V posledných rokoch čínske spoločnosti začali obrovskú vlnu výstavby, ktorá už teraz pretvára svet. Tu je šesť najambicióznejších projektov.

32 miliard dolárov – ekonomický koridor medzi Čínou a Pakistanom

Obrovský projekt na spojenie prístavu Gwadar v južnom Pakistane so západnou Čínou, čo zahŕňa cesty, železnice, ropovody, plynovody, čo môže Číne poskytnúť vysoko prestížny prístav v Indickom oceáne. Keď chodba bude dokončená, bude slúžiť ako hlavná brána pre obchod medzi Čínou, Stredným východom a Afrikou. Kontrola prístavu Gwadar bola posunutá na čínsku štátnu firmu zámorských prístavov vo februári 2013. Začiatkom tohto roka bol dohodnutý aj plán vybudovania letiska v Gwadari, rovnako ako položenie optických káblov medzi čínskou hranicou a Rawalpindi.

Súvisiace: 10 dôvodov, prečo sa môže čínskej produkcii zvyšok sveta len prizerať

13 miliard dolárov – vysokorýchlostné železnice v Nigérii

Čínska železničná firma v máji podpísala 7,6 miliardový kontrakt na zavedenie 1 384 kilometrovej vysokorýchlostnej železnice cez celú Nigériu, po ktorej môžu vlaky ísť rýchlosťou vyše 120 km/h. Zatiaľ neexistujú žiadne podrobnosti o trase linky.

11,1 miliard dolárov – projekt Alžírskej diaľnice z východu na západ

Ambiciózny projekt sa začal v marci 2007 na vybudovanie šesťprúdovej spoplatnenej cesty cez Alžírsko. Projekt bol sprevádzaný zmätením, obvineniam z úplatkárstva a oneskorenými platmi zamestnancov.

Čínska železničná firma a CITIC získali zákazky na časti diaľnice, ako aj japonské konzorcium. Diaľnice budú stavané 1 217 km od marockej hranice k tuniskej hranici, ktoré spoja pobrežné mestá Alžírska.

1,7 miliard dolárov – projekt Baltická Perla

Na pobreží Fínskeho zálivu juhozápadne od Petrohradu Čína stavia nové mesto pre 35 tisíc obyvateľov. Projekt miliardovej investície Šanghajskej priemyselnej investičnej spoločnosti bol naplánovaný na šesť až osem rokov, ale spomalil sa kvôli finančnej kríze.

Po dokončení projektu, v novom meste bude 14 tisíc bytov, 5 škôl a 9 materských škôl, nákupné centrá, reštaurácie a kiná. Kritiku projekt dostal pre zlé podmienky pre stavebných robotníkov a dopravné problémy v meste.

1,5 miliard dolárov – veterná farma vo východnom Texase

Spoločnosť Shenyang Power Group v roku 2011 podpísala zmluvu na výstavbu veternej farmy na vyše 14 tisíc hektárov vo východnom Texase, čím sa stane jednou z najväčších v Spojených štátoch. Elektráreň budú poháňať turbíny vyrobené v Číne, ktoré budú financované čínskou export-import bankou v hodnote 880 miliónov libier.

Súvisiace: Čína stavia obrovské ekologické mesto, kde nebudeme musieť šoférovať

1,3 miliard dolárov – vodná elektráreň Zungeru v Nigérii

Goodluck Jonathan, nigérijský prezident, sa minulý rok v júli pri návšteve Pekingu dohodol na vybudovaní 700 mW priehrady na rieke Niger, približne 145 km od Abuje. Výstavba bude trvať 5 rokov a tri štvrtiny nákladov budú požičané od Číny na 20 rokov 2,5 %-ným úrokom.   

Preložil: Silvia Harcsová

Zdroj: TheTelegraph

Facebook komentár