Akcie_spolocnosti_Aston_Martin_v_prvom_dni_obchodovania_klesali_top

Firma Aston Martin sa pripája k k ďalším kótovaných automobilkám s realizáciou primárnej verejnej ponuky akcií (IPO), čo ohodnocuje britskú spoločnosť na viac ako 5 miliárd dolárov. Ale počas jej prvého dňa obchodovania v Londýne sa dostala na pod tlak.

Obľúbená automobilka fiktívneho britského agenta tajnej služby, menom James Bond ocenila svoje akcie za 19,00 libier (24,70 dolárov), čo predstavuje ocenenie vo výške 4,3 miliardy libier (5,6 miliardy dolárov).

Konečná kótovaná cena je o 16% nižšia ako horná hranica, na ktorú sa Aston Martin zamerala, čo odzrkadľuje pochybnosti investorov o tom, či by mala byť automobilka hodnotená v tej istej úrovni ako konkurenčná talianska spoločnosť Ferrari.

Akcie sa v Londýnskom obchodovaní pohybovali aj v strate viac ako 7%.

V rámci verejnej emisie akcií táto britská spoločnosť žiada investorov, aby prekonali obavy z hrozieb USA v oblasti zdaňovania zahraničných automobilov a potenciálu britského plánovaného vystúpenia z Európskej únie, čo by mohlo mať vplyv ohľadom narušenia dodávateľských reťazcov a trhov.

Aston Martin, ktorá v minulosti čelila konkurzom, v súčasnosti dosahuje zdravé zisky.

V roku 2017 predala viac ako 5 000 automobilov, čo predstavuje najlepší výkon za posledných deväť rokov. To jej prinieslo rekordné príjmy vo výške 876 miliónov libier (1,1 miliardy dolárov), čo oproti predchádzajúcemu roku predstavuje nárast o takmer 50%.

Zárobky za prvý polrok tohto roka ukazujú, že v tejto trajektórií pokračuje. Podľa údajov zverejnených minulý mesiac, príjmy v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vzrástli o 8%, zatiaľ čo zisk sa navýšil o 14%.

Aston Martin sa v posledných rokoch usiluje o využitie svojej prémiovej značky. Avšak analytici z investičnej skupiny Bernstein vidia niekoľko potenciálnych problémov.

Súvisiace:
Aston Martin chce mať rovnakú hodnotu ako Ferrari
Aston Martin vytvoril značku elektrického automobilu

Hovorí sa, že značka Aston Martin nie je taká silná ako značka Ferrari, ktorá je podporená desaťročiami histórie v oblasti závodov a množstvom šampionátov Formule 1. Britská automobilka má oveľa väčšie rezervy ako jej taliansky konkurent a má za sebou znepokojujúcu história nerovnomerného predaja.

Finančné prostriedky ktoré boli získané cez IPO by mali byť vyčlenené pre existujúcich akcionárov a nie pre investície do spoločnosti, keďže vedúci predstavitelia spoločnosti Aston Martin by mohli čeliť až prehnanému optimizmu z úspechu plánovaného modelu SUV.

Analytici spoločnosti Bernstein nedávno uviedli: “Vzhľadom na súčasnú finančnú situáciu a zrejme omnoho nižšie úrovne marží je pre nás náročné očakávať, že by sa mali dopracovať k úrovniam na ktorých sa nachádza automobilka Ferrari,” … “Bude to naozaj veľmi náročné.”

Medzi majiteľov automobilky Aston Martin patrí skupina Daimler, súkromná investičná spoločnosť Investindustrial a investori z Kuvajtu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár