Medvede (naladenie na pokles) po celom svete začínajú ukazovať silu.

Krach burzy v Číne zatlačil trhy po celom svete do prudkých strát, čím sa veľa z nich dostalo do takzvaného medvedieho trhu.

Toto označenie sa u investorov a analytikov veľmi často používa a zvyčajne popisuje 20% pokles od posledného vrcholu. Niektorí analytici sa domnievajú, že trh by mal v strate 20% zostať po dobu najmenej dvoch mesiacov.

Tu je niekoľko významných členov, ktorí sú členom tohto medvedieho klubu. Upozornenie: Niektoré z nich len nedávno poklesli o 20%:

1. Čína

To je ten trh z ktorého investori a traderi majú najväčšie bolesti. Akciový index Shanghai Composite sa nachádza v strate 42% zo svojho vrcholu, ktorý bol dosiahnutý v júni. A stále klesá aj cez snahy Pekingu o zabránenie ďalším stratám.

Za otrasmi je obava z toho, že hospodársky rast Číny oslabuje. V piatok bolo oznámené, že činnosť tovární v Číne prepadla na najnižšiu úroveň za viac ako šesť rokov.

Súvisiace: 5 spôsobov, ako by devalvácia juanu mohla otriasť trhy

2. Rusko

Rusko čelí negatívnej situácií v dôsledku padajúcich cien ropy a ekonomických sankcií, ktoré boli uložené voči Moskve za jej úlohu v kríze na Ukrajine. Hlavný akciový index v Rusku – RTS za posledných 12 mesiacov klesol o 40%. Ekonomika tejto krajiny by mala podľa očakáva v tomto roku poklesnúť až o 3,4% a ruský rubeľ počas minulého týždňa dosiahol čerstvé 6-mesačné minimá.

3. Saudská Arábia

Saudský akciový trh vstúpil na do medvedieho trhu len počas tohto víkendu, keďže od svojho vrcholu v apríli poklesol o viac ako 20%. Tento vodca zoskupenia krajín OPEC bol zasiahnutý kolapsom cien ropy a nedávno oznámil, že si začne na trhoch požičiavať peniaze, aby zaplnil dieru vo svojom rozpočte.

Ropa za iba jeden rok poklesla z viac ako 100 $ za barel, k tesnej blízkosti pod $ 40.

Súvisiace: Saudská Arábia nie je tak bohatou, ako ste si mysleli

4. Brazília

Brazília je ďalším trhom, ktorý si prichádza utrpením z dôvodu jej hlbokých ekonomických problémov. Bol zasiahnutý nízkymi cenami komodít, pretože jeho ekonomika je čiastočne závislá od vývozu ropy, kávových bôbov a cukru.

Čína je pre Brazíliu najväčším obchodným partnerom, takže aktuálne turbulencie navyšujú jej problémy.

5. Argentína

Argentína má príliš veľa problémov, ktoré plynú z jej bankrotu z roka 2001 o hodnote 95 miliárd dolárov, čo bolo najväčším bankrotom spomedzi krajín. V súčasnosti trpí ešte viac, pretože problémy zasiahli jej dvoch najväčší obchodných partnerov – Rusko a Čínu.

6. Hong Kong

Hlavný akciový index Hong Kongu – Hang Seng od svojho aprílového maxima prepadol o viac ako 24%. Trh sa iba vo štvrtok naklonil do medvedieho územia, čo opäť súvisi so situáciou v Číne.

Súvisiace: Prepad komodít ničí hedžové fondy a správcov aktív

7. Taiwan

TAIEX je ďalším významným ázijským trhom, ktorý počas minulého týždňa vkĺzol do medvedieho trhu, spolu s Indonéziou. Akciové indexy Malajzie, Singapuru a Thajska sa taktiež pohybovali v blízkosti poklesu 20%, ale podarilo sa im z tohto územia dostať.

8. Turecko

Turecko je ďalšou rozvíjajúcou sa krajinou, ktorá trpí v dôsledku nedávneho otrasu. Turecko je závislým na zahraničných investíciách. Ale ako mnoho ďalších rozvíjajúcich sa trhov, v posledných mesiacoch zažil obrovský odlivu kapitálu.

Taktiež čelí politickej neistote. Počas novembra si táto krajina zažije druhé parlamentné voľby za šesť mesiacov.

9. Nemecko

Je otázne, či Nemecko patrí do klubu medvedieho trhu, pretože čínsky pád v pondelok naklonil nemecký akciový index Dax do medvedieho územia, ale potom sa v utorok dostal pod 20%. Druhá najväčšia svetová ekonomika je životne dôležitým trhom pre veľké nemecké firmy.

Zdroj: The Wall Street Journal, Bloomberg

Facebook komentár