77_investorov_zarobilo_a_zeny_opat_porazili_muzov_2016_2017

Zhruba takmer každý, kto mal peniaze na trhu hovorí: “Ďakujem za rok 2016!”

Drvivá väčšina investorov a to až 77% peňazí počas spomínaného roka. Tieto informácie priniesli údaje aplikácie Openfolio, ktorá užívateľom umožňuje vidieť, aké výnosy sa im darí dosahovať v porovnaní s inými investormi. Openfolio zároveň uviedlo, že ženy prekonali mužov, už tretím rokom za sebou.

V porovnaní s minulým rokom to predstavuje veľký obrat, keďže väčšina ľudí, muži aj ženy, o svoje peniaze v tom čase prišli.

Scott Wren, ktorý je vedúcim akciovým analytikom vo Wells Fargo Investment Institute poznamenal: “Rastúci optimizmus investorov a akciový trh dosiahli historického maxima, čo je ku koncu roka skvelá správa.”

Priemerní investori podľa údajov Openfolio v roku 2016 dosiahli výnos, na úrovni, niečo málo cez 5%.

Súvisiace: Chcete dosiahnuť lepšiu návratnosť? Dajte svoje peniaze žene

Nemusí to znieť tak pozitívne, keďže americký akciový index Dow Jones dosiahol výnos na úrovni neuveriteľných 13,4%, čo je jeho najväčší zisk od roku 2013, ale väčšina investorov všetky svoje peniaze nevkladalo iba do amerických akcií. Svoje portfólio diverzifikovali investíciami do dlhopisov, Európy, Japonsku, rozvíjajúcich sa trhov a komodít, ako zlato a ropa. V skutočnosti, Rusko sa ukázalo byť jedným z najvýkonnejších akciových trhov roka 2016.

Investičná analytička – Kate Warne, zo spoločnosti Edward Jones uviedla: “Môžme povedať, že investori sa držali toho, čo mali. Ich portfólio zostalo diverzifikované. V tomto investičnom prostredí nechceli čeliť väčšiemu riziku.”

Akcie a fondy, ktoré stúpali

Každý, kto bol z 5% zisku sklamaný, by sa mal pozrieť na úspory svojich bankových účtoch. Sporitelia stále sotva zarábajú nad 0%. Takže vložiť peniaze do trhov bol ten najvýhodnejší ťah.

Openfolio zistilo, že ľudia, ktorí počas roka 2016 investovali rozsiahle objemy peňazí na trhoch, do populárnych akciových technologických spoločností ako Apple, Facebook a Tesla a finančných titulov, dosiahli obrovský vzostup potom, čo Donald Trump vyhral prezidentské voľby.

Apple bola pre priemerných investorov zďaleka najpopulárnejšou spoločnosťou. V minulom roku dosiahla viac ako 10% zisk, najmä pre optimizmus ohľadom lepšieho predaja iPhonov (zvlášť potom, čo Samsung Galaxy Note 7 čelil problémom) a z dôvodu nových produktov.

Medzi ďalšie zaujímavé akciové spoločnosti roka 2016 patril Facebook (tiež 10% zisk), Bank of America (+ 31%), Goldman Sachs (+ 33%), Advanced Micro Devices (+ 300%), Amazon (+ 11%) a Netflix (+ 8%).

Čo bude ďalej v roku 2017?

Spomedzi jednotlivých akcií, investori, ktorí boli na konci roka s úsmevom mali svoje peniaze aj v nízko-nákladových investičných fondoch, ktoré pre bežných ľudí odporúča aj Warren Buffett. Jedná sa o fondy s označením ETF: Vanguard FTSE Emerging Markets ETF získal 9,3% a Vanguard Total Stock Market ETF zarobil 10,6%.

Súvisiace: Firmy so ženami dosahujú lepšie výnosy, ako tie bez nich

Ľudia, ktorí prišli o peniaze skôr inklinovali populárnym akciám, ktoré tento rok poklesli, vrátane spoločnosti Twitteri (-30%), GoPro (-52%), Fitbit (-75%) a Under Armour (-30%).

Tak kam trh mieri v roku 2017? Všeobecne “experti” na Wall Street stále predpovedajú, že bude smerovať na vyššie úrovne, aj keď dosiahne menší zisk ako v roku 2016.

Seth Masters, ktorý je investičným riaditeľom vo firme AB Bernstein poznamenal: “Trh sa môže dostať do podhodnotenej úrovne. Je príliš skoro vedieť, aké konkrétne politiky nakoniec zrealizuje novozvolený prezident Donald Trump.”

Všeobecným súhlasom je, že je určite možné očakávať ďalšiu divokú jazdu. Ale pamätajte: Americký akciový trh vždy investorom ponúkal výnos, teda pokiaľ sa jedná o dlhodobé zhodnotenie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Openfolio, WSJ

Facebook komentár