Grécko je na pokraji dramatického odchodu z eurozóny, Rusi sa znova rozprestierajú nad Ukrajinou. Cena ropy bola znova mierne zvýšená nestabilitou naprieč Stredným východom. Globálna ekonomika – ako je tomu často býva – balansuje na hrane ďalšie krízy. Ak sa tak stane, peniaze začnú utekať do bezpečných útočísk, niekam, kde to môže byť počas nepokojov bezpečné.

Ale, kde v takýchto časoch umiestniť svoje peniaze? Už niekoľko generácií na túto otázku odpovedá docela jednoducho. V prípade krízy, zaparkujte svoje peniaze vo švajčiarskom franku, alebo v štátnych dlhopisoch USA, alebo aj v zlate. Problém je v tom, žiadne z týchto bezpečných útočísk už nie sú tak “bezpečné”, ako boli v minulosti.

Práve v súčasnosti je vhodný čas zvážiť nové útočisko. Aké? Pozrite sa na poľský zlotý, izraelský šekel, singapurský dolár, poľnohospodársku pôdu a bezpečnom mieste kde ukryjete veľké zväzky bankoviek.

Súvisiace: 

Čo naozaj bolo za rozhodnutím Centrálnej Banky Švajčiarska
6 tipov Jacka Bogla ako naučiť deti investovať

Existujú dôvody, prečo by sa táto malá skupina aktív mohla ukázať, ako vhodné bezpečné útočisko. Oni to dokázali už po celé desaťročia a niektoré aj stáročia, keďže si zachovali ich hodnoty, bez ohľadu na to, aký chaos pohltí svet. Švajčiarsky frank držaný v súkromných bankách Ženevy a Zürichu dosahoval najlepší výkon a bol vždy najlepším príkladom spoľahlivého uchovávateľa hodnoty, počas niekoľkých svetových vojen a niekoľkých epizód hyperinflácie. Zlatu a štátnym pokladničným poukážkam USA sa darilo rovnako dobre.

Ale švajčiarsky frank už nie je to, čím býval. Švajčiari v súčasnosti trestajú investorov a sú natoľko drzí, že udržiavajú svoju menu s negatívnymi úrokovými sadzbami, ktoré znamenajú, že v skutočnosti platíte za to, aby ste svoje peniaze mohli držať v banke. Štátne skupiny okolo vymáhanie daní znamenajú, že Američania hneď zistia, že je prakticky nemožné mať švajčiarsky bankový účet a to isté je docela náročné aj pre mnoho Európanov, keďže je naozaj vidno ťažké právne prostredie a už iba jednoduché otvorenie účtu, môže vyzerať podozrivo.

Zlato je uväznené v medveďom trhu. Výnos štátnych dlhopisov je naozaj veľmi nízky a už ich z veľkej miery kupuje iba Federálny rezervný systém, čiže už nevyzerajú rovnako bezpečne, ako kedysi. Na určitý čas, virtuálna mena Bitcoin vyzerala ako rozvíjajúce sa alternatívne bezpečné útočisko pre každého, kto má obavy z papierových peňazí. Ale ukázala sa ako veľmi volatilná a možno len ťažko ju považovať za spoľahlivú počas dobrých časov a nie to ešte v časoch krízy.

Namiesto toho, tu sú štyri alternatívne bezpečné útočiská, nad ktorými by ste mohli uvažovať, ako prídu ďalšie problémy globálnej ekonomiky.

Ak chcete začať s niečím vhodným v Európe, pozrite sa na poľský zlotý

Jeden z najväčších bývalých sovietskych štátov, ktorý získal svoju slobodu pred štvrť storočím, Poľsko od tej doby dosiahlo neuveriteľný pokrok. Vďaka nízkej úrovni vládneho dlhu a ústavného limitu na pôžičky, v kombinácii s veľkým počtom obyvateľov a robustným rastom, poľský zlotý je pravdepodobne najbezpečnejšia hlavná mena v Európe (v súčasnosti) a pravdepodobne aj vo svete. Je pravda, že v určitej fáze sú teoreticky odhodlaní k prijatiu eura, avšak Poliaci jej prijatie môžu zaviesť kludne aj v 27. storočí.

V priebehu doby, jeho inherentné vlastnosti sa pravdepodobne stávajú viac a viac široko uznávané a poľský zlotý sa stane oveľa viac vyhľadávanou menou u celosvetových investorov, takže by mohol aj ďalej zhodnocovať. Ale aj v prípade, že sa tak nestane, určite bude udržiavať svoju hodnotu.

Súvisiace: Ako sa stať milionárom do 30ky

Ďalej, pozrite sa na izraelský šekel a singapurský dolár

Malá nezávislá krajina, finančne konzervatívna, s vyspelými technológiami sa v mnohých ohľadoch môže Izrael javiť, ako zaujímavá „teplejšia“ alternatíva Švajčiarska. Rovnako ako Švajčiarsko aj Izrael musel zasahovať do trhu, aby vykonali zníženie hodnoty meny, čo je jasné znamenie, že jeho základy sú jednoznačne na vyšších úrovniach. Úrokové sadzby nie sú vysoké, ale na úrovni 0,25%, najmenej sú stále pozitívne. V priebehu rokov, šekel bol narušený hrozbou vojny, ale ak Izrael by mal byť vymazaný z mapy, už by sa to isto stalo.

Rovnako tak, ako Izrael je teplejšie Švajčiarsko, to isté je možno povedať o Singapure, s výnimkou oveľa menej agresívnejších susedov. Vďaka nízkym dlhom a ťažko pracujúcej populácií, môže existovať len málo bezpečnejších domovov pre peniaze, čím sa ukazuje jeho rastúci úspech, ako privátne bankové centrum sveta.

Súvisiace: Ako si rodinné dynastie uchovávajú peniaze v rodine

Po tretie, zvážte poľnohospodársku pôdu

Mark Twain sa taktiež raz vyjadril ohľadom kúpy pozemkov, kde sa poznamenal, že neexistuje vhodnejšie bezpečné útočisko. Rast pozemkov vo Veľkej Británii dosiahol vyššiu úroveň, než nehnuteľnosti v Kensingtone, ktoré sa podľa realitnej kancelárie Knight Frank od roku 2003 zvýšili v hodnote o 300%,  rovnako ako zlato a oveľa viac než nehnuteľnosti alebo akcie. To isté platí aj v mnohých ďalších častiach sveta. Kvalitná poľnohospodárka pôda nie príliš likvidným trhom a vyžaduje si určitú údržbu, ale s rastúcou svetovou populáciou bude vždy udržiavať svoju hodnotu.

Súvisiace: Zabudnite na zlato: Tu je 11 zvláštnych vecí, ktoré ľudia používajú na uskladnenie ich bohatstva

A konečne sa pozrime na vaše bankovky

Visa a Mastercard strávili veľa času nad tým, aby nás presvedčili, že staromódne uskladnenie financií už nie je vhodné a je lepšie ich držať na karte. Ale vo svete, kde čelíme negatívnym sadzbám a výnosy dlhopisov sú často pod nulu, reálna bankovka súčasne vyzerá prekvapivo atraktívne. Je pravda, že nedostanete žiadny výnos, ale vo svete deflácie a záporných sadzieb už na tom nezáleží.

Takže v skutočnosti by bolo docela bezpečnejšie držať vaše švajčiarske franky v pravdepodobne iných aktívach, ktoré vo svete práve teraz existujú. Keď ich napríklad rozdelíte do poľských zlotých, hongkongských dolároch pár sto akrov poľnohospodárskej pôdy v Anglicku, mali by ste sa preniesť cez akékoľvek finančné búrky, ktorým by sete mohol čeliť v priebehu niekoľkých najbližších rokov.

Zdroj: Wall Street Journal, Bloomberg 

Facebook komentár