Ak si myslíte, že medzi najväčších podnikateľov histórie pravdepodobne patria Andrew Carnegie, Thomas Edison, Bill Gates a Steve Jobs, tak ste mohli zabudnúť na jedno veľké meno: Santa Claus.

Od tretieho storočia pred naším letopočtom je osobou plnou mýtov a legiend a je známym aj inými menami, ako svätý Mikuláš (pre Naše deti je to Ježiško :-) ). Zároveň je úžasným podnikateľom a každý by sa od neho mohol učiť.

Súvisiace: 7 vecí, ktorých tréning z Vás urobí lepšieho podnikateľa

1. Santa má naozaj verných zákazníkov

Pán Claus keď sa rozhodol pustiť na každoročnú cestu sa určite zameriava na veľký trh. Po celom svete má približne okolo 2,2 miliardy zákazníkov. A aj keď nie každé dieťa verí v Santu, jeden odhad hovorí o 1 z 5, ale stále sa jedná o naozaj veľký trh a to pre každého podnikateľa.

Ale aj na tomto veľkom trhu neberie každého. Účinne rozdeľuje svojich zákazníkov medzi tých, ktorý boli poslušnými a dobrými. Jedná sa o výbornú jednoduchosť v jeho úspešnom zameraní na zákazníka. Ak chcete byť zlý, Santa nebude strácať svoj čas a naozaj Vám neprinesie hračku o ktorej ste celý rok snívali.

Pokiaľ ide o deti, ktoré zostavili “svoj zoznam”, Santa si pre nich určite vyčlení čas a vypočuje ich. Či už je to bicykel, herná konzola alebo šteňa, Santa počúva každého jedného zákazníka a prinesie im to čo každí chce a presne 24. decembra.

Aké ponaučenie si môže zobrať podnikateľ a vaša firma? Aby ste sa stali úspešným podnikateľom, aj vy potrebujete mať veľký cieľový trh, ktorý môže podporovať vaše podnikanie. Okrem toho, mali by ste rozlišovať segment svojich zákazníkov, takže aj tu si môžete vytvoriť svojich verných zákazníkov, ktorí sú vašou prvou prioritou. Napokon a čo je najdôležitejšie? Mali by ste vždy načúvať prianiam a potrebám svojich zákazníkov.

2. Pozná hodnotu diverzifikácie

Jeden z mojich najobľúbenejších prázdninových kníh je “Život a dobrodružstvá Santa Clausa.” Jedná sa o knihu, kde sa popisuje ako sa Santa rozhodol ponúkať viac darčekov. Bolo to naozaj výborné rozhodnutie. Začal svoju činnosť tak diverzifikovať, aby mohol ponúknuť deťom po celom svete širokú škálu darčekov.

Aké ponaučenie si môže zobrať podnikateľ a vaša firma? Netreba sa nechať zatlačiť do kúta, kde budete ponúkať iba jeden produkt alebo službu. Nechcete predsa produkt, ktorý bude mať úspech iba v krátko časovom období. Namiesto toho hľadajte spôsoby, ako diverzifikovať svoje podnikanie tým, že začnete ponúkať súvisiace výrobky, otvoríte si vlastný internetový obchod, alebo sa rozšírite na iné trhy.

Súvisiace: 4 lekcie od miliardárov, ktorí sa pustili do podnikania už na škole

3. Odpočinok je pre neho dôležitým

Potom, čo väčšinu roka pracuje na príprave a zabezpečení darčekov pre deti po celom svete počas jednej noci, Santa si vie vychutnať aj zaslúžený odpočinok a vie ako načerpať novú energiu. Nebuďte prekvapení, ak ste na mieste, kde Santa surfuje, alebo relaxuje na pláži a nejaký čas trávy aj s jeho pani Clausovou. Každý podnikateľ, ktorý tvrdo pracuje si zaslúži oddych, aj ten, ktorý pracuje v dielňach na severnom póle.

Aké ponaučenie si môže zobrať podnikateľ a vaša firma? Podnikatelia sú notoricky známymi pre nadmernú pracovnú dobu a len zriedka si užívajú akýkoľvek voľno. V skutočnosti, podľa prieskumu z roku 2013, až 43 percent malých podnikateľov si dokonca užíva kratšiu dobu dovolenky, ako pred piatimi rokmi.

Pauza od práce by sa pre podnikateľov mala stať prioritou. Nie je možné byť produktívnym bez toho, aby ste poskytli Vášmu telu a mozgu určitú možnosť dobitia. Byť mimo pracovného prostredia Vám môže taktiež pomôcť stať sa viac tvorím a objavíte nové pohľady na problémy, ktoré Vám bránia v úspechu.

4. Vie sa pripraviť na ekonomické problémy

Dokonca aj turbulentné ekonomické časy nemôžu zastaviť Santu –  dokonca ani Veľká depresia. Aj keď deti nemusia získať toľko darčekov, ako by chceli, Santa je stále schopný im ich prinášať. Je to kúzlo a Santa sa vie naň naozaj dobre pripraviť. Santa sa tak stal nevyhnutnou súčasťou prázdnin a nemusí sa ani spoliehať na obrovské marketingové rozpočty.

Aké ponaučenie si môže zobrať podnikateľ a vaša firma? Recesia by Vám nemala brániť vo Vašom podnikaní, ale mali by ste sa vedieť vhodne pripraviť, najmä preto, aby sa zabránilo tomu, že ekonomika ovplyvní vaše podnikateľské aktivity. Následne sa nemusíte zamerať na predaj základného produktu alebo služby a uťahovať svoj rozpočet tak, že si nemôžete dovoliť míňať peniaze na položky, ktoré nie sú potrebné.

5. Je nepostrádateľný

Prečo Santa bol schopný zostať dôležitou osobou počas všetkých tých storočí? Je to preto, že Santa robí deťom radosť a inšpiruje ich k tomu, aby stali lepšími. Okrem toho, deti potrebujú veriť v Santu, ak chcú využiť svoju predstavivosti a byť kreatívnymi pri riešení problémov. Jacqueline Woolleyová, ktorá je profesorkou a vedúcou katedry psychológie (University of Texas v Austine) uskutočnila výskum, ktorý zistil, že veriť v Santu je “dôležitým cvičením pre detské odôvodniteľné uvažovacie schopnosti a ich využití dôkazov.”

Pokiaľ ide o detskú radosť a predstavivosť, Santa rozhodne trh ovládol. Určite bude v tom pokračovať a bude aj naďalej nepostrádateľným pre budúce generácie.

Aké ponaučenie si môže zobrať podnikateľ a vaša firma? Ako vaša firma inšpiruje svojich zákazníkov? Čo ponúkate svojimi výrobkami a službami? Čo vás odlíši od konkurencie? Odpovede na tieto otázky budú pre vašu firma nenahraditeľné, keďže zistíte čo robíte pre svojich zákazníkov. Rovnako ako sa Santa stal jednou z najdôležitejších súčastí sviatkov, vaše podnikanie by malo zanechať podobný odkaz a malo by sa stať súčasťou vášho každodenného života zákazníkov.

Súvisiace: 8 vecí, ktoré nás miliardári môžu učiť o vzostupe v podnikaní

6. Santa si vybudoval výborný tím, ktorý s ním zostane

Santa Claus sa nestal takou legendou na vlastnú päsť. Má kvalifikovaný a talentovaný tím, ktorý ho vie zaskočiť. Hračky mu vyrábajú elfovia. Soby ťahajú jeho sane. Santa je rovnakým ako všetci úspešní podnikatelia, obklopuje sa s tými správnymi jednotlivcovi, aby jeho továrne bežali naozaj hladko. Okrem toho, že má talent pre využitie jedinečných schopností konkrétnych členov tímu – všetci vieme, príbeh Rudolfa. Bez jeho pomocníkov by neexistoval žiadny spôsob, ako by Santa mohol vytvoriť a riadiť také efektívne podnikanie.

A taktiež svojich členov tímu vie oceniť. Je známy tým, že sa delí o svoje mlieko, sušienky a sobom dáva mrkvu.

Aké ponaučenie si môže zobrať podnikateľ a vaša firma? Ako vlastník firmy môžete cítiť veľkú zodpovednosť a bremeno na svojich pleciach, ale takáto práca má niekoľko ďaľších nevýhod, ako je napríklad znižovanie produktivity a morálky. Mať správny tím na mieste zaisťuje, že budete vytvárať kvalitný obsah a produkty, rovnako ako budete zmierňovať tlaku na plnenie termínov a cieľov v odhadoch.

Šťastné sviatky!

( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Facebook komentár