Kedysi dávno bola v Spojených štátoch najväčšia a najenergickejšia stredná vrstva, akú ste kedy mohli vidieť. Nanešťastie, to sa rapídne mení.

Ako vstupujeme do nového roku 2012, štatistiky, ktoré tu uvidíte poukazujú na dôvodnú obavu o vymieraní strednej vrstvy priamo pred našimi očami.

Úpadok strednej vrstvy je niečo, čo sa neudeje z ničoho nič. Skôr išlo o neúprosné rozoberanie strednej vrstvy za posledných niekoľko dekád.

Milióny pracovných miest bolo premiestnených za more (z pohľadu Američanov, pozn. prekl.), miera inflácie výrazne prekonáva tempo, akým rastú naše mzdy a ohromný dlh dusí finančný život miliónov amerických rodín. Každým dňom padá čoraz viac Američanov zo strednej vrstvy do chudoby. V skutočnosti upadlo minulý rok do chudoby viac Američanov, ako kedykoľvek predtým. Počet pracovných príležitostí pre strednú vrstvu, ako aj ich susedstvá padajú v šialenom tempe.

Ako som už  nedávno napísal,  Amerika ako celok je stále chudobnejšia ako národ , pričom jej bohatstvo je koncentrované na vrchole príjmového rebríčka. Takto by kapitalizmus fungovať nemal a pre Ameriku to nie je dobré.

Nedávno som navštívil Safeway (obchod potravín, pozn. prekl.) a bol som absolútne zdesený cenami. Úprimne netuším, ako väčšina rodín je v tieto dni schopná prežiť. Za 2/3 môjho košíka jedla som zaplatil niečo cez 140 dolárov. Bolo to po tom, ako som „ušetril“ 67 dolárov na výpredajovom tovare.

Ak cena základných vecí, čo potrebujeme- domáce potreby, jedlo, benzín, elektrina- stúpa rýchlejšie ako naše príjmy, znamená to, že chudobnieme.

Ak sa pozriete na veci z dlhodobého hľadiska je smutné, že celkom jasne uvidíte veľmi negatívne trendy… 

  • Počet dobrých pracovných príležitostí neustále klesá.
  • Miera inflácie prekonáva mieru, ktorou rastú naše mzdy.
  • Americkí konzumenti sa neuveriteľne zadlžujú.
  • Počet Američanov, ktorí sú považovaní za chudobných neustále rastie.
  • Počet Američanov, ktorí sú nútení obrátiť sa na vládu kvôli finančnej pomoci neustále rastie.

Po tom, ako si prečítate nasledujúce informácie by vám malo byť nadovšetko jasné, že americká stredná vrstva je vo vážnych  problémoch.

Nasledujúcich 30 štatistík poukazuje na vymieranie strednej vrstvy priamo pred našimi očami.  

#1 Iba 55.3% Američanov v rozmedzí 16 a 29 rokov má prácu. 

#2 Dnes je v Amerike 240 miliónov ľudí v pracovnom veku, z nich pracuje asi iba 140 miliónov

#3 Podľa CareerBuilder, iba 23% amerických spoločností plánuje v roku 2012 najať viac zamestnancov.  

#4 Od roku 2000 stratili Spojené štáty 10% svojej strednej vrstvy. V roku 2000 bolo asi 72 miliónov pracovných miest pre strednú vrstvu, dnes je ich len niečo cez 65 miliónov. 

#5 Podľa New York Times, 100 miliónov Američanov žije v chudobe alebo v nevľúdnej zóne tesne nad. 

#6 Podľa toho istého článku, 34% starších Američanov žije v chudobe alebo „blízko chudoby“ a 39% všetkých detí Ameriky v chudobe alebo blízko nej. 

#7 V roku 1984 bola priemerná hodnota domácností, riadená niekým nad 65 rokov, niekoľkokrát vyššia ako tá, riadená niekým s 35 rokmi a menej. Dnes je 47 násobne vyššia.

#8 Od roku 2000 padol príjem americkej rodiny, riadenej niekým medzi 25 a 34 rokov  o 12% po  započítaní inflácie.    

#9 Hodnota amerických nehnuteľností padla z 22.7 triliónu v 2006 na 16.2 triliónov dolárov dnes. Väčšina tohto bohatstva bola stratená strednou vrstvou.

#10 Väčšina z prvotne manufaktúrnych miest sa mení na mestá duchov. Od roku 1950 sa populácia Pittsburghu, Pennsylvania, zmenšila o viac ako 50%. V Daytone, Ohio, je viac ako 18.9 % domov prázdnych.

#11 Od roku 1971 dlh konzumenta stúpol o 1700%.

#12 Počet strán federálnych daňových pravidiel stúpol od roku 1913 o 18 000%. Bohatí vedia, ako sa vyhnúť zdaneniu, avšak väčšina strednej vrstvy to nevie.

#13 Väčšina Američanov, ktorí upadli do chudoby (2.6 miliónov) stanovili minulý rok nový rekord extrémnej chudoby (6.7%), ktorá je doposiaľ na najvyššom stupni. 

#14 Podľa jednej štúdie spadli v rozmedzí rokov 1969 a 2009 priemerné mzdy zarobené Američanom vo veku od 30 do 50 o 27% po započítaní inflácie. 

#15 Podľa političky Betty Sutton stratila Amerika denne priemerne 15 manufaktúrnych zariadení za posledných 10 rokov. Počas roku 2010 sa to ešte zhoršilo. Za posledný rok bol priemer 23 výrobných závodov za deň 

#16 V roku 1980 bolo menej ako 30% pracovných miest slabo zárobkových. Dnes je ich viac ako 40%

#17 Väčšina Američanov robí všetko možné, len aby prežili tieto dni. Polovica Američanov zarába týždenne menej ako 505 dolárov

#18 Ceny jedla stúpajú rezkým tempom. Cena hovädzieho stúpla za posledný rok o 9.8%, cena vajec o 10.2% a cena zemiakov o 12%.

#19 Účty za elektrinu stúpali 5 po sebe nasledujúcich rokov rýchlejšie ako priemerná miera inflácie. 

#20 Priemerná americká domácnosť minula v roku 2011 na pohonné palivá ohromujúcich 4155 dolárov.  

#21 Ak by bola inflácia meraná rovnakým spôsobom, ako bola v 1980, miera inflácie v USA by bola cez 10%

#22 Ak by počet Američanov, považovaných za hľadačov zamestnania bol rovnaký ako v 2007, oficiálna miera nezamestnanosti by bola 11%.

#23 Podľa Student Loan Debt Clock, celkový dlh študentských pôžičiek  v USA prekoná niekedy v roku 2012 sumu 1 trilión dolárov.

#24 Je na neuverenie, že 1 zo 7 Američanov žije za pomoci jedálnych známok (tento program pomáha chudobným pri nákupe jedla, pozn. prekl.) a až 1 zo 4 detí

#25 Odkedy je Barack Obama prezidentom, počet jedálnych známok stúpol na 14.3%

#26 V roku 2010 až 42% slobodných mamičiek v USA bolo na jedálnych známkach. 

#27 V roku 1970 žilo 65% Američanov v susedstve strednej triedy. V roku 2007 to už bolo len 44%.

#28 Podľa nedávneho výskumu v Pew Charitable Trusts, približne každý tretí Američan, ktorý vyrastal v domácnosti strednej vrstvy sa prepadol v príjmovom rebríčku nižšie. 

#29 V dnešnej dobe má v Amerike najbohatšie percento ľudí väčšiu hrubú hodnotu ako spodných 90% spolu.

#30 Najchudobnejších 50% teraz spolu vlastní len 2.5% bohatstva USA. 

Čo je najsmutnejšie, tento článok by mohol byť oveľa, oveľa dlhší. K dispozícii je veľmi veľa štatistík o strednej vrstve, ktoré by mohli byť zahrnuté.

Ak sa chcete dozvedieť viac šialených čísel, ktoré ukazujú, ako dramaticky americká ekonomika upadá, kliknite na článok “50 Economic Numbers From 2011 That Are Almost Too Crazy To Believe“. 

A čo je najdesivejšie, že tieto veci sú v porovnaní s tým, čo príde priaznivé.

Už sme mali „ekonomické zotavenie“, také, aké bolo.

Teraz smerujeme do ďalšej obrovskej  finančnej krízy. Presne ako v 2008, celý svet sa zachveje.

Z poslednej krízy sme sa však nespamätali. Sme ako boxer, ktorý už nemá silu na ustátie ďalšieho úderu.

A koho to bude bolieť najviac? Budú to samozrejme tí, ktorí sú naspodu potravinového reťazca. Desiatky miliónov Američanov žijúcich v chudobe zažijú úžasnú bolesť a milióny ďalších spadnú zo strednej vrstvy dole.

Ak máte dobrú  prácu robte čo najviac, aby ste si ju udržali. Ak práce nemáte, robte čo najviac, aby ste ju získali pokiaľ stále môžete. Práca sa stane veľmi vzácnou.

Ale takisto sa snažte robiť čo môžete, aby ste sa stali menej závislými na systéme. Takmer každý je schopný nájsť spôsob, ako si privyrobiť. Áno, pravdepodobne vám to ukrojí z vášho času na TV. Ak raz prídete o prácu, nechcete ostať na nulovom príjme.   

Momentálne americká ekonomika pomaly umiera a veľkosť americkej strednej vrstvy, ktorá by ju bola schopná podporovať, bude klesať.

Podporujem každého z vás, ktorý má plán, ako tento kolaps zvládnuť.

Tým, že strčíme hlavy do piesku a budeme sa tváriť, že všetko bude ok nepomôže nikomu.

Ale ak sa začneme pripravovať na búrku a ak otvoríme oči aj ostatným, to je to, čo je podstatné. 

Zdroj: The Economic Collaps

Facebook komentár