Americké akcie v poslednom dni tohto týždňa vzrástli a ukončili tak tento týždeň prakticky na nezmenenej úrovni, ako investori spracovávajú správy výsledkov ziskov spoločností a snažili sa pripraviť na veľké množstvo makroekonomický správ v nadchádzajúci týždni.

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average v piatok pridal 3,22 bodu, čiže menej ako 0,1% na 15 558,83 bodov, keď sa zotavil zo 150 bodového ranného poklesu. Tento index, ktorý v utorok uzavrel na rekordnej úrovni, je v 19% zisku za posledných 12.mesiacov.

Akciový index Standard & Poor 500 pridal 1,40 bodu, čiže 0,1% na 1 691,65 bodov. Technologický akciový index Nasdaq Composite pridal 7,98 bodu, čiže 0,2% na 3 613,16 bodov.

Objem obchodovania bol slabší, ako sa obchodníci držia postoja počkáme a uvidíme postoj, pred kaskádou ekonomických správ v nadchádzajúcom týždni. Vyhlásenia o nastaveniach smerovania politiky Výboru Federálneho rezervného úradu a údajov hrubého domáceho produktu USA za druhý štvrťrok je plánované na vydanie v stredu a za ním bude v piatok nasledovať pozorne sledovaný mesačný údaj z Ministerstva práce o situácií na trhu pracovných miest.

Za celý tento týždeň Dow Jones Average vzrástol o 0,1%, zatiaľ čo S&P 500 klesol o menej ako 0,1%, čím dosiahol svoju prvú týždennú stratu v priebehu jedného mesiaca. Táto pauza nasleduje, po trvalom navyšovaní ziskov počas tohto roku, a to napriek obavám v posledných mesiacoch ohľadom stagnujúcich príjmoch spoločností a ekonomických perspektívach rastu a prípadnom obmedzením rozsahu stimulačného úsilia od FEDu.

Výsledky spoločností boli rôzne: Technologické akcie patrili medzi najviac obchodované spoločnosti v tomto týždni, posilnené silným ziskom spoločností Apple a Facebook. Slabé výsledky z Amazonu a Expedie v piatok vyvíjali tlak na odvetvie.

Akcie spoločnosti Expedia prepadli 24% po tom, čo táto on-line cestovná spoločnosť oznámila horšie než očakávané výsledky.

Akcie firmy Amazon klesli, ako tento online predajca vykázal prekvapivý stratu . Akcie spoločnosti Zynga klesli po tom, čo táto spoločnosť on-line hier vydala slabý výhľad pre tretí štvrťrok a povedala, že to nebude pokračovať v činnosti on-line hazardných hier v Spojených štátoch.

Ale straty boli kompenzované akciami Activision Blizzard, ktoré vzrástli viac ako 21%, ako výrobca hier ako World of Warcraft a Call of Duty uviedol, že dosiahla plán od spätnom odkúpením o hodnote 8,2 miliardy dolárov.

Akcie Starbucks vzrástli po tom, čo tento predajca kávy oznámil lepší, než očakávaný štvrťročný zisk a tržby.

Akcie firmy Tesla Motors vzrástli, ako analytici z banky Deutsche Bank zvýšili investičné hodnotenie pre tohto výrobcu elektronických áut.

Medzi spoločnosťami, ktoré budú v budúcom týždni reportovať svoje výsledky patria ropné energetické giganty Exxon a Chevron.

Viac ako polovica spoločností v indexe S&P 500 už oznámila výsledky za druhý štvrťrok, pričom podľa S&P Capital IQ 66% z nich prekonalo očakávania analytikov.

Rast zisku bol najsilnejší vo finančnom sektore a sektore spotrebného tovaru, zatiaľ čo prírodné materiály a telekomunikačné spoločnosti zaznamenali pokles ziskov.

V makroekonomických správach: University of Michigan a Thomson Reuters uviedli, že kľúčový index spotrebiteľskej dôvery v júli vzrástol na 85,1, čo je najvyššia úroveň za posledných šesť rokov.

Zámorské trhy: Európske trhy skončili väčšinou nižšie, hoci akcie firmy Pearson a LVMH vzrástli po tom, čo tieto podniky oznámili lepšie, ako očakávané príjmy.

V Ázii: Japonský akciový index Nikkei 225 Average klesol o 3%, ako japonský jen posilnil. Japonská inflácia zamierila do kladných čísel – prvýkrát za rok, čo je znamenie, že „Abenomics“ sa vypláca.

Výkon u čínskych indexov bol miernejší. Hongkonský index Hang Seng vzrástol o 0,2% a Shanghai Composite Index klesol o 0,5%.

Zdroj: Reuters, Bloomberg, WSJ

Facebook komentár