2017_Velky_tucny_a_ziskovy_rok_pre_korporacie

Korporátna Amerika sa v roku 2017 dostala do nadšenia, čo sa odrazilo v rozsiahljších ziskoch ako kedykoľvek predtým.

Úspešný rok pre veľké podniky, ktoré sa podieľali na oživovaní hospodárskeho rastu na domácom ale aj zahraničnom trhu, pomohol burze na Wall Street dosiahnuť silný výsledok na akciových trhoch.

Výnosy na akciu amerického akciového indexu S&P 500 sa podľa prognózy v roku 2017 zvýšili o 9,5%. To predstavuje najrýchlejšie tempo od roku 2011.

Očakáva sa, že spoločnosti akciového indexu S&P 500 dosiahnu v tomto roku rekordný zisk (podľa firmy S&P Dow Jones Indices).

Súvisiace: 4 firmy sú v roku 2017 zodpovedné za takmer všetky zisky indexu Dow Jones

John Lynch, ktorý je hlavným investičným analytikom v spoločnosti LPL Financialpoznamenal: “Zisky sú príbehom roka. Verím, že tento býči trh má v sebe trochu viac plynu.”

2017_Velky_tucny_a_ziskovy_rok_pre_korporacie_graf

Spoločnosti by mohli v roku 2018 zarábať ešte viac peňazí, vďaka prepracovaniu daňového zákona, ktorý povedie k dramatickému zníženiu toho, čo by mohol strýko Sam získať.

Napriek tomu, že rast zisku v roku 2017 nebol skutočne riadený Washingtonom, ani nebol založeným na znížení nákladov. Silné tržby podľa Lyncha ukazujú, že hviezdny výkon bol spôsobený predovšetkým “dobrými, starými zásadami: rastom na domácom trhu a celom svete.”

Je treba zvážiť, že americká ekonomika po prvýkrát za tri roky vzrástla o 3%. Nezamestnanosť klesla na 17-ročné minimum a dôvera medzi spotrebiteľmi a podnikmi je naozaj vysoká.

Ďalej poznamenal, že globálne spoločnosti si užili ešte lepšie roky. Podľa firmy FactSet, spoločnosti, ktoré vytvárajú väčšinu svojich predajov mimo USA, zaznamenali príjmy dvakrát rýchlejšie ako tie, ktoré sa sústredili len na domáci trh.

Je zrejmé, že tieto spoločnosti sa zamerali na novú ekonomickú silu v Európe a Latinskej Amerike, ako aj relatívnu stabilitu v Číne. Po prvýkrát v rokoch, v podstate rastú všetky významné globálne ekonomiky.

Ed Yardeni, ktorý je prezidentom investičnej poradenskej skupiny Yardeni Research poznamenal: “Počas roku 2017 sa globálne synchronizované zotavenie zmenilo na globálny synchronizovaný boom, ktorý bude pravdepodobne pokračovať aj v roku 2018.”

Medzi ďalšie pozitíva, počas tohto roka patril americký dolár, keďže stratil veľa pary. Slabší dolár spôsobuje, že americké produkty sú pre zahraničných kupujúcich lacnejšie.

V tomto kontexte, spoločnosti pokračovali v napĺňaní svojich pokladníc. Nefinančné spoločnosti v USA sedia na peňažnej báze o objeme 1,9 bilióna dolárov, čo je viac ako zdvojnásobenie ich celkových výdavkov za rok 2008 (podľa agentúry Moody’s).

Zárobky sú motorom cien akcií, tak ich stály vzostup v uplynulom roku jednoznačne zohral kľúčovú úlohu. Trhová hodnota akciového indexu S&P 500 v roku 2017 vzrástla o takmer 4 bilióny dolárov.

Niektorí z najväčších víťazov v roku 2017, ako sú Boeing, Netflix a Caterpillar, v súčasnosti čelia rozsiahlemu rastu zisku.

Napriek tomu je tiež spravodlivé povedať, že sľuby prezidenta Trumpa na prepracovanie daňového zákona, zníženie regulácie a zvýšenie výdavkov na infraštruktúru pomohli zvyšiť optimizmus podnikateľského sveta.

Súvisiace: Trumpov rast akcií: 3. najlepší od druhej svetovej vojny

Toto nadšenie vysvetľuje, prečo akciový trh z dôvodu korporátnych ziskov dosiahol navýšenie výnosov. S&P 500 sa v roku 2017 pohybol na úroni približne 20%, čo je dvojnásobný tohtoročný predpokladaný rast zisku.

Kristina Hooperová, ktorá je analytičkou celosvetových stratégií, v spoločnosti Invesco poznamenala: Tento “rýchly beh” naznačuje, že väčšia časť rally je spojená s očakávaniami politických zmien.

Pri pohľade do budúcnosti sa očakáva, že zisky spoločností aj akciový trh budú v tomto naladení pokračovať. Generálne opravy by mohli výrazne zvýšiť rast trhu, ktorý je za takmer deväť rokov druhým najdlhším v histórii.

 

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár