Podľa známej a skúsenej technickej analytičky menom Louise Yamada, história ukazuje, že jediné miesto kam môžu následne smerovať úrokové sadzby, predstavujú len vyššie úrovne.

Pri pohľade na graf amerických úrokových sadzieb v posledných dvoch storočiach, Yamada poukázala na formáciu dna, ktorá je aktuálnou počas posledných niekoľkých rokov.

Súvisiace: $ 9 biliónov: Ako centrálne banky zaplavujú svet peniazmi

Vedúca technickej analýzy v investičnej spoločnosti Technical Research Advisors poznamenala: “Pozerali sme sa na fakty ktoré sa odohrávajú v nastavení úrokových sadzieb, v priebehu posledných šiestich až ôsmich rokoch, podľa ktorých si myslíme, že minimá roka 2012 pravdepodobne predstavujú podobné minimá, tak ako sa ukázalo v poslednom cykle, počas roku 1946.”

200_rokov_urokovych_sadzieb_USA_v_jednom_grafe_2016_graf

Po zvolení Donalda Trumpa za prezidenta, čím prišlo k vyšším inflačným očakávaniam a potenciálu okolo zvýšenia úrokových sadzieb počas budúceho mesiaca (od Fedu) sa výnos 10-ročných štátnych dlhopisov USA dostal k úrovniam 2,3 percenta.

Yamada vysvetlila: “Myslím, že zvýšenie úrokových sadzieb by bolo veľmi zdravé,” … “Určite budeme sledovať dosiahnutie úrovne 3 percent, pretože to bude predstavovať konečnú úroveň, pri ktorej môžeme definitívne povedať, že trend sadzieb sa zvrátil.” Úroveň 3 percent zodpovedá aj ukončeniu klesajúcemu trendu z roku 1980.

Dodala: “Pozeráme sa na vznik vyšších miním a 10-ročné štátne dlhopisy budú musieť dosiahnuť mierne vyššia úrovne a tým tak definujú skutočné technickú dôkazy okolo zvratu.”

Súvisiace: Centrálne banky nikdy neboli na tak tenkom ľade

Nakoniec, Yamada uviedla, že vyššie sadzby v blízkej budúcnosti povedú k rastu cien akcií, pretože minulé podobné cykly signalizoval boom v akciových trhoch a hospodárstve.

Nakoniec dodala: “V ranej fáze, býčí trh môže byť počiatočne sprevádzaný rastúcou mierou cyklu,” … “Problémy začneme mať až sa dostaneme k úrovni okolo 5 percent.”

Americký akciový index S&P 500 vo štvrtok zatvoril na svojich nových historických maximách.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: AlernativeEconomic,  Technical Research Advisors

Facebook komentár