Zo všetkých optimistických očakávaní analytikov z Wall Street na rok 2014, je len niekoľko, ktoré berú do úvahy aj dopad dlhodobých cyklov. Predovšetkým, to bude koncom roka 2014, kedy niekoľko významných dlhodobých cyklov dosiahne dno. Ide o 4-ročný cyklus, takisto o dobre známy 10-ročný cyklus, ale aj o 40-ročný a 60 ročný cyklus. Každý z týchto jednotlivých cyklov má tendenciu zanechať svoju jedinečnú stopu na akciovom trhu, keď dosiahne dno. Čo viac však môžeme očakávať, keď vieme, že ich budú dna nastanú súčasne?

Ak neberieme do úvahy väčší vplyv dlhodobého 60-ročného cyklu inflácie/deflácie, poďme si preskúmať len 10-ročný cyklus. Je to jedna zo zložiek dlhodobého cyklu. Ak si dlhoroční čitatelia tohto článku spomenú, v poslednej dobe nastalo dno 10-ročného cyklu v roku 2004. Tento cyklus vždy dosiahne dno vo štvrtom roku každého desaťročia.

Keď nastane spomínané dno, tak 4-ročný cyklus nemusí vždy vytvárať podmienky pre medvedí  trh, ale má tendenciu zvyšovať volatilitu akciových trhov – najmä preto, že sa blíži k spodnej časti (zvyčajne je to koniec septembra / začiatok októbra). Spomeňte si, že rok 2004 nebol v podstate ničím výnimočný a zo strany obchodného rozpätia na burze s akciami nenastala výraznejšia zmena. Aj keď rok 2014 je ešte v prvej polovici, je potrebné poznamenať, že index S&P 500 (SPX) nevykazuje žiadny výraznejší vývoj, zatiaľ čo index Dow 30 je pod jeho maximom z roku 2013. Samozrejme, že je ešte príliš skoro na to, aby sa vytvorili nejaké strednodobé, či dlhodobé vzory, ale obchodné rozpätie je už pomaly viditeľné.

Súvisiace: 

1977-08/2012 Miera nezamestnanosti USA podľa jednotlivých prezidentov

1900-2012 Výkon akciového indexu USA – Dow Jones Industrial Average podľa prezidentov

Ak nie ste zástancom teórie Kressových cyklov, uvažujte aspoň to, že sme v druhom roku 4-ročného prezidentského cyklu. Druhý rok po amerických prezidentských voľbách je takmer vždy preukázateľný zvýšenou volatilitou na trhu. Taktiež nie je nezvyčajné to, že v tomto roku prezidentského cyklu sme svedkami nástupu medvedieho trhu. Uveďme si nejaké príklady na “prekliaty druhý rok” v minulých prezidentských cykloch:

  • Rok 1982, druhý rok prvého funkčného obdobia prezidenta Ronalda Reagana (1981-1985), sme boli svedkami kolísavého trhového prostredia s poklesom S&P v prvej polovici roka. Tento rok je označovaný ako dno neskorých 70-tych / skorých 80-tych rokov a prevláda medvedí trend.
  • Rok 1986, druhý rok Reaganovho druhého funkčného obdobia (1985-1989), S&P sa v prvej polovici roka zotavuje a v druhej polovici roka sa akciový trh nikde nepohol. Rozsah obchodovania bol ohraničený až do vyčerpania zásob, kým akcie znovu nevzlietli v roku 1987.
  • Rok 1990, druhý rok funkčného obdobia prezidenta Georga Herberta Walkera Busha (1989-1993), prevládal medvedí trend a boli sme svedkami najhoršej časti krízy S&L (Savings and Loans – inštitúcie pre úspory a pôžičky). Väčšina škôd bola spôsobená v období od júla do októbra, kedy oba cykly 4-ročný a aj 12-ročný dosiahli svoje dna.

  • Rok 1994, funkčné obdobie prezidenta Billa Clintona (1993-1997), spozorované prejavy medvedieho trhu. S&P po niekoľkých extrémnych krúženiach okolo dna poklesol za rok vtedy, keď 4-ročný a 10-ročný cyklus dosiahli spodnú hranicu. Takisto došlo v priebehu tohto obdobia k odčerpaniu posledných znakov býčieho trhu v 90-tych rokoch, no napriek tomu sme boli svedkami najkratšieho medvedieho trendu: 20% pokles Dow indexu za dva mesiace v lete 1998 ako tzv. “ázijska nákaza” a LTCM (Long Term Capital Management – dlhodobá správa kapitálu) rozprúdila globálne trhy.
  • Rok 2002, druhý rok prvého prezidentského obdobia Georga W. Busha (2001-2004), zaznamenal veľký medvedí trend. Rok 2006, druhý rok jeho druhého funkčného obdobia (2005-2009), sme svedkami náhlej volatility na trhoch na jar a takisto na začiatku leta spomínaného roku.
  • Rok 2010, prvé funkčné obdobie Baracka Obamu (2009-2013), priniesol tzv. bleskový prepad trhov. A môžeme hádať, čo prinesie rok 2014, druhý rok jeho druhého funkčného obdobia (2013-2016).

Vyššie uvedený prehľad prezidentských cyklov odhaľuje niekoľko spoločných znakov. Prvým z nich je, že roky, v ktorých 4-ročný cyklus dosiahne spolu s väčšími cyklami (10-ročný alebo 12-ročný) dno, vídavame na trhu neobvyklé obdobie volatility a predajný tlak, najmä v druhej polovici roka. Druhým je, že volatilita má tendenciu stúpať v priebehu druhého roka druhého prezidentského obdobia. Oba tieto faktory sa vzťahujú k roku 2014.

Vykonali sme prieskum za posledných 30 rokov na základe, ktorého môžeme konštatovať, že druhý rok funkčného prezidentského obdobia je spravidla rok, kedy sa stávajú zlé veci. Prečo je tomu tak je evidentné – prezidentská kancelária má v prvom roku obdobia záujem realizovať politiky zamerané na “naštartovanie” ekonomiky, aby si mohli upevniť politickú podporu. Druhý rok 4-ročného obdobia je rokom, kedy sa vykonáva a implementuje väčšina daňových a regulačných opatrení. Je to predpoklad, že prezidenti, budú môcť opäť naštartovať ekonomiku v treťom a štvrtom roku, a že voliči pravdepodobne zabudnúť na zlé časy spôsobené v druhom roku, keď nastanú budúce voľby. Mimochodom, druhý rok funkčného obdobia prezidenta, sa vždy zhoduje s dolnou fázou Kressovho 4-ročného cyklu.

Súvisiace články:

6 tipov Jacka Bogla ako naučiť deti investovať

Bernanke, Geithner, kvantitatívne uvoľňovanie, dolár, banky

Francúzske akciové trhy vzrastú o 60%: Soc Gen

Dôvodom pre prijatie opatrení a preskúmanie prezidentského 4-ročného cyklu v tomto článku je, že existujú vážne dôvody domnievať sa, že nastane podobný scenár aj v tomto roku. Možno, že to nebude v najbližších  mesiacoch, ale v lete by sme s určitosťou mali spozorovať známky zvyšujúcej sa nestálosti trhov a stúpajúci predajný tlak, najmä ak sa na jeseň dostaneme bližšie k spodnej časti deflačného 60-ročného cyklu. Ak nastane v Číne alebo v ostatných rozvíjajúcich sa krajinách nepokoj (ako očakávam), bude to pravdepodobne slúžiť k obnoveniu kolísavosti trhov.

Videli sme stručný prehľad toho, akoby mohla budúca kríza na globálnom trhu vyzerať. Problémy majú pôvod v Číne, v Rusku s prepojením na iné krajinami (napr. Brazília, Chile, Turecko), ktoré zohrávajú vedľajšiu úlohu. Je to veľmi podobné tomu, čo sa stalo v roku 1998 s finančnou krízou, ktorá sa dostala do celého sveta počnúc Áziou a rozšírila sa do Južnej Ameriky, Ruska a nakoniec zasiahla USA ako tsunami. Niekoľko trhových analytikov sa v roku 1998 (rok super boomu) domnievalo, že “ázijská nákaza” infikuje americké trhy, ale boli úplne mimo. Stalo sa to veľmi rýchlo a v tomto roku bola väčšina strát a  škôd spôsobená v júli až v septembri – kedy nastalo finálne dno fázy 4-ročného a 8-ročného cyklu.

Opäť platí, že tento rok v lete budú 4r, 8r, 10r, 12r až po 60-ročný cyklus oscilovať okolo svojho konečného dna až sa tam koncom septembra resp. začiatkom októbra dostanú. Bolo by naozaj prekvapivé, ak by finančný trh ostal nepoškodený vzhľadom na tento zosilňujúci trend a krehký stav globálnej ekonomiky.

Preložil: Miroslav Lukáč

Zdroj: ClifDroke

Facebook komentár