Prezident Dwight D. Eisenhower, už ako generál v druhej svetovej vojne, dobre vedel ako viesť a riadiť ozbrojené sily. Keď sa chystal, po rokoch verejnej služby, opustiť svoju pozíciu vrchného veliteľa lúčil sa s národom prejavom.

V tomto prejave načrtol nebezpečenstvo toho, čo nazval “vojensko-priemyselný komplex.”

Aj keď mohol Eisenhower byť neochvejný vo svojom argumente, nemožno poprieť úžasné pokroky, alebo ničivú silu, ktorú vytvoril vojenský výskum a vývoj. Tento teraz vydláždil cestu pre lekárske vymoženosti a ďalšie vynálezy, ktoré zmenili tvár sveta.

Súvisiace: USA v zbrojení razantne vedie už viac ako 25 rokov

Nasledujúce údaje z roku 2015 boli zostavené americkým General Services Administration a sú verejne dostupné.

1. Firma Lockheed Martin

Obrázok č. 1: Výstrel z navádzacieho systému THAAD.

Výška finančného záväzku: 29,4 miliárd $
Počet udelených zákaziek: 66 353
Počet zamestnancov:  126 000

Súčasná výroba: Zmluva na projekt anti-balistického systému s názvom „Konečná výšková plošná obrana“  (Terminal High Altitude Area Defense -THAAD) v celkovej hodnote 528 miliónov $. Účelom THAAD systému je ochrana pred útokom balistickými raketami krátkeho až stredného doletu. Lockheed Martin bol tiež na čele v navrhovaní ďalších vojenských projektov, najmä stíhačky F-35 Lightning II.

2. Spoločnosť Boeing

Obrázok č. 2: Vzlietnutie stíhačky EA-18G patriacej k elektronickej útočnej letky 137 (VAQ-137) z lietadlovej lodi USS Theodore Roosevelt (CVN-71) v Perzskom zálive.

Výška finančného záväzku: 14,6 miliárd $
Počet udelených zákaziek: 12 645
Počet zamestnancov:  148 750

Súčasná výroba: 897,5 miliónov $ pre ďalšie EA-18G-ky a pridružené palubné elektronické útočné sady. Tzv. “Growler” má poskytovať taktické rušenie a elektronickú ochranu pre vojenský personál.
 

3. Spoločnosť Raytheon

Obrázok č. 3: Streľba mariňákov z Excalibur-u.

Výška finančného záväzku: 12,3 miliárd $
Počet udelených zákaziek: 10 000
Počet zamestnancov:  61 000

Súčasná výroba: Zmluva v hodnote 31,8 miliónov $ na výrobu 464 presných striel s predĺženým dostrelom pre Excalibur. Používajúc GPS, Excalibur je považovaný za delový projektil, ktorý ma vo svete najpresnejší a najväčší dosah.

4. Firma General Dynamics

Obrázok č. 4: Torpédoborec triedy DDG 51.

Výška finančného záväzku: 11,8 miliárd $
Počet udelených zákaziek: 20 822
Počet zamestnancov:  99 500

Súčasná výroba: 644,3 miliónov $ na vybudovanie ďalšieho torpédoborca triedy DDG 51 pre americké námorníctvo. Loď kompletne vyrobená iba z ocele je poháňaná plynovou turbínou, vybavená Aegis bojovým systémom, vertikálnym odpaľovacím systémom, pokročilým protiponorkovým systémom, obsahuje dva vrtuľníky typu SH-60, pokročilé protilietadlové rakety ako aj dva typy riadených striel Tomahawk – protilodné a na pozemný útok.

Súvisiace: 11 najmocnejších vojenských armád sveta

5. Korporácia Northrop Grumman

Obrázok č. 5: Vykreslenie kontroverzného útočného bombardéra s dlhým doletom (Long Range Strike Bomber (LRS-B)).

Výška finančného záväzku: 9,5 miliárd $
Počet udelených zákaziek: 10 397
Počet zamestnancov:  65 000

Súčasná výroba: Kontroverzný a vysoko utajovaný projekt útočného bombardéra s dlhým doletom (LRS-B), ktorý stál 55 miliárd $, bol navrhnutý tak, aby nahradil starnúce bombardéri  leteckej flotily. LRS-B by bol schopný nepozorovane preniknúť a zasadiť jadrový úder použitím svojej „stealth“ technológie.

6. Korporácia United Technologies (UTC)

Obrázok č. 6: Testovací pilot po prvý krát skúša stíhačku F-35 z vonkajšími zbraňovými závesníkmi v oblasti testovacieho pásma nad Atlantickým oceánom.

Výška finančného záväzku: 6,6 miliárd $
Počet udelených zákaziek: 24 626
Počet zamestnancov:  197 200

Súčasná výroba: Kontrakt v hodnote 1,04 miliárd $ pre ďalšie šarže prúdových motorov na bojové lietadlá typu F-35. Hoci tieto prúdové motory boli problémové, firma Pratt & Whitney, ktorá je dcérskou spoločnosťou UTC, uviedla, že miera spoľahlivosti týchto motorov je teraz na 90 percentách. Mnohí vojenskí predstavitelia tvrdia, že je táto viacúčelová stíhačka najlepším kandidátom pre misie typu vzduch-zem.

7. Spoločnosť L-3 Communications

Obrázok č. 7: Pohľad cez puškohľad typu EOTech.

Výška finančného záväzku: 5 miliárd $
Počet udelených zákaziek: 7 622
Zamestnanci:   38 000

Súčasná výroba: Od roku 2001, Pentagon schválil sumu 24 miliónov $ na nákup holografických optických zameriavačov od  firmy EOTECH, dcérskej spoločnosti L-3. Odvtedy boli zameriavače považované za kazové kvôli ich neschopnosti fungovať optimálne pri extrémnych teplotách. Okrem toho, existujú tvrdenia podľa ktorých firma EOTECH čakala na zverejnenie odhalených nedostatkov až do roku 2013. Spoločnosť L-3 Communications sa v súvislosti s týmto prípadom dohodla na finančnom vysporiadaní vrátením sumy 25.6 miliónov $.

8. Spoločnosť BAE Systems

Obrázok č. 8: Streľba samohybnej húfnice typu M109A7.

Výška finančného záväzku: 4,2 miliárd $
Počet udelených zákaziek: 10 133
Počet zamestnancov:  83 400

Súčasná výroba: Projekt v hodnote 245,3 miliónov $ pre počiatočnú výrobu samohybnej húfnice typu M109A7 a vozidla na prepravu munície typu M992A3 pre americkú armádu. Húfnica M109A7 má v porovnaní s predchádzajúcou húfnicou typu Paladin nový podvozok a vylepšenia, ktoré zahŕňajú  vysokonapäťový pohon hlavne  a systém natláčania nábojov.

Súvisiace: Dve najväčšie teroristické skupiny sveta sa chystajú bojovať medzi sebou

9. Humana

Obrázok č. 9: bez textu

Výška finančného záväzku: 3,5 miliárd $
Počet udelených zákaziek: 206
Zamestnanci:   52 000

Súčasná výroba: Táto zdravotná poisťovňa, patriaca do zoznamu 500 najväčších korporácií v USA (podľa časopisu Fortune), poskytuje zdravotnícke služby vojakom a veteránom ako súčasť tzv. TRICARE programu amerického ministerstva obrany. Aetna, jedna z najväčších zdravotných poisťovní sa od tej doby dohodla na odkúpenie poisťovne Humana za 37 miliárd $. Akvizícia čaká na schválenie federálnou vládou.

Preložil: Miroslav Kuraj

Zdroj: Yahoo, Theguardian

Facebook komentár