6_najvacsich_hracov_na_Wall_Street_a_ich_nazor_na_Bitcoin_2017

Zdá sa, že rok 2017 je rokom kryptomien. Najväčší hráči na Wall Street sa však nenechali strhnúť ošiaľom. Hodnota trhu s digitálnymi menami sa od začiatku tohto roka zvýšila o viac než 720% a dnes dosahuje úroveň $145 miliárd. Všetky virtuálne meny sú založené na technológii zdieľanej účtovnej knihy, ktorá sa nazýva blockchain.

Prvou a najväčšou kryptomenou je Bitcoin. Jeho hodnota sa od začiatku tohto roka zvýšila o viac ako 450%. Inštitúcia Bank of America Merrill Lynch tvrdí, že Bitcoin je preplneným trhom, do ktorého je zapojených 214 finančných manažérov. Dohromady údajne spravujú majetok vo výške $629 miliárd.

Spolu s kryptomenami sa na trhu objavil nový spôsob crowdfundingového financovania stoviek start-upových spoločností. Jedná sa o takzvané počiatočné ponuky digitálnych mien (ICO). Pomocou tejto stratégie sa v niektorých prípadoch počas niekoľkých sekúnd vyzbierali milióny dolárov.

Súvisiace: Ako banky a finančné inštitúcie využívajú technológiu blockchain?

Medzitým vzniklo viac ako 75 „krypto“ hedžových fondov, ktoré s nadšením investujú do 1 000 rôznych digitálnych mien na trhu a nových ICO projektov.

Astronomický nárast trhu s kryptomenami upútal pozornosť aj najvýznamnejších rezidentov Wall Street. Tí však zažili už dostatočne veľa finančných bublín a nenechávajú sa strhnúť všeobecným ošiaľom. V niektorých prípadoch dokonca vyjadrili značné obavy.

Už niekoľko popredných hráčov z Wall Street prispelo od začiatku tohto mesiaca do diskusie týkajúcej sa virtuálnych mien. Prečítajte si, čo o nich povedali zástupcovia najväčších finančných inštitúcií.

Jamie Dimon, generálny riaditeľ spoločnosti JP Morgan

Generálny riaditeľ banky JP Morgan Chase, Jamie Dimon.

Generálny riaditeľ banky JP Morgan Chase, Jamie Dimon.

Jamie Dimon, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti JP Morgan, rečnil o Bitcoine 12. septembra na konferencii Financial Services Conference v banke Barclay. Jeho slová boli znepokojivo kritické. Dimon nazval kryptomenu „podvodom“ a povedal, že „je horšia ako cibuľky holandských tulipánov“.

Dodal, že by zo svojej firmy okamžite vyhodil každého bankára, ktorý by si dovolil obchodovať z touto digitálnou menou.

Na druhý deň po Dimonovom prejave klesla hodnota Bitcoinu o 11%.

Súvisiace: Jamie Dimon (JP Morgan): Bitcoin je podvod

 

Ray Dalio, riaditeľ informačnej činnosti v spoločnosti Bridgewater Associates

6_najvacsich_hracov_na_Wall_Street_a_ich_nazor_na_Bitcoin_2017_Ray_Dalio

Ray Dalio, ktorý je zakladateľom najväčšieho hedžového fondu na svete, potvrdil 19. septembra Dimonove vyjadrenia.

Miliardár a zakladateľ spoločnosti Bridgewater Associates povedal, že „Bitcoin je bublina“. Upresnil, že Bitcoin podľa neho nie je dobrým uchovávateľom hodnoty a nie je vhodnou menou pre vykonávanie finančných transakcií. Dalio si myslí, že práve tieto dve kritériá sú kľúčovými pre každú dobrú menu.

Povedal: „S Bitcoinom dnes nemôžete robiť takmer žiadne transakcie. Nemôžete ho jednoducho minúť.“

Dimon (časť druhá)

6_najvacsich_hracov_na_Wall_Street_a_ich_nazor_na_Bitcoin_2017_jamie_dimon_1

Dimon 22. septembra zopakoval svoj názor na Bitcoin. Povedal, že kryptomeny ako Bitcoin a Ethereum sú „dočasným výstrelkom“. V rozhovore pre portál CNBC India sa bankár kriticky vyjadril na adresu virtuálnych mien a počiatočných ponúk ICO.

O ICO povedal: „Ide o vytváranie niečoho z ničoho. To pre mňa nemá žiadnu hodnotu. Keď ľudia prídu o veľké množstvo peňazí, tento trend sa určite skončí.“

Keď spoločnosti zhromažďujú financie pomocou ICO, vytvárajú svoje vlastné digitálne mince či tokeny. Investori počas roka s nadšením investovali do týchto počiatočných ponúk a v niektorých prípadoch sa v rámci niekoľkých sekúnd vyzbierali milióny dolárov.

Analytická spoločnosť Autonomous NEXT tvrdí, že pomocou ponúk ICO sa zhromaždili celkom $2 miliardy.

Súvisiace: Trhová hodnota meny Bitcoin je väčšia ako u Goldman Sachs a Morgan Stanley

 

James Gorman, generálny riaditeľ spoločnosti Morgan Stanley

Generálny riaditeľ spoločnosti Morgan Stanley, James Gorman.

Generálny riaditeľ spoločnosti Morgan Stanley, James Gorman.

Denník The Wall Street Journal hostil 27. septembra konferenciu, na ktorej sa ku kryptomenám vyjadril aj James Gorman. Zaujal však miernejšie stanovisko ako Dimon a Dalio.

Vyjadril sa, že podľa jeho názoru je Bitcoin „určite niečo viac ako len krátkodobý trend“. V digitálnej mene síce vidí istý potenciál, sám do nej však zatiaľ ešte neinvestoval.

Dodal: „Rozprával som sa s mnohými ľuďmi, ktorí tak už spravili. Je to jednoznačne vysoko špekulatívne, no netvrdím, že vyslovene zlé. Je to prirodzeným dôsledkom celej technológie blockchain.“

Larry Fink, generálny riaditeľ spoločnosti BlackRock

Generálny riaditeľ spoločnosti BlackRock, Larry Fink.

Generálny riaditeľ spoločnosti BlackRock, Larry Fink.

Larry Fink je hlavou najväčšej investičnej spoločnosti na svete. V technológii blockchain vidí obrovský potenciál, avšak zatiaľ sa nenechal zlákať ošiaľom panujúcim okolo kryptomien.

V nedávnom rozhovore sa vyjadril, že astronomický nárast ceny Bitcoinu považuje za zlé znamenie. Jeho sláva zneli takto: „Poukazuje to na skutočnosť, že vo svete sa prepiera obrovské množstvo peňazí. Ľudia sa snažia presúvať ohromné sumy peňazí z jedného miesta na druhé.“

Aj napriek tomu však Fink súhlasí s vytvorením „skutočnej svetovej digitálnej meny“.

Povedal: „Nepáči sa mi slovo krypto. Keby sme vytvorili skutočnú svetovú digitálnu menu, praniu peňazí by bol koniec. Všetko by bolo pochopiteľné a transparentné.“

 

Lloyd Blankfein, generálny riaditeľ spoločnosti Goldman Sachs

generálny riaditeľ spoločnosti Goldman Sachs, Lloyd Blankfein.

Generálny riaditeľ spoločnosti Goldman Sachs, Lloyd Blankfein.

V rovnaký deň ako sa Fink vyjadril proti Bitcoinu, aj generálny riaditeľ spoločnosti Goldman Sachs komentoval kryptomeny na sociálnej sieti Twitter. Vyjadril sa, že „o Bitcoine ešte stále uvažuje“ a nemieni ho podporovať ani zatracovať.

Deň pred Blankfeinovým príspevkom na Twitteri sa Wall Street Journal zmienil o tom, že banka Goldman Sachs sa pravdepodobne pripravuje na obchodovanie práve s touto virtuálnou menou.

Hovorca spoločnosti povedal: „Naše kroky sú odpoveďou dopytu zo strany zákazníkov. Snažíme sa zistiť, ako môžeme vyhovieť ich požiadavkám v tejto oblasti.“

Keby banka Goldman Sachs pokračovala v tomto smere, stala by sa prvou poprednou finančnou inštitúciou, ktorá vstúpi na trh s kryptomenami. Ten od začiatku roka narástol o 720% a dosahuje hodnotu $145 miliárd.

Súvisiace: Tvorca Ethereum: Blockchain za “pár rokov” zasiahne podnikanie spoločnosti Visa

 

Axel Weber, predseda banky UBS

Predseda banky UBS, Axel Weber.

Predseda banky UBS, Axel Weber.

Axel Weber je predsedom $3 biliónovej spoločnosti UBS, ktorá poskytuje služby na finančnom trhu. Agentúra Reuters uvádza, že Bitcoin podľa jeho slov nespĺňa kritériá na to, aby bol skutočnou menou.

Weber povedal: „Často dostávam otázku, prečo som ohľadom Bitcoinu taký skeptický. Toto presvedčenie pravdepodobne vychádza z mojej minulosti centrálneho bankára. Základnou funkciou meny je to, že sa využíva ako platidlo. Malo by sa ňou dať platiť, mala by uchovávať hodnotu a mali by sa pomocou nej dať realizovať transakcie. Bitcoin spĺňa iba poslednú podmienku.“

Preložil: Albert Rákai

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, CNBC, The Wall Street Journal, Bloomberg

Facebook komentár