40%-prepad-PC-od-Apple-je-najvýraznejsi-spomedzi-hlavnych-vyrobcov

V prvom štvrťroku dodania osobných počítačov spoločnosti Apple v USA prepadli až o 40,5 %, čo znamená ťažký začiatok roka pre výrobcov osobných počítačov, ktorí neustále čelia nadbytku nepredaných zásob.

Podľa najnovšej správy spoločnosti IDC dodania všetkých výrobcov osobných počítačov prepadli o 29 % na 56,9 milióna kusov (a dostali sa pod úroveň zo začiatku roka 2019), keďže pandémia z dôvodu práce na diaľku viedla k podpore dopytu. Spomedzi lídrov trhu – spoločnosti Lenovo Group a Dell Technologies každá zaznamenala prepad o viac ako 30 %, zatiaľ čo HP zaznamenala pokles o 24,2 %. Zníženiam nebola ušetrená žiadna z hlavných značiek – Asustek Computer dokonca vypadla z prvej päťky s prepadom až o 30,3 %.

Dodávky smartfónov za posledný rok prepadli o dvojciferné čísla v dôsledku spomalenia spotrebiteľských výdavkov a rastúceho prebytku u popredných svetových dodávateľov pamäťových čipov. Spoločnosť Samsung Electronics, ktorá dodáva pamäte pre prenosné zariadenia, ako aj stolové a prenosné počítače, minulý týždeň uviedla, že znižuje výrobu pamäťových čipov po tom, ako vykázala najnižší zisk od finančnej krízy v roku 2009.

Jitesh Ubrani, riaditeľ výskumu v spoločnosti IDC, poznamenal: “Hoci zásoby v rámci viacerých kanálov sa za posledných niekoľko mesiacov znížili, stále sú vysoko nad zdravým štvor až šesťtýždňovým rozpätím,” … “Aj napriek veľkým zľavám môžu kanály a výrobcovia PC očakávať, že zvýšené zásoby pretrvajú do polovice roka a potenciálne až do tretieho štvrťroka.”

IDC v správe uvádza, že ochladenie dopytu poskytuje výrobcom “čas a priestor na zmeny, keďže mnohé továrne začínajú analyzovať možnosti výroby mimo Číny“. Spoločnosť Apple už začína diverzifikovať geografiu svojej výrobnej základne, pretože rastúce napätie medzi Washingtonom a Pekingom hrozí narušením jej starostlivo organizovaného dodávateľského reťazca.

Pri pohľade do roku 2024, výskumníci IDC očakávajú potenciálne oživenie výrobcov osobných počítačov, ktoré bude spôsobené kombináciou starnúceho hardvéru, ktorý bude potrebné nahradiť, a zlepšujúceho sa stavu globálnej ekonomiky.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ZDNet, Bloomberg

Facebook komentár