľudia činu. Robert Kennedy to vychytal: „Existujú ľudia, ktorí sa pozerajú na veci tak, ako sú a pýtajú sa prečo? Ja snívam o veciach, ktoré nikdy neboli a pýtam sa prečo nie“

Preložil: Michal Guza

( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: LifeHack

Facebook komentár