5_grafov_ako_protesty_v_Hongkongu_ovplyvnili_ekonomiku_mesta_a_akciovy_trh

Rozsiahle protesty v Hongkongu trvali viac ako šesť mesiacov – s malými náznakmi, že v dohľadnej dobe vymiznú.

Hongkong – bývalá britská kolónia, ktorá sa v roku 1997 vrátila čínskej vláde, je celosvetovým finančným a obchodným centrom spájajúcim Čínu a svet.

Protesty v meste boli spočiatku vyvolané navrhovanými zmenami zákona, ktoré by umožnili vydanie jednotlivcov do Číny. Neskôr sa premenili na širšie protivládne demonštrácie, ktoré zahŕňajú požiadavky, ako je väčšia hodnota demokracie a všeobecné volebné právo a občas dokonca išlo o násilné konflikty medzi demonštrantmi a políciou.

Tu je päť grafov, ktoré ukazujú, ako protesty ovplyvnili hongkonskú ekonomiku a akciový trh.

Hongkong v recesii

Protesty spolu s neistotami, ako je obchodná vojna medzi USA a Čínou, poslali hongkonské hospodárstvo do recesie – prvýkrát za desať rokov.

5_grafov_ako_protesty_v_Hongkongu_ovplyvnili_ekonomiku_mesta_a_akciovy_trh_1

Pre mesto by to mohlo byť horšie. Iris Pangová, analytička holandskej banky ING so zameraním na Čínu, predpokladá, že ročný hrubý domáci produkt Hongkongu v roku 2019 klesne o 2,25% a v roku 2020 o 5,8%.

Pokles maloobchodných predajov

Jednou z hlavných hybných síl hospodárskeho poklesu v Hongkongu je prudký pokles maloobchodných predajov. Súkromná spotreba predstavuje okolo 65% HDP mesta.

5_grafov_ako_protesty_v_Hongkongu_ovplyvnili_ekonomiku_mesta_a_akciovy_trh_2

Hongkongskí spotrebitelia boli opatrní, pokiaľ išlo o výdavky, keďže globálny ekonomický výhľad sa začiatkom roka zmenil na “mizivý”. Protesty však prinútili spotrebiteľov zadržať ešte viac výdavkov, čím sa situácia poklesu maloobchodných tržieb v meste zhoršila.

Súvisiace: Hongkong vynakladá miliardy na odvrátenie recesie

Pokles cestovného ruchu

Klesajúce prílevy turistov do Hongkongu taktiež prispeli k hospodárskym problémom mesta.

5_grafov_ako_protesty_v_Hongkongu_ovplyvnili_ekonomiku_mesta_a_akciovy_trh_3

Návštevníci z pevninskej Číny, ktorí tvoria takmer 80% turistov v Hongkongu, v období medzi januárom až októbrom tohto roku v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2018 klesli približne o 4,45%.

Akciový trh v roku 2019

Napriek tlaku na hospodárstvo, sa zdá že hongkongský akciový index – Hang Seng Index – vyzerá byť na ceste ku koncu roka 2019 k ziskom.

5_grafov_ako_protesty_v_Hongkongu_ovplyvnili_ekonomiku_mesta_a_akciovy_trh_4

Podľa Marka Mobia, zakladajúceho partnera spoločnosti Mobius Capital Partners, investori stále vnímajú hongkongský akciový trh ako spôsob nákupu a predaja čínskych aktív.

Mobius 6. decembra uviedol: “Vždy sa jedná o možnosť ako vstúpiť do Číny cez Hongkong a to sa čoskoro nezmení.”

Líder v oblasti nových emisií akcií

Hongkong sa usiluje udržať si pozíciu svetového trhu s novými akciami.

5_grafov_ako_protesty_v_Hongkongu_ovplyvnili_ekonomiku_mesta_a_akciovy_trh_5

Je to hlavne vďaka veľkému sekundárnemu kótovaniu čínskeho technologického gigantu Alibaba a počiatočnej verejnej ponuke pivovarníckeho podniku Budweiser v Ázii a Tichomorí, ktorý pomohol mestu prekonať konkurenčné burzy v USA a Číne.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár