Kým 20-ročné maximá čínskeho jüanu sú pre mnohých dostačujúcim faktorom pre spochybňovanie súčasného stavu rezerv amerického doláru, je jasné, že existuje aj mnoho ďalších plánov na podkopanie dominantného postavenia zelených bankoviek.

Hong Kong, 14. februára 2013 – počas osláv na začiatku prvého obchodného dňa po ukončení sviatkov čínskeho Nového  Roku. Obchodníci v Chinese Gold and Silver Exchange Society demonštrujú, ako prebiehali osobné dohody pred elektronizáciou.

Kým na svetovej finančnej scéne hrá Čína šach, USA hrá dámu a Číňania momentálne urýchľujú plnenie ich dlhodobého plánu zosadiť americký dolár z trónu. Pravdou je, že Čína nedovolí americkému finančnému systému vládnuť svetu donekonečna. Práve teraz je exportérom číslo jedna vo svete a v horizonte niekoľkých rokov sa dostane do bodu, kedy bude mať najväčšiu ekonomiku na svete.

Čína by bola rada, ak by sa táto zmena v použití globálnej meny odrazila v svetovej ekonomickej sile. V súčasnej dobe väčšina svetového obchodu prebieha v amerických dolároch a viac než 60 percent všetkých svetových devízových rezerv je držaných v amerických dolároch. To dáva Spojeným štátom obrovskú internú výhodu, ale kvôli desaťročiam neuveriteľne zlých rozhodnutí sa táto výhoda narušuje. A vzhľadom k súčasnej politickej nestabilite vo Washingtone DC, Čína cíti zraniteľnosť. Začala verejne zosmiešňovať výšku amerického dlhu, čínski úradníci sa verejne vyhrážali, že prestanú skupovať ďalšie čiastky z amerického dlhu, začali agresívne vytvárať výmenné menové dohody s ostatnými svetovými mocnosťami, a taktiež Čína hromadí nebývalé množstvo zlata. Všetky tieto kroky vedú k okamihu v budúcnosti, kedy Čína stiahne ochranné krídla z amerického dolára.

V dnešnej dobe je finančný systém USA jadrom celosvetového finančného systému. Keďže takmer každý používa americké doláre na kúpu ropy a na vzájomné obchodovanie, po celom svete sa vytvára obrovský dopyt po tejto mene. Ostatné národy sú teda vo všeobecnosti veľmi radi, keď môžu získať naše doláre výmenou za ropu, lacné plastové vynálezy a ďalšie veci, ktoré americkí spotrebitelia “potrebujú”.

Hlavné exportné krajiny zhromažďujú  obrovské kopy spomínaných dolárov, ale miesto toho, aby ich nechali len tak ležať, často investujú veľké objemy ich menových rezerv do amerických štátnych dlhopisov, ktoré  môžu byť v prípade potreby rýchlo zrušené.

Takže, ak je finančný systém USA jadrom celosvetového finančného systému, tak podľa niektorých ľudí je americký dlh “jadrom jadra”. Cenné papiere USA podporujú tlač, požičiavanie a kolobeh utrácania, na ktorom závisí globálna ekonomika…

To je dôvod, prečo by bolo neplnenie záväzku z dlhu USA takým veľkým problémom. Mohlo by spôsobiť navýšenie úrokových mier až do astronomických výšok a celý svetový ekonomický systém by sa zbláznil.

Nanešťastie pre nás, americká dlhová  špirála sa nemôže točiť donekonečna. Náš dlh rastie omnoho rýchlejšie ako náš HDP, a preto je dlh úplne a absolútne neudržateľný.

Číňania chápu o čo tu ide a keď sa usadí prach, majú v pláne byť jediní, ktorí ostanú stáť. Predpokladajú, že v dôsledku amerického krachu sa Čína stane najväčšou ekonomikou na svete, bude mať viac zlata, ako ktokoľvek iný a bude mať medzinárodne uznávanú menu, ktorú bude zvyšok sveta schopný používať v medzinárodnom obchode.

Čína však nebude len tak sedieť a čakať, čo sa stane. V skutočnosti už teraz robí množstvo ťahov, aby rozhýbala hru. Tu je uvedených 9 známok, že Čína sa stavia proti americkému doláru…

# 1 Čínska ratingová agentúra Dagong znížila ohodnotenie dlhu USA z A na A- a naznačila, že môže dôjsť aj k ďalšiemu znižovaniu.

# 2 Čína práve uzavrela veľmi veľkú dohodu o výmenách meny s eurozónou (od Nás v slovenskom jazyku). Tá je považovaná za obrovský krok smerom k vytvoreniu jüanu ako hlavnej svetovej meny. Následkom dohody bude v obchode medzi Čínou a Európou používaných oveľa menej dolárov …

Kathleen Brooks, riaditeľka výskumu vo FOREX.com vraví, že výmenná dohoda umožní uskutočnenie viacerých obchodov a investičných činností medzi oblasťami, v ktorých sa používa euro alebo jüan bez toho, aby najskôr museli meniť svoje meny na inú, napríklad americký dolár.

( Súvisiace: Čína spúšťa celosvetovú menu,krytú zlatom – Američania si teraz musia nájsť dôvod na vojnu proti nej )

“Je to cesta, ako podporiť obchod medzi Európou a Čínou bez nutnosti použitia amerického dolára“, vraví Brooks. „Je to niečo, ako vylúčenie prostredníka z obchodu. Zrazu neexistuje potenciálne riziko z amerického dolára“.

#3 V júni Čína podpísala hlavnú výmennú menovú dohodu s Veľkou Britániou. To bol ďalší veľmi dôležitý krok k internacionalizácii jüanu.

# 4 Čína momentálne vlastní okolo 1,3 bilióna dolárov z dlhu USA  a toto obrovské množstvo začína byť v Číne hlavnou politickou otázkou

# 5 Mei Xinyu, poradca ministra obchodu čínskej vlády tento víkend varoval, že ak USA niekedy nesplní záväzok z dlhu, môže sa stať, že Čína sa rozhodne pre úplné zastavenie skupovania štátnych dlhopisov USA.

# 6 Podľa správ Yahoo už Čína hľadá spôsoby ako sa diverzifikovať od amerického dolára…

Tento týždeň sa objavili správy, že  čínska Štátna správa devízových rezerv (SAFE), ktorá má  v držaní $3,66 biliónov z cudzích menových rezerv má v úmysle investovať v oblasti nehnuteľností v Európe.

# 7 Čínska oficiálna tlačová agentúra Xinhua, vyzývala k “de-amerikanizácii sveta” a vydala tiež prehlásenie o politických nepokojoch vo Washingtone:

“Cyklická stagnácia vo Washingtone kvôli dvojstranníckemu životaschopnému riešeniu cez štátny rozpočet a schválenie zvýšenia dlhového stropu opäť zanechala dolárové aktíva mnohých národov v ohrození a medzinárodné spoločenstvo značne zúfalé.”

# 8 Xinhua taktiež o dohode o americkom dlhu povedala nasledujúce: “Washingtonskí politici nespravili nič podstatné, iba znovu oddialili konečný úpadok celosvetovej dôvery v americký finančný systém.” V komentári publikácie o dianí vo vláde tiež vyhlásili, že dohoda o dlhu “nie je nič viac, ako predĺženie poistky na bombe o jeden palec.”

# 9 Čína je najväčším producentom zlata na svete a taktiež začala s importom obrovských množstiev zlata z ostatných krajín. Namiesto toho, aby spomalila sa však zdá, že svoje nákupy zlata naopak urýchľuje. V skutočnosti, podľa zdrojov finančného manažéra Stephena Leeba, Čína plánuje kúpiť ďalších 5 000 ton zlata. Mnohí sú presvedčení, že Čína v konečnom dôsledku plánuje kryť jüan zlatom a spraviť z neho najlepšiu alternatívu k americkému doláru.

Takže čo presne by sa stalo, keby sa Číňania jedného dňa rozhodli, že by svoju menu kryli zlatom a prestali by používať americký dolár v medzinárodnom obchode?

Takmer zo dňa na deň by to zmenilo tvár globálnej ekonomiky. V minulom článku som opísal niektoré z vecí, ktoré by sme mohli očakávať…

Ak sa Čína rozhodne kryť jüan zlatom a prestať v medzinárodnom obchode využívať dolár, na americkú ekonomiku to bude mať zničujúci dopad. Dopyt po americkom dolári a dlhu by klesol ako kameň na dno rieky a ceny statkov každodennej potreby by prudko vzrástli. V tom momente by ste mohli zabudnúť na lacný benzín alebo lacný čínsky import. Náš celý spôsob života závisí na tom, že americký dolár je hlavnou rezervnou menou vo svete a na schopnosti dovážať statky veľmi lacno. Ak by sa zvyšok sveta (na čele s Čínou) rozhodol, že začne odmietať americký dolár, malo by to za následok masívne tsunami meny vracajúcej sa k našim brehom a veľmi bolestivé zmeny v našej životnej úrovni. V skutočnosti je dnes väčšina americkej meny používaná mimo Spojených štátov amerických. Ak nastane zmena a my prestaneme byť schopní exportovať našu infláciu, bude to pre nás znamenať veľký problém.

( Súvisiace: Bude v tomto roku americký dolár nahradený čínskym juanom? )

Pre ekonomiku USA sa stal veľkou výhodou fakt, že sme zvykli tlačiť obrovské hory peňazí a prakticky každý na svete ich používa.

Keď sa toto zmení, slovo “katastrofálne”  nebude ani zďaleka stačiť na vyjadrenie toho, čo bude nasledovať.

Podľa prieskumu Rasmussen Reports, ktorý bol uverejnený tento víkend, len 13 percent zo všetkých Američanov verí, že krajina je na dobrej ceste. Pravdou však je, že toto sú tie dobré časy. Američania ešte nič nevideli.

Jedného dňa sa ľudia pozrú späť do minulosti a budú si zúfalo želať, aby sa mohli vrátiť do “starých dobrých časov” roku 2012 a 2013. Teraz je najlepšie ako mohlo byť, odtiaľto to pôjde už len z kopca.

Preložila: Lenka Lešová

Zdroj: ZeroHedge

Facebook komentár