Konkurencie spoločnosti Tesla čelí poklesu akcií.

Konkurencie spoločnosti Tesla čelí poklesu akcií.

Otázky ohľadom uvedenia vodíkových a elektrických nákladných vozidiel spoločnosti Nikola na trh (ktorá nedávno oznámila dohodu v hodnote 2 miliárd dolárov so spoločnosťou General Motors), mali za následok pokles cien akcií už druhým dňom za sebou.

Stalo sa tak po správe investičnej spoločnosti, ktorá chcela zarobiť na poklese jej akcií, keďže tvrdila, že firma elektromobilov je „zložitým podvodom“. Spoločnosť odvtedy správu spochybnila a pohrozila podniknutím právnych krokov.

Spoločnosť Hindenburg Research, ktorá zarába finančné prostriedky stávkovaním proti spoločnostiam, zverejnila správu obviňujúcu z mnohých priestupkov, okrem iného aj z toho, že startup Nikola a jej zakladateľ a výkonný predseda Trevor Milton predstavili produkt, ktorý má k predstaveniu trhu omnoho ďalej ako prezentujú.

Spoločnosť Hindenburg Research konkrétne uviedla, že potvrdila správu agentúry Bloomberg z júna, ktorá tvrdí, že Milton „zveličil“ možnosti počiatočného debutu elektrického kamiónu na vodíkové palivové články, s označením Nikola One. Milton uviedol, že Nikola One „plne funguje“ už pri príležitosti svojho predstavenia v roku 2016. Správa agentúry Bloomberg však uviedla, že v skutočnosti nie je ovládateľným, ako sa pôvodne uvádzalo. V rozhovore pre agentúru Bloomberg Milton uviedol, že „nikdy nikoho nepodviedol“.

Televízii CNN sa nepodarilo overiť tvrdenia uvedené v správe spoločnosti Hindenburg.

Akcie spoločnosti v piatok uzavreli v strate o 14,5%, po štvrtkovom poklese o 11%.

Firma Nikola správu popiera. Spoločnosť Nikola vo štvrtok uviedla: „Nikolu preverili niektoré z najdôveryhodnejších spoločností a investorov na svete,“ … „Sme na ceste k úspechu a nechceme reagovať na zavádzajúce správy, ktorá je plná zavádzajúcimi informáciami, čím sa pokúšajú manipulovať s našimi akciami.“

Milton na sociálnej sieti Twitter poznamenal, že správa bola „len špekuláciou spoločnosti Hindenburg“ a pokusom o manipuláciu s akciami, a prisľúbil podrobné vyvrátenie tejto špekulácie.

V piatok spoločnosť oznámila, že si najala právnickú kanceláriu, aby preskúmala právne kroky proti firme Hindenburg a uviedla, že túto záležitosť plánuje predložiť Komisii pre cenné papiere. Neuviedla však ďalšie podrobnosti. Nikola poznamenala, že ponúkne podrobnejšie vyvrátenie obvinení v neskoršom dátume.

Spoločnosť Hindenburg v e-mailovom vyhlásení uviedla: „Za výsledkami svojej analýzy si stopercentne stojíme,“ … „Firma Nikola po sľúbení úplného vyvrátenia neodpovedala na žiadnu z 53 otázok, ktoré sme v našej správe položili.“

Spoločnosť Nikola Motors, ktorá je dcérskou spoločnosťou firmy Nikola Corp. uviedla, že vyvíja kamióny na vodíkové palivové články a elektrické batérie, terénne vozidlá a dodávky. Spoločnosť na začiatku tohto roka vykonala verejnú ponuku akcií (IPO) a bezprostredne po nej sa jej akcie zvýšili o viac ako 100%.

Hindenburg sa hlási k spoločnostiam tzv. „forenzného finančného výskumu“, ktorá podľa svojej webovej stránky vzniesla vážne obvinenia proti niekoľkým spoločnostiam, z ktorých väčšina sa javí ako menšie firmy. Uvádza sa v ňom, že niektoré z týchto firiem alebo ich riadiacich pracovníkov boli následne Komisiou pre cenné papiere obvinené z podvodu. Tieto tvrdenia však ešte neboli overené.

V úvode štvrtkovej správy od firmy Hindenburg o startupe Nikola uvádza, že zaujala krátke pozície k akciám spoločnosti. Krátke pozície umožňujú investorom profitovať, keď ich cena akcie klesá. Kritici predajcov cenných papierov, ako napríklad generálny riaditeľ spoločnosti Tesla – Elon Musk, tvrdia, že krátke pozície prispievajú k manipuláciu s trhom.

Správa spoločnosti Hindenburg prišla dva dni po tom, čo Nikola oznámila, že uzavrela dohodu s automobilkou GM, ohľadom produkcie elektrického pickupu – Nikola Badger. Žiadne z obvinení v správe spoločnosti Hindenburg sa však netýka dohody o GM.

Podľa podmienok dohody spoločnosť GM oznámila, že prevezme 11%-ný podiel v spoločnosti Nikola a na oplátku bude vyrábať elektrické a vodíkové verzie Badgeru, pomocou vlastných tovární skupiny GM.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár