Rozumné hospodárenie s peniazmi nie je len o matematike. Táto časť je jednoduchá: Míňajte menej ako zarobíte a investujte skoro a často aby ste boli vďaka kompaundácii v starobe bohatí. 

Čísla nie sú zložité, ale psychologické a emocionálne prekážky, ktoré väčšine ľudí bránia v dosiahnutí ich finančných snov sú. Nemusí to však byť takto, ak budete schopní ostať na správnej strane duševných problémov, ktoré obklopujú vaše úspory. Považujte tento zoznam za mentálne resetovacie tlačidlo vašej finančnej psychiky.

Neexistujú žiadne tajomstvá.

Základy budovania bohatstva sa dokumentujú po stáročia. Prestaňte hľadať skratky a tajomstvá; miesto toho sa zamerajte na jednoduché veci, ktoré vás učili vaši rodičia a starí rodičia, ako napríklad nemíňať viac, ako zarobíte. (Ak potrebujete naštartovať, vyberte si  George S. Clasona- Najbohatší muž v Babylone, 1926.)

Šťastie prichádza, ak viete riadiť očakávania.

Uspokojenie nedosiahnete ak budete pracovať tvrdšie iba preto, aby ste si kúpili viac vecí, pretože stále je veľa vecí, ktoré by ste mohli mať. Únik z pasce je jednoduchý: Naučte sa byť spokojní s tým, čo máte.

Môžete mať čokoľvek chcete, ale nie všetko čo chcete.

Nemilosrdne znížte náklady na nepodstatné veci, aby ste mohli míňať na to, čo vás skutočne zaujíma. Milujete staré lietadlá? Úžasné. Až tak vás nezaujímajú autá? Nemíňajte na ne.

Všetko automatizujte.

Keď príde na šetrenie a investovanie, ste sám sebe najväčším nepriateľom. Odstráňte sa teda z rovnice. Zautomatizujte svoje úspory, platenie účtov a investície. Ušetrite tak čas a starosti- a budete v menšom pokušení minúť svoje dôchodkové sporenie na vírivku.

Perfektné je nepriateľom celkom dobrého.

Často zlyhávame pretože hľadáme absolútne bezpečný spôsob investovania alebo sporenia. Radšej teda neurobíme nič. Ale konanie vylieči strach a decentný alebo celkom dobrý zisk je lepší ako nič.

Nevyhovárajte sa.

Neobviňujte prezidenta, vášho ex alebo vášho obchodného partnera zo svojej finančnej situácie. Vaše okolnosti nemusia byť celkom vaša vina, ale je to vaša zodpovednosť.

Nikoho vaše peniaze nezaujímajú viac ako vás,

nečakajte teda kým vám niekto iný povie ako šetriť alebo investovať, alebo ako sa dostať z dlhov. Máte odvahu a mozog na chod vlastného biznisu. To isté spravte so svojou šekovou knižkou. 

Uľahčite si predčasný odchod do dôchodku

Ak by som vám mal dať iba jedinú radu, bola by to táto: Zvýšte mieru svojich úspor. Väčšina finančných guru radí šetriť 10% z príjmu. Drahý čitateľ, to nie je dosť. Potrebujete ušetriť 30 alebo 40 percent svojho prímu – najlepšie však skúste 50. Robte to tak a predčasný dôchodok sa zrazu stane reálnym, nie iba kvôli ušetreným peniazom, ale hlavne kvôli jednoduchému, dostupnému životu, ktorý ste viedli aby ste mohli toľko ušetriť. Namiesto $100,000 za rok, budete počas dôchodku na výdavky potrebovať iba $50,000. Bingo: Práve ste si cestu k dôchodku skrátili o rok. 

Zdroj: Bankrate

Facebook komentár