Odkedy iPhone prišiel do predaja v júni roka 2007, akcie spoločnosti Apple svoju hodnotu až 7-násobili, zatiaľ čo akcie spoločnosti BlackBerry aktuálne majú zhruba jednu osminu celkovej hodnoty.

Spoločnosť BlackBerry počas tohto týždňa poznamenala, že už nevlastní divíziu mobilných telefónov, čo zvýrazňuje širokú priepasť medzi úspechmi a akciami jednej a druhej spoločnosti.

Majte na pamäti, že to bolo menej ako 10 rokov odkedy Apple predstavila svoj prvý iPhone – 9. januára 2007. Pre užívateľov BlackBerry, najmä tých, ktorí sa posmievali iPhonu z nedostatku plastovej klávesnice sa to môže zdať ako večnosť.

Akcie spoločnosti BlackBerry prvých pár rokov rástli, ale potom už iba klesali. Ich výkon bol za posledných sedem rokov opačný.

Akcie_a_smartphony_firiem_BlackBerry_a_Apple_isli_svojou_cestou_2016_graf

Predaje spoločnosti Apple zahŕňajú oveľa viac než len telefóny, avšak aj napriek nedávnemu poklesu, celkový predaj iPhonov v súčasnosti tvorí viac ako polovicu celkových tržieb firmy Apple. V poslednom štvrťroku príjmy z iPhonov predstavovali 24,1 miliárd dolárov, v porovnaní s predajom iPhonov a súvisiacich výrobkov v hodnote 123 miliónov dolárov, ktoré boli dosiahnuté v štvrťroku končiacom 9. 2007, čo bol prvý plný štvrťrok potom, čo iPhone prišiel do predaja.

V porovnaní, tržby zo zariadení pre Research In Motion, ktorá bola v januári 2013 premenovaná na BlackBerry, dosiahla v štvrťrok končiacom 9. 2007 úroveň 602,6 miliónov dolárov, čo je takmer dvojnásobok celkových príjmov pre BlackBerry, ktoré dosiahla v poslednom štvrťroku o rozsahu 334 miliónov dolárov, z ktorých takmer polovica pochádza zo softvéru a služieb.

Akcie_a_smartphony_firiem_BlackBerry_a_Apple_isli_svojou_cestou_2016_graf_2

Od konca júna 2007, kedy iPhone prišiel do predaja, akcie spoločnosti Apple sa 7-násobili, zatiaľ čo akcie spoločnosti BlackBerry majú aktuálne zhruba jednu osminu svojej pôvodnej hodnoty.

Zdroj: Yahoo, MarketWatch

Facebook komentár