Ako_5G_siet_transformuje_vyrobu

5G siete, ktoré transformujú svet zábavy, komunikácie a dopravu, môžu byť ešte o niekoľko rokov vzdialené. Ale vo výrobe, sa už táto technológia prejavuje.

Sieť novej generácie 5G môže byť 100-krát rýchlejšia ako 4G, čo robí komunikáciu medzi zariadeniami a servermi oveľa rýchlejšiu. Siete môžu byť inštalované v relatívne malých oblastiach – ako napríklad továreň – bez rozsiahlych rušivých vplyvov.

Kombinácia rýchlosti, praktickosti a potenciálnych úspor nákladov povzbudzuje operátorov, aby so sieťou 5G experimentovali. Výsledky boli pozitívne, čo naznačuje, že technológia môže byť široko využívaná v továrňach ešte pred smartfónmi a inými spotrebnými produktami, najmä preto, že prieskumy ukazujú, že mnohí spotrebitelia ešte nie sú za 5G ochotní si priplácať.

Skupina Ericsson, ktorá je jedným z najväčších poskytovateľov 5G zariadení sa pri realizácií jedného skorého testu spojila s Fraunhofer Institute for Production Technology (v Nemecku).

Súvisiace: Čo je 5G?

Experiment zahŕňal továreň, ktorá vyrába disky s kovovými lamelami pre prúdové motory. Veľké komponenty sa vyrábajú v procese nazývanom frézovanie kovov, ktorého dokončenie trvá až 20 hodín a v kovových komponentoch vyžaduje mimoriadne presné rezy.

Postup má vysokú chybovosť: až 25% podiel výsledku musí prejsť prepracovaním z dôvodu porúch, spôsobeným malými vibráciami. Chyby sa často až do konca procesu nezistia, čo znamená, že na prepracovanie ide zbytočne veľa úsilia.

Senzory 5G pripojené k časti stroja.

Senzory 5G pripojené k časti stroja.

Avšak umiestnením senzorov, ktoré používajú 5G sieť priamo na komponenty alebo nástroje, bola spoločnosť Ericsson schopná odhaliť chyby v reálnom čase a znížiť chybovosť len na 15%. Priemerné výrobné náklady na jeden kus materiálu sa znížili o 3 600 eur (4 075 dolárov).

Rýchlosť a spoľahlivosť 5G sietí znamená, že medzi zariadeniami a servermi, s ktorými komunikujú, je prakticky nulová latencia alebo oneskorenie. A to je to, čo robí technológiu tak užitočnou pre výrobcov.

Åsa Tamsonsová, ktorá je vedúcou viceprezidentkou spoločnosti Ericsson poznamenala: „S tak rozsiahlym znížením oneskorenia v prenose môžeme vedieť zachytiť, či je v procese odchýlka ešte predtým, ako nástroj narazí na čepeľ a stroj môžete zastaviť skôr, ako chyba nastane.“

Nishith Tripathi, ktorý je odborníkom na mobilné technológie v oblasti ocenenia, povedal, že iba 5G dokáže dodať výkon potrebný, ktorý je dôležitým v nastaveniach z výroby.

Podľa neho “si cez 4G jednoducho nemôžete robiť svoju prácu je potreba vysokej rýchlosti a nízke oneskorenie, čo 5G sieť ponúka.”

Ďalšie dve funkcie robia zo siete 5G ideál pre použitie v továrňach: Siete sú relatívne ľahko inštalovateľné a môžu podporovať obrovské množstvo zariadení.

Budovy o rozlohe väčšiny tovární môžu byť prakticky “zabalené” sieťou 5G cez anténu umiestnenú na streche. To je oveľa jednoduchšie ako iné potenciálne možnosti 5G siete, ako sú vozidlá s vlastným pohonom, ktoré by vyžadovali pokrytie obrovského množstva ciest, ktoré by mali byť lemované 5G zariadeniami.

Súvisiace: 5G je revolučná, ale kto ju zaplatí?

Tripathi ďalej poznamenal, že 5G technológia taktiež umožňuje veľký počet pripojení naraz. Ak je potrebné pripojiť každý kus zariadenia v továrni, 5G sieť takú záťaž dokáže bez problémov zvládnuť.

Ericsson nie je jedinou spoločnosťou, ktorá s touto technológiou experimentuje. Výrobný závod firmy Bosch v anglickom Worcesteri v priebehu minulého mesiaca začal skúšku 5G siete. A v texaskom Austine spoločnosť Samsung spolupracuje s AT&T, na vytvorení „inovačnej zóny“.

Tripathi dodal: “Keď hovoríte o 5G zážitkoch, ako sú hologramy, virtuálna realita, veci, ktoré vy a ja zažijeme, budeme musieť počkať ešte niekoľko rokov, ale pre podniky je to tu a teraz.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, Yahoo

Facebook komentár