V júni roku 2007, keď sa začal predávať prvý iPhone, trh z mobilnými telefónmi už bol veľký. Avšak už v roku 2009 na ňom mal Apple 30-percentný podiel. Ako Jobs presvedčil spoločnosť AT&T, aby dali Applu prelomovú ponuku výmenou za exkluzívne právo ponúkať iPhone v USA? Keď Raj Aggarwal pracoval pre telekomunikačnú konzultačnú firmu Adventis, s Jobsom sa stretával dvakrát týždenne počas niekoľkých mesiacov.

V interview so mnou počas augusta Aggarwal vysvetlil ako Steve Jobs presvedčil AT&T k tomu, aby ponúkala služby v súvislosti s iPhonom v rámci bezprecedentnej dohody týkajúcej sa zdieľania tržieb. Podľa prípadovej štúdie Harvard Business School, v roku 2010 firma AT&T, ako exkluzívny operátor pre iPhone v USA súhlasila s bezprecedentnou dohodou týkajúcou sa zdieľania tržieb, vďaka ktorej dostal Apple okolo 10 dolárov z faktúry každého používateľa iPhonu, čo zabezpečilo Applu kontrolu nad distribúciou, cenotvorbou a brandingom..

( Toto je ďalší článok NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku )

Aggarwal, ktorého konzultačné pôsobenie s Jobsom sa udialo „na začiatku roka 2005“ povedal, že Jobs bol schopný docieliť dohodu s AT&T vďaka jeho osobnej angažovanosti v detailoch iPhonu, snahe vytvoriť dobré vzťahy s prepravcami, vôli vytvoriť nároky, ktoré niektorí vnímali ako prekračujúce medze a jeho odvahe vložiť obrovské zdroje do tejto vízie.

Tu sa môže dozvedieť ako aplikovať Jobsove tri stratégie na váš start-up.

1. Sústreďte sa na kľúčové detaily

Dobrý podnikateľ musí nájsť rovnováhu medzi nutkaním ponoriť sa do detailov, aby tak zaistil, že start-up funguje bezchybne a potrebou delegovať prácu na ľudí, ktorých najme. Sú však momenty, kedy je nevyhnutné sústrediť sa na detaily, najmä ak na ich správnosti závisí budúcnosť vášho start-upu.

Aggarwal vyzdvihol, že Jobs bol iný ako ostatní generálny riaditelia , ktorí implementáciu stratégie delegovali. „Jobs sa stretol s generálnym riaditeľom každého z mobilných operátorov. Bol som ohromený jeho praktickým prístupom a túžbou vtlačiť svoju pečať do všetkého, čo firma robila. Bol silno zainteresovaný v detailoch, na ktorých mu záležalo. Podarilo sa mu to všetko zrealizovať.“

Súvisiace: 6 rukojemníckych vyjednávacích techník, ktoré vám pomôžu dosiahnuť to, čo chcete

2. Stavte na svoju víziu

Ak ste typ podnikateľa s jasnou víziou o budúcnosti jeho start-upu, tak sa nedostanete veľmi ďaleko, pokým ostatných nepresvedčíte, aby túto víziu zdieľali. Ak ste vydali svoje maximum pri vysvetľovaní vašej vízie zamestnancom a biznis partnerom a im to stále nedochádza, možno budete musieť spraviť výrazný krok, aby ste im ukázali aká je vaša vízia dôležitá pre budúcnosť start-upu.

Jobs urobil na Aggarwala dojem tým, ako bol ochotný riskovať pri realizovaní svojej vízie. „Na jednom stretnutí v konferenčnej miestnosti bol Jobs nahnevaný, lebo AT&T trávilo priveľa času zvažovaním rizík možnej dohody. Preto povedal: „Vieš čo by sme mali spraviť aby sa prestali sťažovať? Mali by sme vypísať AT&T šek na miliardu dolárov a ak obchod nevyjde, môžu si tie peniaze nechať. Dajme im tú miliardu (Apple mal v tom čase v hotovosti 5 miliárd dolárov), nech sklapnú.“

Napriek tomu, že Jobs v skutočnosti peniaze AT&T neponúkol, jeho odhodlanosť spravila na pána Aggarwala dojem.

Súvisiace: 5 ranných rituálov, ktoré Vás udržia produktívnych po celý deň

3. Majte nároky prekračujúce medze a bojujte za ne

Ak máte reputáciu inovátora odvetví, môžete si dovoliť robiť trúfalé požiadavky a dosiahnuť, že ich ľudia splnia. Toto by mohlo pomôcť vysvetliť, prečo sa Jobsovi podarilo dostať tak veľa z dohody s AT&T.

Na druhej strane, možno viac ako výsledok jeho úspechu, mohli to byť Jobsove nároky prekračujúce medze a odhodlanosť bojovať za ne, čo mu pomohlo uspieť.

Súvisiace: 11. dôvodov prečo nie sme spokojní so svojim životom

Podľa Aggarwala bol Jobs unikátny vo svojich nárokoch prekračujúcich medze. Vysvetľoval ako Jobs povedal: „Neobmedzené volanie, dátové služby a SMS za 50 dolárov mesačne; to je naša misia. Mali by sme si vypýtať a ísť za niečím absurdným, s čím nikto nechcel súhlasiť.“ Prichádzal s týmito nárokmi prekračujúcimi hranice a bojoval za ne, s tým, že získal viac ako za iných okolností.

Nemusíte byť ďalším Stevom Jobsom, ale môžete byť lepší podnikateľ učením sa z týchto troch stratégií.

Držíme Vám palce!

Preložil: Filip Rácek

( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Theproductivitypro

Facebook komentár