Zvyčajne sa ľudia s pribúdajúcim časom zlepšujú v rôznych činnostiach. Sme lepší farmári, rýchlejší bežci, bezpečnejší piloti a presnejší meteorológovia ako sme boli pred 50-timi rokmi.

Ale existuje niečo, v čom lepší nie sme a týka sa to peňazí. Ak sa pozriete na mieru osobných bankrotov, finančných kríz, bublín, študentských pôžičiek, dlhových kríz a úroveň úspor, čudujem sa, že ľudia hospodária s peniazmi tak zle ako to bolo v predchádzajúcich generáciách a možno ešte horšie.  Je to jedna z mála oblastí života, v ktorej sme hlúpejší.

( Súvisiace: Najväčšie tajomstvá šetrných miliardárov )

Tu je 77 dôvodov prečo ľudia zle hospodária s peniazmi

 1. Nechávate vaše politické názory riadiť vaše investície, pričom si neuvedomujete, že trhu je úplne jedno za koho ste hlasovali alebo akej televízie správy považujete za dôveryhodnejšie.
 2. Pod pojmom dlhodobo chápete obdobie medzi terajškom a nasledujúcim medvedím trhom, bez ohľadu nato kedy to je.
 3. Trpíte efektom Dunning-Kruegera. Chýba vám dostatok základných finančných znalosti, aby ste si uvedomili, že robíte chyby. Nedostatočné porozumenie pojmov ako sú zložené úročenie a inflácia vás môžu doviesť k viere, že robíte správne finančné rozhodnutia, aj keď v skutočnosti sú to len vaše zakopnutia s následným pádom.
 4. Každým ziskom jedného dolára, vzrastú vaše túžby o 2 a viac.
 5. Míňate príliš veľa peňazí na materiálne statky, aby ste urobili dojem na druhých, pričom si neuvedomujete, že títo ľudia sa nebudú o vás starať menej. Boli by  ste šokovaní, ako málo ľudí zaujíma, kde bola vyrobená vaša peňaženka alebo koľko hluku dokáže urobiť vaše auto.
 6. Neochvejne sa sústredíte na vecí, o ktorých viete veľmi málo, a to najmä pokiaľ ide o monetárnu politiku.
 7. Nikdy ste neboli schopný predpovedať, ako sa trh zachová. To vás ale neodradilo od toho skúšať to predpovedať aj naďalej.
 8. Nemusíte sa učiť na finančných problémoch iných ľudí. Po čase, keď sa naučíte robiť jednoduché finančné rozhodnutia, vaše životné očakávania budú nulové.
 9. Myslíte si, že ste mladý, neporaziteľný, a že nepotrebujete zdravotné poistenie. Následne vám zľadovateľný chodník, idúce auto a rýchlo sa deliace bunky ukážu ako ste sa mýlili.
 10. Rozčuľujte sa, keď v televízii počujete, že vláda hospodári s deficitom. No nevadí vám, že ste to počuli v TV, ktorú ste si kúpili cez kreditnú kartu v dome, ktorý ste si zaobstarali cez hypotéku bez akejkoľvek spoluúčasti.
 11. Zadlžíte sa aj 200 000 dolárov na získanie vysokoškolského titulu z oblasti, ktorá vás vôbec nezaujíma, ktorá vôbec neponúka zručnosti využiteľné na pracovnom trhu a v ktorej ani nemáte chuť pracovať – všetko vo veku 22 rokov.
 12. Patríte k zhruba polovici Američanov, ktorí nedokážu vyjsť s 2 000 dolármi na 30 dní pre prípad núdze, aj keď patríte k 100% Američanov, ktorí budú musieť vyjsť s 2 000 dolármi za 30 dní pre prípad núdze aspoň raz v živote.
 13. Najväčšie výdavky, aké v živote zaplatíte sú úroky. Miniete viac na úroky ako na jedlo, dovolenky, autá, školy, oblečenie, večere v podnikoch a všetky formy zábavy. Robíte to pretože nedokážete dostatočne ušetriť a požadovaný životný štýl si nemôžete v skutočnosti dovoliť. Budúcnosť vlastní vaše príjmy. 
 14. Ste nadšení z toho, že pri platbe kreditnou kartou, kde máte úrok 22% vám vrátia 1 % zo všetkých úhrad.
 15. Strávili ste posledných 5 rokov argumentovaním prečo sa Keynesiáni alebo predstavitelia rakúskej školy mýlia. Medzitým vzrástol index S&P 500 o 177%.
 16. Myslíte si, že priemerovanie finančných nákladov je nuda a vôbec si neuvedomujete účelom investovania nie je minimalizovať nudu, ale maximalizovať zisk.
 17. Pracujete v stresujúcej práci, aby ste zarobili dosť peňazí na život bez stresu. Nevidíte tú iróniu.
 18. Ste pesimistom vo svete, kde ďaleko viac ľudí vstáva ráno s cieľom urobiť veci lepšími ako prebudiť sa a myslieť si, že sme aj tak všetci odsúdení.
 19. Snažíte sa držať krok s Číňanmi a neuvedomujete si, že Čiňania sú utopení v dlhoch tak, že sa z toho pravdepodobne nikdy nedostaní.
 20. Myslíte si, že 1 milión je očarujúca suma peňazí a pritom je to suma ktorú bude väčšina ľudí potrebovať na pokrytie nimi definovaného slušného priemerného dôchodku.
 21. Všetky vaše finančné úspechy spájate so skúsenosťami a všetky finančné neúspechy so smolou.
 22. Namiesto toho, aby ste sa z chýb poučili, ignorujete ich, pochovávate, vyhovárate sa a hádžete ich na iných.
 23. Upriamite sa na akúkoľkvek cenu, za ktorú ste kúpili akcie bez toho, aby ste si uvedomili, že trh ani nevie a ani ho nezaujíma, čo je podľa vás férova cena.
 24. Vaše vnímanie histórie je päť rokov. To vedie k domnienke, že veci ako sú dlhopisy sú bezpečné, priemerná recesia je taká dlhá ako bola v roku 2008 a že sa práve nachádzame na nových maximách nezamestnanosti.
 25. Pochádzate z nižšej alebo strednej príjmovej triedy, ktorá nemá nárok na štipendium a myslíte si, že je rozumné študovať na súkromnej vysokej škole.
 26. Dosiahnete dobré výsledky na strednej a odchádzate na jednu z 8 najprestížnejších univerzít. Myslíte si, že ste kvalifikovaný byť finančným géniom, pričom si neuvedomujete, že najdôležitejšie vo finančnom svete je kontrola nad emóciami a nie znalosť nejakého vzorca.
 27. Hovoríte si, že budete chamtivý, keď sa ostatní boja, no potom keď trh klesne o 2%, vyhľadávate zárodok novej pozície.
 28. Uctievate legendárnych investorov, ktorých jedinou skutočnou zručnosťou je prezentovať sa. Ich kariérny rekord pravdepodobne pozostáva z fondov peňažného trhu.
 29. Myslíte si, že dokážete byť úspešný krátkodobý trader, ak si hedge fond s ktorým súperíte prečíta nejaký report, zistí, čo to znamená, umiestni obchod a zavrie ho v zisku v čase, aký vám zaberie iba kliknúť na uvedený report.
 30. Nechávate potvrdzujúce zlé vplyvy prevziať kontrolu nad vašou mysľou vyhľadávaním informácií zo zdrojov, ktoré súhlasia s tým, čomu veríte.
 31. Myslíte si, že ste príliš mladý na sporenie si na dôchodok, pričom každý deň, ktorý uplynie je zložený úrok nižší.
 32. Strávite mesiac vyhľadávaním, ktorá práčka je najlepšia, potom zainvestujete aj dvojnásobok peňazí do podradných akcií iba na základe tipu osoby, ktorú vôbec nepoznáte a ktorej by ste vôbec nemali dôverovať.
 33. Ste ochotný investovať najbližších 50 rokov, ale vystresujete sa vždy keď má trh zlý deň.
 34. Ste ochotný pracovať tvrdo za 15 dolárov na hodinu, ale príliš lenivý na to, aby ste strávili 4 minúty vypĺňaním papierov, na základe ktorých by ste mohli dostať tisíce dolárov z dotácií a príspevkov.
 35. Myslíte si, že robíte dobre, vybudovaním núdzového fondu, ktorý vám pokryje tri mesiace vašich výdavkov, pričom priemerná dĺžka nezamestnanosti je deväť mesiacov.
 36. Kontrolujete zostatok vášho obchodného účtu podstatne častejšie, keď trh rastie ako keď trh klesá.
 37. Zvyšujete potenciálnu investíciu založenú na minulých výnosoch radšej ako investíciu: ktorej ste porozumeli, ktorá má konkurenčnú výhodu, ktorá dosiahne vaše ciele, ktorú predáte za atraktívnu cenu.
 38. Beriete niečo tak zakomplexovane nudné ako je globálna ekonomika a skúšate to rozdrobiť na malé, elegantné stanoviská.
 39. Nerešpektujete fakt, že „nič nerobiť“ sú dve najsilnejšie slová v investovaní.
 40. Nadobúdate investície od chlapíka, ktorý má obuté mokasíny bez ponožiek, modré tričko s bielym golierom alebo traky. To málokedy končí dobre.
 41. Máte pocit, že ste obzvlášť šikovný po minuloročnom 30 % – nom raste trhu bez toho, aby ste si uvedomili, že s tým nemáte nič spoločné.
 42. Obklopujete sa 18 hodín každodenne live trhový TV prenosom v hre, ktorá si vyžaduje desaťročia nerobiť nič iné ako čakať.
 43. Najímate si doktora aby sa vám staral o zdravie, účtovníka na dane, právnika na právne problémy, inštalatéra na poruchy, stavbára na stavbu domu, trénera na cvičenie, zubára na opravu zubov, pilota na pilotovanie počas cestovania. Ani neuvažujete nad tým, urobiť to inak. Potom bez akýchkoľvek skúsenosti idete investovať chtiac – nechtiac len podľa seba.
 44. Spätne obzeranie sa Vás privedie na myšlienky, že ste videli prichádzať poslednú finančnú krízu. Horšie je, že vám to poblázni myslenie tak, že nebudete schopný predvídať ďalšiu.
 45. Myslíte si, že finančné správy sú vydávané preto, že obsahujú použiteľné informácie, ktoré potrebujete vedieť. V skutočnosti, sú publikované iba preto, lebo vydavateľ vie, že ich budete čítať.
 46. Zabúdate, že najhodnotnejším aktívom aké máte je čas. 20 rokov staré bolo aktívum, o ktorom Warren Buffett nemohol snívať.
 47. Neuvedomujete si, že chlapík, ktorý dáva rady v TV, vás nepozná, nepozná vaše podmienky, ciele alebo vašu toleranciu rizika. Vy ho v skutočnosti ani nezaujímate. On len chce byť v TV.
 48. Máte finančný plán bez uvedomenia si, že život ani nevie o vašom pláne a ani ho nezaujíma. Akýkoľvek váš plán dnes je, realita bude zajtra ďaleko rozdielna.
 49. Začnete sporiť v malých sumách. Super! Je to lepšie ako nič, ale vidím veľa ľudí, ktorý sú hrdí na svoje úspory, aj keď v skutočnosti je to nekonečne malé percento toho, čo budú potrebovať na dôchodok. Ako sa hovorí: „Odložte si trochu peňazí každý mesiac a na konci roka budete prekvapení ako málo peňazí stále máte“ Ak si myslíte, že úspora 30% alebo aj viac z výšky príjmu je šialená, začnite počítať. Mohlo by to byť blízko toho, čo budete potrebovať na šťastný dôchodok.
 50. Myslíte si, že je nemožné vyžiť z menej ako 35 tis. dolárov ročne bez toho, aby ste si predstavili, že 99% ľudí vo svete to dokáže, dokonca upravením podľa parity kúpnej sily.
 51. Vaša definícia životného štýlu strednej triedy je domov o veľkosti 3 000 štvorcových stôp (278 m2 – poznámka prekladateľa), viac kúpeľní ako je členov rodiny, tri SUV, súkromné školy, každoročné výlety na Havaj a lyžovačku v Colorade, voda Evian a lekcie jógy. (V skutočnosti sa len natiahnuť vo vlastnej obývačke.)
 52. Neviete uznať akú rolu hrá šťastie, pri občasnej úspešnej investícii. (Podobne to je, keď uctievaný investor urobí nejakú veľký predikciu, ktorá sa stane skutočnosťou.)
 53. Trpíte hard-core sklonom viery. Je to tendencia prijať alebo odmietnuť tvrdenie založené na tom ako dobre sa hodí preddefinovanej viere bez ohľadu na objektívne fakty danej situácie. Poukazujem na to, že inflácia za posledných päť rokov bola nízka, no stále sa stretnete s upodozrievavcami, ktorí veria, že kroky FEDu zapríčinia hyperinfláciu.
 54. Myslíte si, že hybridné auto je lepšia kúpa pretože má nižšiu spotrebu aj keď stojí o 10 tis. dolárov viac  ako porovnateľné benzínové auto. Pravdepodobne budete potrebovať jazdiť desaťročie kým sa vám náklady na hybrid vrátia, ale v skutočnosti ho dovtedy predáte.
 55. Nenávidíte financie, myslíte si, že sú mätúce a nechcete s tým nič urobiť. Rovnako ale milujete peniaze a nevidíte v tom žiadnu iróniu.
 56. Myslíte si, že akciový trh je príliš riskantný, pretože je volatilný a pritom si vôbec neuvedomujete, že najväčším rizikom nie je volatilita; tá vám nezvýšila hodnotu aktív za posledných niekoľko desaťročí.
 57. To, že ste nikdy neboli v chudobnej krajine vás okráda o pochopenie, že svet sa nestará ako sa práve cítite, čo si myslíte, že je „fér“ alebo čo je skutočné finančné utrpenie.
 58. Myslíte si, že rozhadzovanie peňazí na ľahkomyseľné haraburdy urobí na ľudí dojem, no v skutočnosti bude vyzerať ako neistý, pompézny blbec. (To je typické najmä pre mladých ľudí, ktorí prvýkrát prichádzajú k peniazom.)
 59. Nedokážete pochopiť, že 10 %-ný výnos počas dvadsiatich rokov vygeneruje viac peňazí ako 20 %-ný výnos počas desiatich rokov. Čas vie byť pri budovaní bohatstva oveľa dôležitejší faktor ako výnos – a je to jedna jediná vec, nad ktorou dokážete mať kontrolu.
 60. Nerešpektujete množstvo dôkazov poukazujúcich na skutočnosť, že pokiaľ sú splnené základné potreby, hodnota šťastia sa každým ďalším dolárom rýchlo znižuje. To spôsobí, že strávite väčšinu svojho života naháňaním „čísla“, o ktorom si myslíte, že vás urobí šťastným, no pravdepodobne to tak nebude.
 61. Myslíte si, že platenie finančnému poradcovi a iným peňažným manažérom 2 % ročne sa zdá byť odôvodnené, bez toho aby ste si uvedomili, že to pravdepodobne zožerie tretinu alebo viac z vašich dlhodobých výnosov.
 62. O akciovom trhu premýšľate ako o číslach, ktoré idú hore a dolu a nie ako o vlastnení podielu v skutočných podnikoch so skutočnými aktívami.
 63. Myslite si, že prenájom domu je vyhadzovanie peňazí von oknom, no pre viacerých je to jedno z najjednoduchších finančných rozhodnutí aké mohli urobiť.
 64. Vaše investičné rozhodnutia sa riadia tým, čo robí ekonomika, aj keď majú v skutočnosti spolu veľmi málo spoločného.
 65. Pri plánovaní života na dôchodku si neuvedomujete, že vek vášho dožitia môže byť 90 rokov alebo aj viac. Do dôchodku pôjdete v 65 a mohli by ste minúť viac ako tretinu vašich celoživotných úspor z investícií.
 66. Nie ste schopný nájsť si dostatok času na turistiku, bicyklovanie, plávanie, čítanie alebo čokoľvek iné, čo je zadarmo (alebo lacné). Venovať sa lacným koníčkom je veľkým a skrytým aktívom vo vašej osobnej súvahe.
 67. Pracujete tvrdo, aby ste zarobili peniaze, o ktorých nemáte čas premýšľať alebo plánovať ich financovanie. Je to ekvivalent míňania množstva času na kúpu športového vybavenia, že potom nemáte čas na cvičenie.
 68. Budem parafrázovať Carla Richardsa. Ignorujete históriu, svoje skutky zakladáte na vlastných veľmi limitovaných skúsenostiach.
 69. Bojíte sa vecí, ktoré neovplyvnite a veci, ktoré nie sú podstatné pre vaše vlastné financie.
 70. Nešli ste v 18 na vysokú pretože ste pripravený, ale preto že boli pripravení ostatní. Je to pravdepodobne jedna z najdrahších veci, akú kedy urobíte a úplne ste ustúpili tlaku rovesníkov.
 71. Myslíte si, že keď nezmeníte názor na finančné trhy, ekonomiku a vaše investície, je to nejako vznešené, ale v skutočnosti len vypínate mozog pri uvažovaní, že vecí sa vždy menia.
 72. Ignorujete to že starší Američania sa na peniaze pozerajú úplne inak ako sa na ne pozerajú mladí Američania.
 73. Je vám nepríjemne pri myšlienke, že najväčšia udalosť nasledujúceho desaťročia je určite niečo, o čom dnes nik nehovorí a to, o čom dnes všetci hovoria, je pravdepodobne zbytočné.
 74. Podceňujete ako rýchlo sa dokáže firma dostať z „kategórie prvotriednych akcií“ do bankrotu.
 75. Neuvedomujete si, že keď poviete, že chcete byť milionárom znamená to u vás pravdepodobne, že chcete minúť milión, čo je doslova opakom byť milionárom.
 76. Netušíte, že biznis modely drvivej väčšiny finančných spoločnosti sa spoliehajú na využívanie strachu, emócii, a nedostatok inteligencie zákazníkov.
 77. Prikyvujete pri všetkých 77 bodoch bez toho, aby ste si uvedomili, že hovorím o vás. Rovnako to platí o mne.

Súvisiace články:

Zopár rád ako sa zbaviť života od výplaty k výplate

6 jednoduchých stratégií pre hospodárenie s peniazmi

8 spôsobov, ako môže vaša výchova ovplyvniť vaše finančné návyky

Preložil: Tomáš Bugeľ

Zdroj: MSNMoney

Facebook komentár