Emisia akcií spoločnosti Silvergate Capital.

Emisia akcií spoločnosti Silvergate Capital.

Boom v cenách bitcoinov poskytuje obrovský rast cien akcií banky v Kalifornii, ktorá prijíma vklady v kryptomenách a udeľuje pôžičky kryté bitcoinmi.

Akcie spoločnosti Silvergate Capital v roku 2021 zatiaľ dosiahli výnos o hodnote viac ako 120% a od verejnej emisie jej akcií v novembri 2019 tieto yleteli takmer o 1300%.

Kryptomenu Bitcoin čoraz viac začínajú prijímať firmy poskytujúce finančné služby, ako napríklad Bank of New York Mellon, Visa, MasterCard a BlackRock. Pravdepodobne ale žiadna banka nie je taká „all-in“ v kryptomene ako Silvergate.

Nedávno bol aj zverejnený rozhovor s generálnym riaditeľom Silvergate – Alanom Laneom o bitcoinovom podnikaní banky a o tom, čo do budúcna predpovedá oblasti kryptomien.

V rozhovore poznamenal: “Silvergate sa rozhodla podnikať v oblasti kryptomien po tom, čo Lane v roku 2013 osobne prvýkrát investoval do bitcoinov.” Zároveň si uvedomil, že je nevyhnutná finančná inštitúcia, ktorá by sa mohla sústrediť na tzv. „zabezpečenie“ transakcií s kryptomenami, prijímanie vkladov a poskytovanie pôžičiek.

Súvisiace: Tesla nakupuje Bitcoin za $1,5 miliardy – čo ďalej?

Takáto banka by podľa neho musela byť schopná obslúžiť klientov v ktorúkoľvek dennú hodinu, pretože bitcoiny – na rozdiel od mien, akcií, dlhopisov a iných finančných aktív podporovaných vládou – sa nikdy neprestanú obchodovať. Pre takéto aktíva nemôžete mať nastavené tradičné bankové hodiny.

Lane ďalej uviedol: „Začali sme s kryptomenovými vkladovými účtami pre zákazníkov a rýchlo sme sa dozvedeli, že spoločnosti potrebujú viac pomoci, ako pri tradičnom bankovníctve (v čase 40 hodín týždenne),“ … „Potrebovali sme vybudovať banku pre digitálny svet s nepretržitou prevádzkou.“

Generálny riaditeľ spoločnosti Silvergate Capital - Alan Lane.

Generálny riaditeľ spoločnosti Silvergate Capital – Alan Lane.

Silvergate má v súčasnosti v zabezpečených kryptomenových vkladoch zhruba 5 miliárd dolárov. Najväčším predajným miestom banky pre zákazníkov je však sieť Silvergate Exchange Network (SEN), ktorá umožňuje klientom kedykoľvek prevádzať doláre na digitálne zmenárne.

Lane poznamenal: “V bankovníctve existuje veľký objem aktivity. Realizácia prevodných príkazov môže byť časovo náročná,” … „Krása SEN je v tom, že akonáhle je otvorený vkladový účet, môžete s ostatnými obchodovať bezproblémovou metódou a prevody sú okamžité.“

Poznamenal, že existuje aj „väčšia likvidita, pretože kryptotrhy sú aktívne v noci a cez víkendy, zatiaľ čo tradičný bankový systém je zatvorený“.

Zákazníci na to odpovedali. Silvergate v októbri oznámila, že od spustenia SEN v roku 2017 uskutočnila prevody v hodnote viac ako 100 miliárd dolárov.

Lane uviedol, že zákazníkmi banky sú predovšetkým inštitucionálni investori a ďalšie firmy podnikajúce v bitcoinoch a iných kryptomenách. Zákazníci si v banke ako jednotlivci nemôžu zriadiť účet pre svoje bitcoiny alebo iné digitálne aktíva.

Poskytovanie pôžičiek zákazníkom, ktorí chcú kúpiť viac bitcoinov

Medzi klientov Silvergate patrí aj Coinbase – spoločnosť zaoberajúca sa bitcoinovými peňaženkami, ktorá sa chystá emitovať svoje akcie verejnosti (IPO) v priebehu tohto roka, a Square – platobný gigant vedený Jackom Dorseyom, ktorý zákazníkom umožňuje nakupovať a predávať bitcoiny.

Spoločnosť tiež rozšírila svoje aktivity okolo pôžičiek, aby využila výhody, pretože stále viac finančných spoločností chce investovať do bitcoinu. Banka v priebehu minulého roka uviedla na trh produkt s názvom SEN Leverage, ktorý investičným spoločnostiam poskytuje pôžičky zabezpečené bitcoinom.

Lane povedal: „Predstavte si to ako tzv. maržovú pôžičku: Zákazníci vkladajú bitcoiny a my im potom požičiavame doláre, ktoré mnohí z týchto klientov používajú na nákup ďalších bitcoinov.“

To všetko robí z akcií spoločnosti Silvergate určitý druh zástupcu v oblasti bitcoinov. Akcie majú tendenciu stúpať, keď bitcoin rastie a klesať, keď cena kryptomeny klesá. To je pre akciu v poslednom čase pozitívne, ale je zrejmé, že Silvergate je oveľa rizikovejšia ako vaša priemerná banka.

Napríklad akcie spoločnosti Silvergate v pondelok poklesli o 4%, keďže ceny bitcoinov strácali.

Ďalšou možnou obavou je hrozba väčšej konkurencie. Silvergate je zatiaľ jednou z mála bánk, ktoré sú vo veľmi veľkej miere vystavené bitcoinom, ale nie je jedinou. V New Yorku založená Signature Bank taktiež dosahuje rastúce obchody s bitcoinmi, keďže jej kryptovklady sú v hodnote okolo 10 miliárd dolárov.

Súvisiace: Tesla už mohla v ziskoch z bitcoinu zarobiť viac ako z elektromobilov

Eric Raymond Howell, hlavný výkonný viceprezident spoločnosti Signature Bank pre rozvoj spoločností a podnikania, v rámci posledného konferenčného hovoru banky ohľadom výsledkov, uviedol: „Bola to veľmi stabilná oblasť rastu,“ … “Sme veľmi nadšení z toho, čo sa deje. Je zrejmé, že digitálne aktíva a kryptomeny sa nestratia.”

Generálny riaditeľ Signature Bank – Joseph John DePaolo dodal, že spoločnosť „sa drží v popredí a nie je jej nasledovníkom, ale je technologicky lídrom“ a že kryptomeny banky „rastú míľovými krokmi“.

Lane pripustil, že „Signature je pre Silvergate pravdepodobne najbližšou konkurenciou“. Myslí si však, že podnikanie v bitcoinovom bankovníctve je dostatočne veľké pre viacerých hráčov, najmä preto, že ostatné banky sa ešte len začínajú rozhliadať v krypto-vodách.

Lane nakoniec poznamenal: „Stačí povedať, že sme jednou z mála bánk pracujúcich v oblasti bitcoinov, takže dúfame, že budeme oslovení všetkými firmami, ktoré sa chcú vážne zaoberať kryptomenami.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Yahoo

Facebook komentár