Warren Buffett  sa chce podeliť o desaťročia skúseností, úspechov a pádov.

„Najúspešnejší investor 20. storočia“ vás môže naučiť pár vecí týkajúcich sa podstaty vodcovstva. Warren Buffett je známy filantrop, uznávaný biznismen a neľútostný investor. Ako výkonný riaditeľ a majoritný vlastník akcií spoločnosti Berkshire Hathaway a človek, ktorý sa každoročne umiestňuje na popredných miestach v rebríčku najbohatších ľudí na svete je aj vo svojom úctyhodnom veku 84 rokov chytrý, prešibaný a používa zdravý sedliacky rozum.

( Toto je ďalší článok NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku )

Súvisiace: Všetko najlepšie, Warren Buffett! 18 brilantných citátov od najväčšieho investora všetkých čias…

Avšak „Veštec z Omahy“, ako je Buffet prezývaný, míňa svoje bohatstvo hospodárne a vyzdvihuje investovanie do trhom podhodnotených akcií. Jeho prísľub dať 99 percent svojho bohatstva na charitu je dôkazom, že rokmi overené techniky a zručnosti fungujú. Ak sa chcete stať úspešným vodcom, prečítajte si, čo vám chce Warren Buffett odkázať o vodcovstve, robení správnych rozhodnutí a skromnosti.

1. O riskovaní

„Rizikom je, ak robíte niečo, v čom sa nevyznáte.“ hovorí Buffett. To znamená, že môžete spraviť jednu z dvoch vecí. Buď budete riskovať a hazardovať, alebo si spravíte dôsledný prieskum a napredovať budete opatrnejšie, čím minimalizujete riziká. Je evidentné, že druhý prístup je lepší, ale nevedie k okamžitému splneniu vašich očakávaní. Fantázie o rýchlom zarábaní miliónov odložte nabok, dokým nebudete mať zvládnuté riziká.

2. O reputácii

„Vybudovanie mena môže trvať aj dvadsať rokov, ale dá sa zničiť za 5 minút. Ak sa nad tým zamyslíte, budete veci robiť inak.“ Toto platí hlavne pre modernú internetovú dobu plnú počítačov a mobilov. Ak je niečo na fotke alebo videu na sieti, je to tam už navždy. Dokonca je možné spraviť si snímku obrazovky programu Snapchat*, tak si dajte na Vašej reputácii záležať na internete aj mimo internetu. Neskončite ako kongresman Anthony Weiner, ktorého úspešná politická kariéra skončila kvôli tomu, že zdieľal svoje intímne fotografie na internete.

3. O ľudoch, ktorými sa obklopujete

„Je lepšie tráviť voľný čas s ľuďmi, ktorí sú lepší ako Vy. Vyberajte si spoločníkov, ktorých vystupovanie je vhodnejšie ako Vaše a snažte sa im vyrovnať.“ Vrana k vrane sadá a Vy pravdepodobne ešte nie ste v pozícii človeka, ktorý môže ostatných poučovať. Ak sa obklopíte lepšími a úspešnejšími ľuďmi ako ste Vy, budú Vás inšpirovať k tomu, aby ste aj Vy na sebe pracovali a zlepšovali sa. Ako hovorievam svojim deťom, „Ak chceš v živote lietať ako orol, nekamaráť sa s moriakmi.“

( Toto je ďalší článok NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku )

4. O minulosti

„V biznise je spätné zrkadlo vždy čistejšie ako čelné sklo“, hovorí Buffett. Samozrejme toto sa týka každej oblasti vášho života. Prestaňte sa zameriavať na minulosť hneď po tom, ako si z nej zoberiete ponaučenie. Pohybujte sa dopredu, aj keď je táto cesta najťažšia.

5. O hlúpych chybách

„V 90-tych rokoch som kúpil spoločnosť Dexter Shoe za 400 miliónov dolárov. Zbankrotovala a ja som tak  prišiel o akcie, ktoré by teraz mali hodnotu približne 400 miliárd. Spravil som veľa zlých rozhodnutí, ale to je súčasť biznisu.“

Žiaden úspešný človek nie je bezchybný, dokonalý a to je dobre. Každé pošmyknutie, každá chyba predstavuje šancu poučiť sa a neopakovať podobné prešľapy v budúcnosti.  

6. O tom, ako spoznať kedy skončiť

„Ak zistíte, že sa nachádzate na lodi, do ktorej neustále zateká, je pravdepodobne produktívnejšie vymeniť celú loď, ako plátať diery.“ Inak povedané zahoďte vašu tvrdohlavosť a zložte si z očí klapky, aby ste vedeli, kedy skončiť. Neoplatí sa zachraňovať za každú cenu všetky projekty.

7. O šetrnosti

Šetrnosť a hospodárnosť Warrena Buffetta je legendárna. Žije stále v rovnakom dome v meste Omaha v Nebraske, ktorý kúpil za 31500 dolárov v roku 1958. Svojou šetrnosťou je veľmi dobre známy, čo dokazuje aj jeho obľuba McDonaldu, Coca coly a odpor k počítačom a luxusným autám. Aj napriek tomu, že jeho celkový majetok sa počíta na miliardy, si Buffet vypláca základný plat 100 000 dolárov ročne posledných 25 rokov.

Súvisiace: 10 spôsobov Warrena Buffetta, ako zbohatnúť

Je bežné, že mnoho top manažérov si vypláca čo najvyššie provízie a žije tak luxusne a extravagantne, ako sa len dá. Mali by si z Warrena Buffetta brať príklad.

Poučte sa z múdrych slov Veštca z Omahy.

Znalosti Warrena Buffetta vyplývajú z desaťročí skúseností, uspechov a pádov. Prečo opakovať tie isté chyby, ktoré už niekto spravil. Z Warrena Buffetta a jemu podobných, ktorí rozdávajú svoje celoživotné skúsenosti plnými priehrštiami si môžete zobrať príklad, poučiť sa a uviesť ich slová do praxe.

Warrenovi Buffettovi sa to evidentne podarilo.

Preložil: Martin Szabó

( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WashingtonPost

Súvisiace: Čo vás môže naučiť dom Warrena Bufffetta o úspechu?

Facebook komentár