3-dovody-preco-sa-MMF-obava-kryptomien

Medzinárodný menový fond (MMF) je znepokojený kryptomenami, najmä preto, že rodiaci sa trh rastie tak významným tempom a regulácia nie je niekde ešte kompletne vyriešenou.

Celková trhová hodnota všetkých krypto-aktív v septembri tohto roku presiahla 2 bilióny dolárov – čo predstavuje 10-násobný nárast, oproti úrovniam zaznamenaným na začiatku roka 2020 (podľa dát MMF).

Evan Papageorgiou z MMF, v októbri poznamenal, že „krypto-ekosystém sa výrazne rozšíril … Proces ukazuje pozoruhodnú odolnosť, ale prebehlo aj niekoľko zaujímavých záťažových testov.“

Jedným z problémov, ktoré MMF zdôraznil, je, že mnohým ľuďom a finančným inštitúciám obchodujúcim s týmito aktívami „chýbajú rozsiahle funkčné, riadiace a rizikové postupy“.

Fond ako taký uviedol, že spotrebitelia sú ohrození a dodal, že v tomto priestore je jednoducho „nedostatočné zverejňovanie a dohľad“. Okrem toho sa domnieva, že krypto-aktíva vytvárajú určité „medzery v údajoch“ a „môžu otvárať nechcené dvere praniu špinavých peňazí, ako aj financovaniu terorizmu“.

Súvisiace: Jamie Dimon: “Bitcoin je „bezcenný“ avšak…”

Iné inštitúcie zasa požadujú viac opatrení na zvýšenie bezpečnosti týchto investícií. Kryptomeny môžu byť rozdeľujúcou témou, pričom niektorí tvrdia, že sú budúcnosťou peňazí a iní prezentujú skeptickejšie argumenty o ich rizikách.

Krypto influenceri

Britský finančný regulátor – FCA, varoval pred prepojením medzi sociálnymi médiami a krypto-investíciami.

V septembrovom prejave Charles Randell, predseda FCA, uviedol: „Influenceri sociálnych médií sú bežne platení podvodníkmi, aby im pomohli načerpať a rozšíriť nové tokeny na pozadí čistých špekulácií. Niektorí influenceri propagujú mince, o ktorých sa ukázalo, že jednoducho vôbec neexistujú.“

Dodal, že vzhľadom na to, aká nová je táto technológia, „nevideli sme, čo sa stane počas celého finančného cyklu. Jednoducho nevieme, kedy a ako sa tento príbeh skončí, ale – ako každá nová špekulácia – nemusí skončiť dobre.“

Kim Kardashian, celebrita s viac ako 200 miliónmi followermi na Instagrame, bola začiatkom tohto roka na svojom účte zaplatená do inzercie kryptotokenu. Kritici zdôraznili, ako málo podrobností bolo známych o vývojároch meny ethereummax, ktorú propagovala. Príspevok od Kardashian obsahoval: “Toto nie je finančné poradenstvo, ale zdieľanie toho, čo mi moji priatelia povedali o tokene ethereum max!” Pridala rôzne značky hashtagov, vrátane #ad, ktorú je povinné odhaliť, ak je príspevok platený.

Iní používatelia sociálnych médií s obrovským množstvom sledovateľov, známi ako influenceri, taktiež na svojich účtoch inzerovali krypto-aktíva.

V októbri pre CNBC Myron Jobson, aktivista v oblasti osobných financií, spoločnosti Interactive Investor, poznamenal: „Kryptomeny sú často propagované pri týchto príspevkoch, ktoré využívajú tento očarujúci životný štýl, a myslím si, že toto spájanie je pre mladých ľudí veľmi nebezpečné a škodlivé.“

Štandardizácia pravidiel po celom svete

Ďalej uviedol, že tvorcovia politiky sa musia pozrieť na reklamu kryptomien a uistiť sa, že ľuďom vysvetlia riziká spojené s investovaním do takéhoto volatilného aktíva. Ceny môžu divoko kolísať aj počas jedného obchodného dňa.

Ďalším problémom pre politikov je, že mladí ľudia sa o tento trh veľmi zaujímajú a často robia svoje prvé investície do kryptomien, pričom na to využívajú pôžičky a kreditné karty.

Súvisiace: Ron Insana: Čína môže byť prvým, kto bitcoin zakáže, ale nebude posledným

Údaje zverejnené úradom FCA v júni ukázali, že približne 2,3 milióna ľudí v Spojenom kráľovstve vlastní kryptomeny. 14 % z nich používa na ich nákup kreditnú kartu a 12 % z nich si myslí, že ak sa situácia zhorší, budú chránení FCA. FCA však poznamenala, že ich neochráni.

Prieskum spomedzi 1000 britských dospelých vo veku medzi 18 a 29 rokov, realizovaný v júli ukázal, že 27% z nich používa kreditnej karty, aby investovali do tzv. meme krypta s označením dogecoin, 17% používa svoje študentské pôžičky a 12% uviedlo, že používajú iné typy úverov.

Mohlo by sa to stať dvojsečným mečom, keďže investori by mohli čeliť stratám na svojich kryptomenách a potom by mali problém splatiť pôžičky a úvery, ktoré si zobrali na uskutočnenie týchto investícií.

Národné regulačné orgány by podľa MMF mali pracovať na tom, aby mali spoločné pravidlá po celom svete, posilnili cezhraničný dohľad a keďže ide o takú novú oblasť, mali by presadzovať štandardizáciu údajov.

MMF v októbri uviedol: „Čas je dôležitý a opatrenia musia byť rozhodné, rýchle a dobre koordinované po celom svete, aby sa umožnilo plynutie výhod, ale zároveň sa riešili aj slabé miesta.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár