Elitné špeciálne sily sú jednými z najlepšie vycvičených a impozantných jednotiek, ktorými sa krajiny môžu pochváliť.

Idú tam, kde sa ostatní vojaci boja vstúpiť, zmapovať si potenciálne hrozby, pričom zároveň realizujú strategické ciele a vedú odvážne záchranné misie.

Tie sú naozaj najlepší z najlepších.

Aj keď je to veľmi ťažké určiť poradie týchto síl vo vzťahu k sebe navzájom, sú niektoré jednotky, ktoré sa dostanú cez ostatné, pokiaľ ide o ich výsledky a strach, ktoré vedia vytvoriť u svojich protivníkov. Títo vojaci prešli týždňami tvrdého tréningu, ktorý je výslovne navrhnutý tak, aby vyradil tých, ktorí sa nevedia dostať cez svoje ďaleké limity.


8) Special Services Group, alebo SSG sú Pakistanou silou, ktorý je lepšie známou ako “čierne bociany” vzhľadom k špeciálnej pokrývke hlavy ich komanda. Tréning údajne zahŕňa takmer 40 kilometrov dlhý pochod za 12 hodín a 8 kilometrový beh za 20 minút, v plnej výbave.


V októbri 2009, komando SSG zaútočilo na kancelársku budovu a zachránilo 39 ľudí rukojemníkom, ktorých držali podozriví bojovníci Talibanu.


7) Španielska sila Unidad de Operaciones Especiales, alebo Naval Special Warfare Force od roku 2009 sú dlhodobo jedným z najlepších európskych a najrešpektovanejších špeciálnych síl. Pôvodne boli ako dobrovoľníci z tzv. obojživelnej jednotky v roku 1952 pod názvom Amphibious Climbing Company a už od tej doby sa stali príkladom pre elitnú bojovú silu.


“Zelené barety” od UOE sú presnejšie jednou z popredných svetových elitných bojových formácií. Ich bojovníci sú extrémne vytrvalími, vysoko kvalifikovanými, nezávislými a vynaliezavými.


6) Ruská Alfa Group je jednou z najznámejších špeciálnych síl na svete. Táto elitná protiteroristická jednotka bola vytvorená KGB v roku 1974 a zostáva v službách pod novodobou organizáciou s označením FSB.


Ruské špeciálne sily a Alpha Group sa v priebehu roku 2002 dostali pod kritiku za rukojemnícku drámu v Moskve, kde 129 rukojemníkov zomrelo na základe plynu, ktorý do divadla dostali práve špeciálne jednotky.


5) Zo všetkých protiteroristických síl vo svete, málokto môže súperiť s francúzskym GIGN (GIGN). Jedná sa o takmer 200-člennú skupinu, ktorá je špeciálne vyškolená na drámy s rukojemníkmi. Tvrdia, že od roku 1973, kedy boli vytvorený už oslobodil viac ako 600 ľudí. Francúzsko má zákon, ktorý zakazuje zverejňovanie ich tvárí.


Jedným z najpozoruhodnejších epizód v histórii GIGN bolo obhliehanie Veľkej mešity v Mekke v roku 1979. Vzhľadom k zákazu nemoslimov do svätého mesta tím troch kománd z GIGN nakrátko boli konvertovaný na islam, keďže  pomáhali saudským ozbrojeným silám.


4) Izraelský Sayeret Matkal je ďalšou zo svetovo najviac elitných jednotiek. Jej hlavným účelom je spravodajská činnosť a to často funguje hlboko za nepriateľskými líniami. Pri výbere regrutov, ktorí musia vydržať veľmi náročné cvičenia odbornej prípravy, sú neustále pod dohľadom lekárov a psychológov. A dostanú sa sem iba tý najsilnejší.


V roku 2003, izraelský taxikár Eliyahu Gurel bol unesený pri preprave štyroch Palestínčanov do Jeruzalema v jeho automobile. Ale jednotka Sayeret Matkal ho našla a zachránila z 10 metrov hlbokej jamy v opustenej továrni na predmestí Ramalláhu.


3) Britská Special Air Service (viac sú známou pod označneím SAS) spolupracuje aj s pechotou s označením SBS. Na otázku o význame úlohy SAS v bojoch, ktoré nasledovali vojnou v Iraku, americký generál Stanley McChrystal odpovedal: “Pochopitelne bez nich by sme to nedokázali.”


2) Spojené kráľovstvo má silu, ako USA (Navy SEALs) a nazýva sa Special Boat Service. Výber vojakov zahŕňa vyčerpávajúci vytrvalostný test, školenie v dažďových pralesov v Belizé a školenie boja o prežitie, čo zahŕňa intenzívne výsluchy kandidátov. A máte len dva pokusy prejsť.


1) Ale US Navy SEALs jednoznačne patri na vrchol rebríčka špeciálnych síl. Ak sa chcete dostať na ich úroveň, musíte byť schopní urobiť minimálne 42 klikov za dve minúty, 50 brušných cvikov v priebehu dvoch minút a zabehnúť 2,5 kilometra za 11 minút. A to sme ešte pred tréningom.

BONUS: US Marines sú obzvlášť prísnymi v ich vlastnej príprave. Nižšie člen z US Marine pije krv kobry, počas cvičenia o prežitie v džungli, spolu Thajskou námornou silou, ako účasť spoločného vojenského cvičenia s označením “Cobra Gold 2014”.

Zdroj: Time, WonderList

Facebook komentár