Je to už päť rokov od začiatku finančnej krízy, keďže navždy zmenila trajektóriu amerického bankovníctva a aj americkú históriu.

Poďme sa spolu pozrieť na tie najvýznamnejšie udalosti tejto finančnej krízy, ktoré sú dobre zdokumentované, takže sa skúsme zastaviť a popremýšľať o udalostiach znova, ako sa teda rozvinula.

Od kolapsu banky Lehman Brothers po finančnú pomoc AIG v septembri a októbri roka 2008 – jednoducho povedané pozrime sa na tie najslávnejšie momenty.

Na oslavu 5-ročného výročia, sme pre teda pre Vás pripravili pamätné údalosti, s obsadením samých známych tvárí.

8. februára 2007: Banka HSBC uviedla, že jej opravné položky k pohľadávkam za rok 2006 budú o 20% vyššie, než sa očakávalo, z dôvodu prepadu na trhu s bývaním v USA. Normálny ľudia sa začali pýtať, čo je to subprime.

Zdroj: BBC

02.apríla 2007: New Century podala žiadosť o bankrot. Bol to najväčší veriteľ subprime hypoték v Spojených štátoch.

Zdroj: SEC

21.júna 2007: Merril Lynch predáva majetok dvoch hedžových fondov banky Bear Stearns, keďže začali strácať finančné prostriedky v objeme niekoľkých miliárd dolárov, z dôvodu neúspešných stávok na trhu subprime.

Zdroj: Reuters

9.augusta 2007: najväčšia francúzska banka BNP Paribas, zastavila výbery z troch investičných fondov, ako americké trhy subprime hypoték čelili prepadu. BNP v ich oznámkach uviedla: “Kompletné odparovanie likvidity v niektorých segmentoch sekuritizácie trhu v USA znemožnilo určiť cenu aktív, bez ohľadu na ich kvalitu či úverový rating.”

Zdroj: Bloomberg

4. septembra 2007: Libor – medzibanková úroková sadzba dosiahla úroveň 6,7975%, čo bola najvyššia úroveň od decembra roku 1998.

Zdroj: BBC

24.októbra 2007: Merrill Lynch oznamuje štvrťročnú stratu o hodnote 8,4 miliardy dolárov, najväčšiu vo svojej histórii a to z dôvodu odpisov v segmente subprime hypoték.

Zdroj: Bloomberg

31. októbra 2007: Meredith Whitney uviedla, že Citigroup bude musieť znížiť dividendu. Neskôr tak aj urobila.

Október-november 2007: Mnoho generálnych riaditeľov nemalo žiadny strach a to napriek finančnej kríze. Stan O’Neal u banky Merrill a Chuck Prince v Citigroup vôbec nepociťovali hanbu, keďže si vyplatil obrovské objemy odstupného. O’Neal si vyplatil 161,5 miliónov dolárov.

Zdroj: NBC

11. december.2007: FOMC (FED) znížil sadzbu federálnych fondov na 4,25% a znižuje primárnú sadzbu úverov na 4,75%.

Zdroj: FOMC

16. marca 2008: JP Morgan Chase vo výpredaji kupuje Bear Stearns za 2 doláre na akciu  (neskôr dosiahla cenu 10 dolárov na akciu). Federálny rezervný systém financuje tento obchod, keďže poskytol 30 miliárd dolárov, aby Bear nezbankrotoval.

Zdroj: Bloomberg

2008: Poisťovne ako MBIA, ktorí vypisovali tzv. CDO proti bankorotu čelili znižovaniu ratingu a kolapsu. Správca hedžového fondu Bill Ackman s jeho investormi vsadili na pokles týchto spoločností až 1 miliardu dolárov.

Zdroj: Confidence Game

7. septembra 2008: Sága Fannie Mae a Freddie Mac – tzv. garanta polovice amerických hypoték vrcholí prevzatím zo strany americkej vlády.

Zdroj: Treasury Dept

14. septembra 2008: Bank of America kúpila banku Merrill Lynch za 50 miliárd dolárov.

Zdroj: CNNMoney

14. septembra 2008: Medzitým banka Lehman Brothers nemôže nájsť kupcu a vyhlási bankrot.

16. septembra 2008: Len druhýkrát v histórii, fondy peňažného trhu klesnú pod “babku” – pod 1 dolár. Američania začali vo veľkom vyberať svoje peniaze z fondov peňažného trhu, ktoré boli dlho považované za bezpečné útočisko. V priebehu roka prišli o 140 miliárd dolárov.

Zdroj: New York Times , AP

17. septembra 2008: Fed zachraňuje poisťovací gigant AIG pred bankrotom za 85 miliárd dolárov.

Zdroj: New York Times

Prepad v roku 2008: Tradiční bankové giganti, ako je Wachovia a Washington Mutual začali miznúť, keďže ich iné banky nakupovali za pár centov.

Zdroj: WSJ , CNN Money

29. septembra 2008: Americká Snemovňa reprezentantov schválila navrhovaný núdzový záchranný balíček 228-205 o veľkosti 700 miliárd dolárov. Akciové trhy začali prepadať.

Zdroj: New York Times

13. októbra 2008: minister financií Hank Paulson si sadol za jeden stôl z 9. riaditeľmi veľkých bánk. Keď neskôr do hodiny opustili miestnosť, federálna vláda na Wall Street prijala obrovskú kapitálovú pozíciu. Celkový záchranný balíček sa dostal až na 2,25 biliónov dolárov, čo bolo omnoho viac než pôvodných 700 miliárd dolárov.

Zdroj: New York Times

15.októbra 2008: akciový trh mal za sebou ďalší pekelný deň, Prepadol o 733 bodov (7,9%).

16. októbra 2008: Autori New York Times Warrena Buffetta nazvali “Buy American. I Am” (kupujem Ameriku. Ja som Amerika). On úplne rozdrvil kritiku, keď trhy aj naďalej klesali. Rastúce ceny akcií v po-krízových rokoch poukázali na jeho skúsenosti.

Zdroj: New York Times

Október 2008: Komentátorov zaujímalo, či je to koniec života, ako ho poznáme. Anthony Faiola v The Washington Post napísal: “Najhoršia finančná kríza od Veľkej hospodárskej krízy zasahuje ďalšiu obeť: Americký štýl kapitalizmu.” Simon Jenkins v denníku Guardian nazval tento spôsob uvažovania “želanie, naplnenie a radosť novinárov.”

Zdroj: WaPo, Guardian

október 2008 – január 2009: Finančná kríza pokračovala, čo razantne navyšuje nezamestnanosť. Nakoniec dno akciového trhu bolo dosiahnuté 9. marca 2009 na úrovni 6 547.05 bodov.

Zdroj: CNN Money

Banky budú aj naďalej hlásiť straty, bojovať s regulačným úsilím, a nakoniec budú musieť čeliť vyšším kapitálovým požiadavkám.

Nakoniec, vďaka mimoriadnej výpomoci zo strany Fedu a Kongresu trhu dosiahne dna a ekonomika sa pomaly obnovuje.

Facebook komentár