Akcie-H&M-vyskocili-az-o-17%-kedze-letna-kolekcia-zvysuje-zisk

Akcie maloobchodného predajcu módy H&M v dnešnom dni poskočili až o 17 % po tom, ako jej zisk za druhý štvrťrok prekonal odhady, keďže opatrenia na zníženie nákladov začali prinášať ovocie a jeho letná kolekcia profitovala z teplejšieho počasia v Európe.

Spoločnosť H&M, ktorá zaostáva za majiteľom spoločnosti Zara – firmou Inditex, sa snažila zvýšiť svoju atraktivitu v oblasti módy a posilniť svoje drahšie značky a zamerať sa na zákazníkov, ktorí sú menej citliví na rastúce životné náklady, keďže gigant rýchlej módy – Shein získava podiel na trhu lacnejším oblečením.

Akcie druhého najväčšieho maloobchodného predajcu módy na svete vzrástli na najvyššiu úroveň od januára 2022 a boli na ceste k najväčšiemu jednodňovému zisku v histórii. Akcie, ktoré sú vysoko shortované alebo sa na ne uzatvárajú vysoké objemy stávok na pokles, sa dnes obchodovali okolo hodnoty 184,5 švédskych korún.

Generálna riaditeľka Helena Helmerssonová uviedla, že spoločnosť H&M dosiahla navýšenie na mnohých trhoch, napriek obmedzeniu schopnosti spotrebiteľov míňať a “nepriaznivému” počasiu, a dodala, že jej letná kolekcia sa dobre rozbehla, keďže severná Európa čelila zvýšeným teplotám.

Tržby od 1. do 27. júna medziročne vzrástli o 10 %, čo je dobré znamenie pre začiatok tretieho štvrťroka spoločnosti H&M. Helmersson uviedla, že k zvýšeniu predaja prispela kolekcia dámskej módy H&M, ako aj dobré výsledky značiek Cos a Arket.

Silnejší ako očakávaný zisk pomohol investorom stráviť slabšiu maržu za druhý štvrťrok vo výške 8,2 %, ktorá sa znížila z 9,2 % pred rokom.

Spoločnosť H&M z nižšej marže obvinila vysoké náklady na suroviny a dopravu, ale uviedla, že tieto faktory sa “z negatívnych zmenili na pozitívne”, čo naznačuje zmiernenie inflačných tlakov.

Helmersson v rozhovore pre agentúru Reuters, uviedla: “Samozrejme, že to so sebou prináša možnosti ohľadom úpravy cien.”

V Číne, kde skupina H&M zápasí s problémami, sa Helmersson držala rovnakého posolstva ako začiatkom tohto roka a povedala, že spoločnosť ešte nie je na úrovni, na ktorej by chcela byť, ale veci sa vyvíjajú správnym smerom.

Pokles úrovne zásob prekvapil

Podľa Cedrica Rossiho, analytika novej generácie spotrebného tovaru spoločnosti Bryan Garnier v Paríži, prudký pokles úrovne zásob bol pozitívnym prekvapením.

Rossi ďalej uviedol: “Veľmi ma prekvapilo, že bez akejkoľvek vyššej propagačnej aktivity (pretože zlacňovanie bolo v súlade s minulým rokom) skupina H&M dokázala dosiahnuť zníženie stavu svojich zásob.”

Zásoby spoločnosti H&M k 31. máju predstavovali hodnotu 16,7 % kĺzavých 12-mesačných tržieb, čo je menej ako 19,2 % pred rokom.

Spoločnosť H&M minulý rok oznámila prepúšťanie a ďalšie znižovanie nákladov, ktoré jej podľa jej slov pomôžu znížiť náklady od druhej polovice roka 2023.

Znižovanie nákladov, prevádzkovému zisku v druhom štvrťroku pomohlo dosiahnuť hodnotu 4,74 mld. švédskych korún (438,6 mil. dolárov), čo je menej ako 4,98 miliardy korún dosiahnutých pred rokom, ale výrazne viac ako 4,07 mld., ktoré predpovedali analytici v prieskume spoločnosti Refinitiv.

Spoločnosť H&M, ktorá v roku do 31. mája celkovo zatvorila 303 predajní svojich značiek, uviedla, že nové predajne bude otvárať najmä v rámci svojich “rastových trhov”, zatiaľ čo predajne bude zatvárať najmä na etablovaných trhoch.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters

Facebook komentár