Jeden z najdôležitejších momentov Bernankeho tlačovej konferencie po tom, čo FED ohlásil neobmedzené kvantitatívne uvoľňovanie, bol, keď sám Bernanke vyvrátil niektoré mýty ohľadom krokov, ktoré podstúpil FED. Slová, ktorými poprel dané mýty predniesol tesne predtým, ako tlačovka prešla do fázy otázok a odpovedí, čím preventívne prijal kritiku, ktorá mala nastať.

Za jedno z najväčších znepokojení ohľadom krokov FEDu sa pokladá idea „kašľania na tých, ktorí šetria“. Ľudia tieto kroky FEDu napádajú ako v etickej rovine (FED by nemal trestať tých, ktorí sa snažia šetriť), tak aj v rovine ekonomickej (nízke úrokové mieri sú kruté pre dôchodcov, atď.). Bernanke na to odpovedal vcelku dobre:

 


„Ja a moji kolegovia sme si veľmi dobre vedomí faktu, že držitelia finančných aktív, ako sú depozitné certifikáty, dosahujú len veľmi malé zisky. Ale nízke úrokové miery taktiež podporujú hodnotu mnohých iných aktív, ktoré Američania vlastnia, ako sú domy a malé či veľké firmy. Vo všeobecnosti, zdravá investičná návratnosť naozaj nemôže byť udržaná v čase slabej ekonomiky a, samozrejme, je veľmi ťažké šetriť si na dôchodok alebo na niečo iné bez trvalého príjmu. Teda nízke úrokové miery naozaj oberajú ľudí o určitý zisk, ale Američania budú, koniec koncov, najviac profitovať zo zdravej a rastúcej ekonomiky, ktorú nízke úrokové miery pomôžu dosiahnuť.“


Inými slovami: Tým hlavným je fakt, že ak nemáte prácu, nemáte si ani ako šetriť peniaze, a to je to, čo sa FED snaží povedať. A navyše, existuje veľký počet aktív, ktoré z nízkych úrokových mier profitujú.

Keď sa ekonomika ozdraví, tí, čo sa snažia šetriť  budú môcť poberať plat tak, ako každý iní. Ale dovtedy neexistuje žiadne špeciálne právo zarábať z toho, že máte peniaze uložené v banke.

Preložil: Roman Petrušek

Zdroj: OnlineTradingPlatforms.com

Facebook komentár