Ľudia nikdy nezažívajú nudný okamih, keď a stanú celebritou. Titulky sú pripravené poukázať na ich nedostatky, vrátane niektorých z ich finančných chýb. Tu je pohľad na päť slávnych finančných chýb a ich možných poučení.

Nadmerné výdavky

Sir Elton John údajne bojoval s “nadmernými” výdavkami, vrátane míňania 400 000 amerických dolárov mesačne za kvetinovú výzdobu. U iných hviezd, napríklad aj rapového speváka MC Hammera a herca Stephena Baldwina toto obrovské prekročenie rozpočtu viedlo k bankrotu.

A podľa Sports Illustrated, športové hviezdy taktiež zápasia s peniazmi. Po odchode do „dôchodku“ už za dva roky, traja zo štyroch bývalých hráčov NFL skrachovalo, alebo sú pod finančným tlakom. Prezidenti taktiež: Výdavky Thomasa Jeffersona viedli k bankrotu, viac ako jeden krát.

Úvery s priateľmi a rodinou

Nie je to o tom, že len bohatí a slávni, ktorí si rýchlo a voľne míňajú svoje peniaze. Ich priatelia a rodina taktiež. Len sa opýtajte oscarového herca Richarda Dreyfussa, ktorý len v minulom roku žaloval svojho otca a strýka, kvôli nevydarenému rodinnému úveru. Hviezda chce splatiť takmer 900 000 dolárový úver použitý na nákup kancelárskej budovy v Los Angeles.

Dôvera v nesprávnych “expertov”

To nás privádza k ďalšiemu omylu financií u celebrít: Slepo veriť ostatným s vašimi peniazmi. Kevin Bacon, Uma Thurman, Leonardo DiCaprio a Matt Damon patria medzi celebrity, ktoré sa stali obeťami finančných podvodníkov. Stratili milióny tým, že zverili ich peniaze tzv. dôveryhodným a exkluzívnym poradcom.

Z toho plynie ponaučenie? Nikto sa nestará o vaše peniaze viac, ako vy. Nemali by ste vkladať svoje peniaze ľudom – tzv “profesionálov” bez due diligence (preverovanie alebo náležitá opatrnosť) – dokonca aj keď prídu vysoké odporúčania.

Daňové úniky

Tieto ďalšie hollywoodske hviezdy nám pripomínajú, prečo by sme sa nikdy nemali vyhnúť plateniu štátnych daní. Wesley Snipes za daňové úniky dostal trojročný trest, v domácom väzení. Hviezda bola odsúdená za to, že nepodala správne priznanie za roky 1999-2004, kedy údajne utajila takmer 38 miliónov dolárov.

Country spevák Willie Nelson nezaplatil strýkovi Sam-ovi a dlhuje mu na daniach viac ako 16 miliónov amerických dolárov. Ale nakoniec uhradil tento svoj dlh – no až po predaji väčšiny svojich aktív.

Majte na pamäti, zatiaľ čo vy môžete vždy požiadať o predĺženie, ak si myslíte, že ste niečo nevyplnili správne – vždy skontrolujte daňové priznanie, aby ste sa nakoniec vyhli zbytočným sankciám.

Problémy z predmanželskou zmluvou

Vzhľadom k vysokej miere rozvodovosti Hollywoodu, si môžete myslieť, že ľudia na červenom koberci si viac chránia svoj majetok a podpisujú predmanželskú zmluvu (pred ich spolužitím v manželstve). Drahé ponaučenie dostal Mel Gibson. Rozvod s manželkou Robyn, v roku 2008 stálo tohto austrálskeho herca takmer pol miliardy dolárov pre nepodpísanie tejto zmluvy. Podľa kalifornského štátneho práva, bez samostatnej právnej dohody na mieste, sa aktíva po rozvode všeobecne rozdeľujú v pomere 50 na 50.

Zdroj:  LATimes

Facebook komentár