Možno ste počuli, že všetko sa predražuje.

No, to je väčšinou pravda. Nebolo to ľahké, ale našli sme niekoľko predmetov, ktoré sú stále lacnejšie, ako keď sa minulý rok začala pandémia.

Tu sú niektoré z vecí, ktoré sú lacnejšie ako vo februári 2020.

Oblečenie

Žena nakupuje oblečenie v obchode.

Žena nakupuje oblečenie v obchode.

Keď sa na začiatku pandémie spustil prechod pre prácu na diaľku, zmenil sa aj šatník typického Američana. Zbohom, obleky a šaty. Vitajte, tepláky a tričká.

Aktuálne, keď sa kancelárie, reštaurácie a zvyšok sveta začínajú znova otvárať, môže byť vhodné pripraviť si na to aj šatník. Našťastie niektoré oblečenie je stále lacnejšie, ako bolo pred pandémiou.

Pánske aj dámske odevy sú vo všeobecnosti lacnejšie ako pred-pandemických rokoch. Podľa údajov Úradu pre štatistiku práce cena oblečenia pre mužov poklesla o 7,2%, zatiaľ čo dámske oblečenie sa od februára 2020 znížilo o 5,9%.

Ceny dámskych šiat počas pandémie klesli o 12,1%. Pánske obleky a športové saká čelili ešte výraznejšiemu poklesu. Obleky sú aktuálne o 21,5% lacnejšie ako vo februári 2020.

Hromadná preprava

Ďalšia zmena, ktorá prišla s pobytom doma: Už žiadne hromadné presúvanie. Teraz, keď je veľa Američanov očkovaných, vlaky a autobusy naberajú na sile a stávajú sa opäť normou.

Našťastie, hromadná doprava medzi mestami je o 2,9% lacnejšia ako vlani vo februári.

Ak si tento víkend užívate noc (alebo deň), hoci vaše jedlo alebo nápoje môžu byť drahšie ako obvykle, môžete sa upokojiť tým, že vaša preprava je lacnejšia, ako pred 16 mesiacmi.

Športové udalosti

Aktuálne prebieha bejzbalová sezóna a aký je lepší spôsob, ako osláviť leto a očkovanie, ako vstúpiť na štadión plný ďalších ľudí a sledovať zápas – osobne?

Vstupné na športové podujatia je o 1,8% lacnejšie ako pred pandémiou. Aj keď nejde o veľký rozdiel, je dôležité brať naše výhry tam, kde môžeme, a aj ten najmenší cenový rozdiel je veľkým plusom, keď (takmer) všetko ostatné sa zdražuje.

Domáce zvieratá

A pedestrian wearing a protective mask walks a dog outside a PetSmart store in the Brooklyn borough of New York, U.S., on Tuesday, Oct. 27, 2020. PetSmart Inc.??is kicking off a??$2.35 billion??junk bond offering as part of a larger financing package that will separate the company from its online counterpart??Chewy Inc. Photographer: Mark Kauzlarich/Bloomberg via Getty Images

Dopyt po domácich miláčikoch a potrebách pre domáce zvieratá prudko stúpal počas pandémie, keď Američania trávili čas uviaznutý doma.

Keď však opäť vstupujeme do bežného sveta, môžete zvážiť opätovné doplnenie zásob hračiek vašich domácich miláčikov, pretože ceny potrieb pre domácich miláčikov sú stále nižšie, ako boli pred pandémiou.

Ceny domácich miláčikov a produktov pre domácich miláčikov sú o 1,8% lacnejšie ako vo februári 2020. Potreby pre domáce zvieratá a príslušenstvo od začiatku pandémie poklesli o 3,8%.

Zdravotná starostlivosť

Počas pandémie sa zdravotná starostlivosť stala ešte dôležitejšou ako v minulosti. Ako sa teda lekárska starostlivosť vyhla inflácii? Návštevy preventívnych lekárov a zdravotná starostlivosť sa minulý rok presunuli do úzadia, pretože ľudia počas pandémie zostali doma.

Od februára 2020 zlacneli produkty lekárskej starostlivosti, ktoré zahŕňajú všetky lieky a iný zdravotnícky materiál, o 2,3%.

Ceny liekov, ktoré sú členené do konkrétnejších kategórií, zaznamenali pokles o 2,2%. Samotné ceny liekov na predpis za posledný rok a pol čelili zníženiu o 2,9%.

Zdravotnícke vybavenie a spotrebný materiál, ktorý zahŕňa položky ako obväzy, antikoncepčné prostriedky, vyhrievacie podložky a invalidné vozíky, zaznamenali najväčšiu zmenu s poklesom cien pred pandémiou, presnejšie o 5,8%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár